Karadeniz'de korkutan renk değişimi

Karadeniz'de korkutan renk değişimi, Gündem Haberleri.

Karadeniz'de korkutan renk değişimi
Editör: 15Haber
14 Mayıs 2022 - 12:01
Karadeniz'de korkutan renk değişimi, Gündem Haberleri. İşte o detaylar;

Karaburun Sahilinde, deniz suyunun rengi bölüm birim turuncu ve kızıla döndü. Çevredekiler denize boya döküldüğünü sanarak durumu yetkililere bildirdi.

İhbar üzerine Çevre ve Şehircilik Bakanlığı İstanbul İl Müdürlüğü ’ne bağlı  çevre mühendisleri ve laboratuvar ekipleri geldi.

Ekipler, denizden numuneler aldı. Alınan numuneler Kocaeli ’nin Gebze ilçesinde bulunan TÜBİTAK Marmara Araştırma Merkezi gemisine gönderildi.

Değişimin nedeni, tek gözenekli olan organizmaların fazla derecede üredikten sonra toplu halde su yüzüne çıkmalarıyla yaşanan suyosunu patlaması olarak varsayım edilirken belli neden incelemenin arkasında netleşecek. Turuncu ve kızıla dönen deniz suyu havadan görüntülendi.

Çevre Denetleme Daire Başkanı Barıştırma Ecevit Akgün, TÜBİTAK Marmara Araştırma Merkezi gemisinde yapılacak analizler sonucunda renk değişiminin nedenini açıklayacaklarını belirterek, “Denizden aldığımız numunelerin müsilaj, suyosunu patlaması ya da polen kaynaklı bir renk değişimi olup olmadığına ilişkin TÜBİTAK tarafından gerekli analizlerin yapılmasını sağlayacağız. Geçtiğimiz sene görmüş olduğumuz müsilaj etken bakterisine benzemiyor. Polen veya suyosunu patlamasından kaynaklı olabilir. Yapmış olduğumuz analizlerde azot ve fosfor yükünün devam ettiğini gördük. Besin tozu olarak adlandırdığımız azot ve fosforun suda mevcudiyeti bakterilerin de artmasına biyoloji ile ilgili üretimin devam etmesine neden oluyor. Dolayısıyla müsilaj etmen bakterisi mi ya da suyosunu mi ama analizler sonucu saptama edeceğiz.” dedi.

“FAZLA ÜZÜCÜ ŞART”

Denize yüzmeye gelen Mustafa Şahan ise “Çocukluğumdan beri buraya yüzmeye gelirim. Gerçekten İstanbul ’un en pak denizlerinden biri. Sonuçta Karadeniz.  Kirlenmeyi birincil kez gördüm. Denize girmek için geldim. Neyden kaynaklandığını bilmiyorum ama çok üzücü bir şart” diye konuştu.

“İLK DEFA GÖRDÜK”

30 yıldır Karaburun ’da yaşadığını gösteren Duygu Çiğdem “30 yıldır burada yaşıyoruz, burada yüzüyoruz, ilk defa böyle bir şey gördük. Sabahleyin deniz tertemizdi şu an kırmızı. İlerde temizleme var, arıtma tesisinden dolayı mı bilmiyorum” dedi. (DHA)

Karadeniz'de korkutan renk değişimi, başlık adı altında Geniş bir şekilde Haberin detayları ve bilgisi verildi. Kaynak takip edilmektedir, yeni bilgiler geldiğinde anlık güncellenecektir.

FACEBOOK YORUMLAR

YORUMLAR

  • 0 Yorum