Karamollaoğlu'ndan iktidara sert sözler

Karamollaoğlu'ndan iktidara sert sözler, Gündem Haberleri.

Karamollaoğlu'ndan iktidara sert sözler
Editör: 15Haber
11 Mayıs 2022 - 16:12
Karamollaoğlu'ndan iktidara sert sözler, Gündem Haberleri. İşte o detaylar;

Saadet Partisi Genel Başkanı Temel Karamollaoğlu haftalık basın toplantısında gündemi değerlendirdi. İktidara karşın eleştirilerde bulundu.

“EKONOMİ DEYİNCE AĞZIMIZIN TADI KAÇIYOR”

“Ekonomi deyince ağzımızın tadı kaçıyor” diyen Karamollaoğlu, sözlerine şöyle devam etti:

*Evde, okulda, iş yerinde, komşuluk sohbetlerinde, dost meclislerinde konuşulan başlıca gündem ekonomi.

*Ne konuşulursa konuşulsun, ister istemez laf dönüyor dolaşıyor ekonomiye geliyor. 7 ’den 77 ’ye bütün vatandaşlarımız; geçimini sağlama sıkıntısı, hayat pahalılığı ve işsizlikten felakete uğramış…

“MIZRAK ÇUVALA SIĞMIYOR”

TÜİK verilerine kadar, Nisan ’da yıllık enflasyonun yüzde 69,97 olduğunu andıran Karamollaoğlu, şöyle konuştu:

*Sağolsunlar, az kalsın bir kuyumcu titizliğiyle çalışmış olacaklar oysa; yüzde 70 dememişler! Yiyecek ve içeceklerdeki bir yıllık enflasyon yüzde 89,10, ulaştırmada ise yüzde 105,86 olarak gerçekleşti.

*Bu kalemlerdeki artışlar deha, gerçek enflasyonunun %70 ’in çok üstünde olduğunu, üç haneli rakamlara ulaştığını göstermektedir.

*Imalatçı fiyatlarındaki takvim yükselme ise yüzde 121,82 ile Mart 1995 ’den bu yanlamasına görülen en yüksek büyüme olarak kayıtlara geçti.

*ÜFE ile TÜFE arasındaki fark ise, önümüzdeki aylarda alıcı enflasyonundaki artışın devam edeceğine işaret etmesi açısından yük taşımaktadır.

*İktidar, rakamlarla oynasa da gerçeklerin üzerini örtemiyor; çünkü mızrak bundan böyle çuvala sığmıyor!

*Kurumlar aynı istatistik ve raporlar içerisinde deha birbiriyle çelişen veriler açıklıyor. Dün açıkladıklarını bugün revize etme ihtiyacını duyuyorlar, bugün açıkladıklarını birkaç ay içerisinde her tarafta revize ediyorlar.

“ÖNGÖRÜLMEZ BİR ÜLKE İNŞA ETTİLER”

Merkez Bankası ’nın geçtiğimiz hafta yılın ikinci Enflasyon Raporu ’nu açıkladığını ve Ocak raporunda yüzde 23,2 olarak açıklanan 2022 yıl sonu enflasyon beklentisi yüzde 42,8 ’e revize edildiğini belirten Karamollaoğlu, şöyle konuştu:

*Yıl sonu tahmininde, üç ay içinde yaklaşık 20 puanlık revizyon fazla önemli bir değişikliktir. Bu çapta bir ayar kurumların ve yetkililerin çapsızlığını gösterir; hiç kimse kusura bakmasın!

*1 puan değil, 5 puan yok; 20 puan sapma olur mu? Merkez Bankası böyleyse; kim neyi öngörebilir bu ülkede? Ak Parti iktidarı, tüm kurumlarımızın ayarlarıyla oynayarak ‘öngörülemez bir ülke ’ yapı etmeyi başarmıştır; başarısızlıklarını başarı gibi ibraz etme başarıları da bundan kaynaklanmaktadır işte.

*Enflasyonda hal böyle de kur konusunda koşul öbür mı güya? Kur korumalı mevduat uygulaması ve daha öyle çok önleme rağmen dolar kuru 15 ’i geçti baştan.

*2017 ’de; 3.80, 2018 ’de; 5,30, 2019 ’da; 5,90, 2020 ’de; 7,45, 2021 ’de; 13,40. Bugün itibariyle; 15,30 lirayı geçti.

“HİPERENFLASYONA DÜRÜST HIZLA YOL ALINIYOR”

“Ne oldu şu anda? Değerlerimizi ve inancımızı jurnal politikalarınıza makine etmenize değdi mi?” diye soran Karamollaoğlu, sözlerini şöyle sürdürdü:

*Ne faizi, ne döviz kurunu, ne de enflasyonu yoklama altına alabildiniz! Üçü de karavana atış. ‘Faiz sebep, enflasyon netice ’, ‘Faiz lobisi, döviz lobisi! ’, ‘Nas var! ’ söylemlerinin ardındaki bugün gelinen noktada; Faizden geçinenler en bakımlı dönemlerini yaşıyor, faizi müjde olarak takdim eder ayla geldiniz. Dolar 15 Lirayı geçti. Yüksek enflasyondan hiperenflasyona doğru da şipşak yol alınıyor.

“KONUT ALABİLMEK DÜŞ OLDU”

Cumhurbaşkanı Erdoğan ’ın ‘müjde ’ olarak açıkladığı ev paketini de eleştiren Karamollaoğlu, şu ifadeleri kullandı:

*Erdoğan değişik paketler açıklayarak, konut sorununa ‘yine kendince ’ çözüm sunmuş. İnsan şaşırma ediyor açık konuşmak gerekirse…

*Her kabine toplantısının gerisinde yapılan izah etme öncesi diyoruz ancak; ‘bu sefer bizi yanıltsalar, dürüst ve düzgün adımlar atsalar da biz de takdir etsek ’ Ama her seferinde atılacak en yanlış adımları, millete avantaj yerine zarar verecek adımları bir bir bulup, bunları hayata geçiriyorlar.

* ’Acaba ne yapsak da milletin refahından, ekmeğinden, kazancından, geleceğinden eksiltsek ’ diye düşünülse; bu uygulamalar fakat o vakit akla kazanç. Şimdi konut konusunda açıklananlar kimlere yaradı veya yarayacak?

*Orta sınıfın ve bakımlı gelirlilerin konut sahibi olma hayalini, meydana getirdiği yüksek enflasyonla çalan Sayın Erdoğan; hemen yüzde 0,99 düşük faizle ilk önce konut sahibi olacaklara güya bir iyilik yapıyor.

*Yüzde 20 ’ler civarındaki enflasyonu, 1 yılda yüzde 70 ’e çıkardığını unutmuş olacaklar oysa; düşük faizli kredi ile birikimi olanlara millet bankalarının imkanlarını altın tepside sunuyorlar!

*Bu durumda en üst kazanç grubunda yer alan kişiler, zaten bayağı şartlarda enflasyon oranından düşük faizlerle ev alıp ayrı yatırımlar yapabiliyor. Yabancılar ise değerli para birimleri tamamen ev sahibi olabiliyor.

*Ama orta ve rahat gelirli vatandaşlarımız için konut alabilmek Pazartesi akşamı itibariyle tamamen hayal oldu!

“HALKIN DEĞİL BİR AVUÇ MÜTEAHHİTİN YÜZÜNÜ GÜLDÜRÜYOR”

*Göz kadar kadar milyonlarca fakirden alıp, bir avuç mutlu azınlığa veriyor. Bir yandan ‘nas ’ı gerekçe göstererek dövizi yükselten iktidar, öte yandan düşük kredilerle çalışan kesimin kazancını düşük faizli kredi yoluyla imkanı olanlara aktarılmasına yol açıyor.

*Öteki bir deyişle; birikim gerçekleştirmek isteyen, parasını gözetmek isteyen vatandaşlara nasta haram olarak açıklanmış faizli krediden başka bir çıkar yol bırakmıyor.

*Erdoğan iktidarı, halkın barınma sorununu yok, inşaat ve rant lobilerinin dertlerini çözüyor; halkın yok bir avuç müteahhitin yüzünü güldürüyor.

* ’Beşli çete ’ sözüne çok kızıyorlar bu arkadaşlar. Fakat, ‘Beşli çetenin oluşumunda en büyük etkisi olan Sayın Erdoğan, oyun kurucu rolüyle ranta, kazandıracak paslar vermeye devam ediyor.

*Bu beyler, betonu ve bankaları çok seviyorlar. Bu sevdalarından bir türlü vazgeçemediler.

“BAKIMLI GELİRLİ BÜYÜK ZORLUKLAR İÇİNDE”

“İktidar, döviz kurunda olduğu gibi enflasyonda da hemen hemen kumar oynamaktadır.” diyen Karamollaoğlu sözlerini şöyle tamamladı:

*Bu kumarın borcunu ise faiz, zam, kur korumalı mevduat, garantili geçişler gibi adlarla vatandaşın vergileri ile, yani bizim hepimizin alın teri ile ödemektedir.

*Bilmeliler ki; kontrolden çıkan enflasyon nedeniyle bakımlı gelirli kesim büyük zorluklar içindedir. Ücretler gerçek enflasyonu yansıtmaktan uzakta olan resmi rakamlara kadar kısmen ve gecikmeli olarak ayarlanmakta, bu da zaten bozuk olan gelir dağılımını daha da bozmaktadır.

Karamollaoğlu'ndan iktidara sert sözler, başlık adı altında Geniş bir şekilde Haberin detayları ve bilgisi verildi. Kaynak takip edilmektedir, yeni bilgiler geldiğinde anlık güncellenecektir.

FACEBOOK YORUMLAR

YORUMLAR

  • 0 Yorum