Kanal İstanbul 'a komşu dev arazinin imar planları iptal

Kanal İstanbul ’a komşu dev arazinin imar planları iptal, Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı, 2020 yılında İstanbul ’un anayasası kabul edilen 1/100 binlik Çevre Düzeni Planı ’nda değişiklik yaparak Başakşehir Hoşdere mevkiindeki 83 bin metrekarelik alanı.

Kanal İstanbul 'a komşu dev arazinin imar planları iptal
Editör: 15Haber
14 Ocak 2022 - 19:24
Kanal İstanbul ’a komşu dev arazinin imar planları iptal,

Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı, 2020 yılında İstanbul ’un anayasası kabul edilen 1/100 binlik Çevre Düzeni Planı ’nda değişiklik yaparak Başakşehir Hoşdere mevkiindeki 83 bin metrekarelik alanın  “lojistik alan” fonksiyonu iptal edilip “kentsel meskun (oturmuş) bölge” fonksiyonu getirdi. Bölge ev imarına gevşemiş oldu.

PLAN MAHKEMELİK OLDU

Başakşehir Belediye Meclisi ’nin CHP ’li üyeleri Beyzade Kayabaşı, Nizamettin Kümeç, Bağdagül Gülen, Enser Şentürk, Murat Özkurt ve Eda Kurt, değişim ile nüfus yoğunluğunun arttırıldığını savunarak  planların iptali ve yürütmenin durdurulması istemi ile dava açtı. Bakanlığa açılan davaya Başakşehir Belediye Başkanlığı ve Emlak Ev GYO da sanık göre müdahil oldu. Geçtiğimiz eylül ayında planların yürütmesini durduran İstanbul 4. İdare Mahkemesi, 30 Aralık 2021 tarihinde de oybirliği ile imar planlarının iptaline karar verdi.

“NÜFUS ARTAR, SORUNLAR ARTAR”

İptal kararında dava konusu Çevre Düzeni Planı ile alanın “Lojistik Alan” kullanımından çıkarılarak “Meskun Alanlar” lejantına alınması ile bölgede nüfus artışı yaşanacağı belirtildi. Çevre Düzeni Planı ’nda meskun alanlara gelmesi öngörülen 1 milyon kişinin mevcut doku içindeki anlamsız inşa stoğunun değerlendirilmesiyle gelebileceği ve bu çoğalma dışında bir artma yaşanmasının mevcutta var olan yoğunluk ve hayat kalitesi sorunlarının artmasına yol açacağı vurgulandı. Bu nedenlerde yapılan imar planı değişikliğinin “planların kademeli birlikteliği” ilkesine de tutarsız olduğu kaydedildi. Planlarda hukuka uyarlık bulunmadığı sonucuna varıldı.

Kanal İstanbul ’a komşu dev arazinin imar planları iptal, başlık adı altında Geniş bir şekilde Haberin detayları ve bilgisi verildi. Kaynak takip edilmektedir, yeni bilgiler geldiğinde anlık güncellenecektir.

FACEBOOK YORUMLAR

YORUMLAR

  • 0 Yorum