Karaman'da ayçiçeği ekimi yüzde 50 arttı

Karaman'da bu yıl ayçiçeği ekimi %50 artarken ekim alanlarında şu ana kadar zararlı tırtıllara rastlanmadı.

Karaman'da ayçiçeği ekimi yüzde 50 arttı
Editör: 15Haber
06 Ağustos 2022 - 10:36
Karaman’da ayçiçeği ekimi yüzde 50 arttı, Anlık Son dakika haberinden alınan bilgilere göre: Karaman'da bu yıl ayçiçeği ekimi %50 artarken ekim alanlarında şu ana kadar zararlı tırtıllara rastlanmadı.
Karaman Ziraat Odası Yönetim Kurulu Başkanı Mehmet Bayram, ayçiçeklerinin ekildiği tarlaları inceledi. Ayçiçeği ekiminin bu yıl yüzde 50 arttığını kaydeden Mehmet Bayram, üreticinin fiyat açıklamasını beklediğini söyledi. Bayram, 2 yıldır yaşanan pandemi ve ardından gelen Rusya-Ukrayna savaşının ardından tüm dünyada gıda sıkıntısının yaşandığını belirterek, "Ülkemizde tarım modelleriyle ilgili çalışmalara başlandı. kendi yemeği kendi kendine yeterlidir. En önemli ürün ayçiçeğidir. Yüksek fiyatlar nedeniyle Karaman'da ayçiçeği ekimi bu yıl yüzde 50 arttı. Bugüne kadar elimizdeki verilere göre 60.000 dekara yağlı ayçiçeği, 15.000 dekara tohum, 10.000 dekara da çerezlik ekim yapılmıştır.
Bölgede ayçiçeği hasadının yaklaşık 50 gün içinde başlayacağını belirten Bayram, “Çukurova'da ayçiçeği hasadı başladı bile. Çiftçilerimizin fiyat beklentileri var. Sendikaların vakit kaybetmeden bu ürünün fiyatını açıklamasını bekliyoruz. Türkiye'de önceki yıllara göre ayçiçek yağı fiyatı buğdayın iki katıydı. Üreticiden fiyat beklentisi ise 16-17 lira civarında. Çünkü üreticimizin bir teşvik olması için ürünü o fiyatlarda yetiştirmesi ve önümüzdeki yıllarda mahsulünü büyütmesi gerekecek” dedi.
Tırtıl zararlısı hakkında açıklama yapan Bayram, "Trakya bölgesinde tırtıl haberi gelir gelmez Ziraat Odası olarak İl Tarım ve Orman Müdürlüğümüzün teknik kadrosuyla sahaya gittik ve araştırır. Şimdiye kadar, büyüyen alanlarımızda herhangi bir haşere tırtılına rastlamadık."

Detaylı bir şekilde, Karaman’da ayçiçeği ekimi yüzde 50 arttı başlıklı haberin detayları ve bilgisi verildi. Benzer haberlere aşağıya kaydırarak bakabilirsiniz.

FACEBOOK YORUMLAR

YORUMLAR

  • 0 Yorum