Kapadokya'da balon turlarına katılımda üstün dereceli bekleniyor

Kapadokya'da gezim sezonunun başlamasıyla yunak hava balon turlarına küsurat ilgi, turizmcilerin yüzünü güldürüyor.

Kapadokya'da balon turlarına katılımda üstün dereceli bekleniyor
Editör: 15Haber
13 Mayıs 2022 - 11:58
Anlık Son dakika haberinden alınan bilgilere göre:
Nevşehir

Peribacaları, natürel kayaç oluşumları, kayadan oyma zamanı manastır, kilisecik ve kiliselerin bulunmuş yer aldığı Nevşehir'in Göreme beldesi ile Çavuşin köyü çevresinden gökyüzüne yükselen sıcak hava balonları, turistlerin bölgenin manzarasını kuşbakışı takibine imkân sağlıyor.

Doğal, zamanı ve kültürel değerleriyle UNESCO Dünya Kültür Mirası Listesi'ndeki bölgede, hava şartları müsait yer aldığı günlerde 156 ısıdam hava balonuyla günce 3 binden çok turiste işlev sunuluyor.

Anadolu Sıcak Hava Balon İşletmecileri Derneği Başkanı Mehmet Dinler, AA muhabirine, bu sene balon turuna eklenmiş olan gezgin sayısında üstün dereceli beklediklerini söyledi.

Yılda sayı farkı 220 devir pervaz yapılabilen alanda 2019'da balon turuna eklenmiş olan gezgin sayısında üstün dereceli kaydedildiğini anımsatan Dinler, 2022 gezim sezonunda topu topu yılların geride bırakılacağına inandığını vurguladı.

"Kapadokya, evren ticari balonculuğunun başkentidir"

Balon turu etkinliğinde arazi kabul etmek talip turistlere arazi bulmada dava yaşamaması düşüncesince ön ayırtma yaptırmalarını başvuru fail Dinler, şöyleki konuştu:

"Kapadokya turizmi düşüncesince değerli sene namına adlandırdığımız 2019 senesinde alanımızda 589 bin domestik ve ecnebi gezgin balon turuna katıldı. Pandeminin gölgesindeki sabık sene ise 389 bin gezgin bu tuğra katıldı. Bu sene küsurat geçici kapasitesi ve arzu nedeniyle 2019 yılının rekorunu geçebileceğimizi öngörüyoruz. Yurt dışı pazarlarında arka dönüşler başladı. Bölgede 27 ticari balon işletmesi bulunmaktadır. Bunun yanında Çat beldesinde 3, Soğanlı Vadisi'nde ise 8 balon şirketi ruhsatlandırılmıştı, bu alanlara da arzu yer aldığı görülüyor. Gün doğumundaki birlikte numara uçuşlarda bütün 104 balon, bundan 40 zaman ahir geç uçuşta ise 52 balon havalanabilmektedir. Bölgemizin günce ısıdam hava balon turuna eklenmiş olan geçici sayısı 3 ila 4 bin arasındadır. Günlük taşınan geçici ve havalanan balon sayısına baktığımızda Kapadokya, evren ticari balonculuğunun başkentidir. Sınırlı arazi kapasitesinden çevre domestik ve ecnebi konuklara tavsiyemiz ön ayırtma yaptırmaları yönündedir. Talep ve yoğunluktan çevre sonuç dakikada arazi bulmada dava yaşanabilir."

Bölgede acente hizmeti sunan turizmci İsmail Sucu da ısıdam hava balonlarının Kapadokya'nın tanıtımı açısından ehemmiyetli birlikte remiz biçimine geldiğini vurguladı.

Sivil Havacılık Genel Müdürlüğünce emin pervaz yapılabilmesi neredeyse ortaya konulmuş olan kavait çerçevesinde makul sayıda balonun makul zamanlarda uçabildiğini özetleyen Sucu, "Kapadokya'da ısıdam hava balonculuğunda ağır birlikte artma var. Balonculukta sınırlanmış slot (günlük pervaz hakkı) sayısı olmasından çevre talebi karşılamakta zorlanmaya başladık. Ciddi taleple huzur karşıyayız. Otel rezervasyonu önleyen konuklarımızın acenteler marifetiyle uçuşları ile ilgilendiren ön ayırtma yapmalarının yararlı olacağına inanıyorum. Aksi şekilde dava geçinme ihtimalleri yüksek." diyerek konuştu.

Detaylı bir şekilde Haberin detayları ve bilgisi verildi. Benzer haberlere aşağıya kaydırarak bakabilirsiniz.

FACEBOOK YORUMLAR

YORUMLAR

  • 0 Yorum