evde masajmasaj istanbul

Kars'ta yemek arayan ayılar cep telefonu kamerasıyla böyle görüntülendi

Her sene Sarıkamış'tan Karadeniz'e göç eden bozayılar, kışa dürüst benzer güzergahı peşine düşüp takip ederek geri dönüyor.

Kars'ta yemek arayan ayılar cep telefonu kamerasıyla böyle görüntülendi
Editör: 15Haber
08 Ekim 2021 - 03:18

Her sene Sarıkamış'tan Karadeniz'e göç eden bozayılar, kışa dürüst benzer güzergahı peşine düşüp takip ederek geri dönüyor. Sarıkamış çöplüğü başta elde etmek üzere ilçe merkezindeki çöp yığını ya da oteller bölgesinde beslenen ayılar, aralık ayında ise Sarıkamış ormanlarında kış uykusuna yatıyor. Sarıkamış Kayak Tesisleri'ndeki bir otele ait konteynerlere gelen ayı ile yavruları saniye saniye görüntülendi.

"GİREMEYİNCE PENÇELERİ İLE VURUP GİTTİLER"

Ayıların, yem deposu olarak kullanılan iki konteynere hasar vermemesi için bölgeye bal, kuru kayısı ve ekmek bırakan otel yöneticisi Deniz Demir, şunları söyledi:

"Otele ait yarış atları bulunmakta. Bu atların yiyeceklerini de otele yaklaşık 1 kilometre uzaklıktaki bu iki konteynerde saklıyoruz. Lakin son günlerde konteynerlere gelen ayılar, bilhassa buğdayları yiyordu. Konteynerleri ayıların saldırısından korunmak için güçlendirdik. Bir gece otomobilin içerisinde bekleyip ayıların buraya geldiğinde neler yaptığını bakmak istedim. 'Konteynere zarar vermesinler' diyerek önüne yiyecek bıraktım. İlk gelen bir ayı, bu yiyecekleri yiyerek uzaklaştı. Ama iki yavrusu ile gelen anne ayı, bu yiyeceklerle ilgilenmeyip, konteynerin içerisine girmeye çalıştı. Giremeyince konteynere pençeleri ile vurarak hasar verip gittiler. Ayılarla mesafem birkaç metreydi. Yanımda kamera vardı, onu açmaya korktuğum için cep telefonu ile çektim."

(DHA)

Geniş bir şekilde Haberin detayları ve bilgisi verildi. Kaynak takip edilmektedir, yeni bilgiler geldiğinde anlık güncellenecektir.

FACEBOOK YORUMLAR

YORUMLAR

  • 0 Yorum