Kaftancıoğlu 'ndan Gezi nöbetine destek ziyareti

Kaftancıoğlu ’ndan Gezi nöbetine destek ziyareti, Gündem Haberleri.

Kaftancıoğlu 'ndan Gezi nöbetine destek ziyareti
Editör: 15Haber
10 Mayıs 2022 - 20:12
Kaftancıoğlu ’ndan Gezi nöbetine destek ziyareti, Gündem Haberleri. İşte o detaylar;

TMMOB önünde Gezi tutukluları için 15 gündür aralıksız hak nöbetine, CHP İstanbul İl Başkanı Canan Kaftancıoğlu ve CHP il yöneticileri takviye ziyaretinde bulundu.

TMMOB Mimarlar Odası Başkanı Esin Köymen, TMMOB Büyük Kasaba Plancıları Odası Başkanı Pelin Pınar Giritlioğlu ’nun da katıldığı açıklamada CHP İstanbul İl Başkanı Canan Kaftancıoğlu şunları söyledi:

“HAKSIZ TUTUKLANAN HERKESİN YANINDA OLACAĞIZ”

* Tutsak edilen arkadaşlarımız görevlerini iyi yaptıkları için, kente ve çevreye sahip çıktıkları için cezalandırıldılar. Bu nedenden ötürü de cezaevinde tutsaklar. Arkadaşlarımız olduğu için yalnızca arkadaşlarımızın hukukunu korumuyoruz. Arkadaşlarımız diyorum lakin hiçbirini tanımıyor da olabilirdik. Bizler bu kentte yaşamış kentin hakkını ve halkını koruyan kişiler olarak haklı mücadelelerini verirken haksız tutuklanan herkesin yanında olacağımız için bugün buradayız.

* Ülkemizde ne yazık oysa siyasallaştırılmış ve araçsallaştırılmış hak eliyle adliyelerde adaletin dağıtılmadığı, adliyelerde cezalandırmaların yapıldığı gerçekliğini düşününce hak nöbetlerinde buluşmak durumunda kalıyoruz. Bugün hak nöbetinde cezaevinde haksız yere esir edilen arkadaşlarımıza yapılan hukuksuzluk giderilinceye dek meslek odası önünde sürekli adalet nöbetine destek ziyaretinde bulunduk.

“CHP OLARAK DAYANIŞMAYA DEVAM EDECEĞİZ”

* Bundan sonra da CHP olarak bizler hem haksız, hukuksuz yere tutsak edilen arkadaşlarımızın aileleriyle dayanışmaya, hem arkadaşlarımızın meslek örgütleriyle dayanışmaya devam edeceğiz. Bu hukuksuzluklar sadece bu arkadaşlarımızla ilgili değil. Bu şekilde mağdur edilen, tanıdığımız ya da tanımadığımız tüm mağduriyetler giderilinceye değin, yani uzun lafın kısası hukukun üstünlüğü her yerde tesis edilinceye değin her zaman birlikte bu mücadeleye devam edeceğiz.

* Hakkın, hukukun yanına olan, vicdanında Yolculuk tutsaklarına bahşedilen cezayı bir şekilde vicdanında ölçtüğünde ne derece vicdansız olduğunu hisseden, hukuksuz olduğu zaten bariz da, herkese demek istiyorum: lütfen hak nöbetlerini destekleyelim ama bu süreçleri bizden sonradan hiç kimse yaşamasın.

“GEZİ ’NİN ARKASINDA NE KABAHAT NE SUÇ ÖRGÜTÜ VARDIR”

Seyahat davasında tutuklu olanların aileleri de bir tanımlama yaptı.

Can Atalay ’ın babası Mustafa Atalay: Dayanışma gösterdiğiniz için teşekkürler. Davayı fazla anlatacak değilim cümbür cemaat biliyor neyin ne olduğunu. İlk önce bugün 13.30 ’da Can ile telefonla konuştuk. Bundan sonra da böyle giderse her hafta röportaj hakkımız varmış. Telefon görüşmemizde, Can üzerine basa basa bugün aldığı bir haber hakkında görüşlerini iletmemi istedi. Bugün, RTÜK olağanüstü toplanmış. Insanlar TV ’nin Yolculuk davasında ve sonrasını veriş şeklini görüşmüş. Gelirken yolda bir haber kontrolü yaptık. İnceleme bürosu bir rapor yazmış, RTÜK başkanına sunmuş. RTÜK başkanı istenen şey hafif olduğu için geri yollamış. Görüşme saat 17.00 ’e askıya alınmış. Gerekçe şu: Can ’ın üzerine basa basa söylediği, suçu ve suçluyu övmek. Bunun üstüne televizyon kanalıyla propaganda yerine getirmek üzerinden ayrıca televizyonlara hem Ahmet Şık ve Bağımsızlık Özel ’e ağır cezalar verilmesi istenmiş. Can, Hakan ve Tayfun diyorlar ki; dosyaya iyi baksınlar. Dosyada ne kabahat var ne de suçlu var. Biz Gezi eylemlerini sonuna kadar savunuyoruz. Yolculuk ’nin ardından ne kabahat vardır ne örgüt vardır. Bunu iletmemi istediler. Arkadaşlar, Türkiye emin dönemlerde belirlenmiş nefret edilen şey dönemleri yaşar. Bu yaşadığımız dönemde bu dehşet dönemlerinin çıtasını yükselttiği zamandır. Onun için mücadeleden gelen bir kişi olarak diyorum oysa; dik duracağız, yılmayacağız, bir arada olacağız ve kazanacağız.

“MESLEKLERİNİ YAPTIKLARI GEREKÇESİYLE TUTSAK TUTULUYORLAR”

Tayfun Kahraman ’ın eşi Meriç Kahraman: Ilk Olarak burada olamayan sevgili Mücella Yapıcı ablamızın kızları bir rahatsızlıktan nedeniyle burada olamadılar. Mustafa amcanın bahsettiği konu fazla manâlı. Kamuoyu oluşturma çabasıdır. Delille oluşturulmuş bir kabahat, suç örgütü yoktur. Kaçma şüphesiyle esir bulunuyorlar. Ne kanıt tartışıldı ne herhangi bir şey isnat edildi. Bizim meslektaşlarımız, eşimiz, dostumuz hepsi orada tutsak tutuyorlar. Mesleklerini yaptıkları gerekçesiyle. Yolculuk Parkı ’nın park olarak kalmasını sonuna kadar savunduk savunacağız. Her şey meşrudur. Açmış olunulan davalar meşrudur. Bitmiş ediyorum, bu masadaki, ailelerimizi yaratıcı Can, Mücella, Tayfun mesleklerini icra eden ahali, hükümetin masasına devletin imkanlarıyla oturtuldular, Taksim Dayanışması ’nın temsilcileri olarak dinlendiler. Bütün talepler meşruydu, meşrudur, apaçık kabahat yoktur, suç örgütü yoktur. Bugün suçlu olarak anılmaya çalışılan şey hukuktur, imar hukukudur. Bunun altını tekrar tekrar çizmek istiyoruz. Bugün planlama, hukuk tehdidi altındadır. Tutuklu olanların herkes bizler için orada, Seyahat Parkı için orada.

Hakan Altınay ’ın eşi Hande Altınay: Dayanışma sahiden yaşatıyor. Keza bizi keza de içeride rehin tutulan insanları. Bu insanların her biri bir bir hayatlarını ve kariyerlerini toplum için iyi bir şey yapmaya adamış insanlardır. Bu yüzden oradalar. Hiçbir kabahat yoktur. Bir başat heyetinin aleyhinde tek bir soru sorulmadan, tek bir kanıt ortaya konmadan, tek bir şahit dinlenmeden hapis cezasıyla karşı karşıya kaldık. Bu hukuksuzluk bu toplumu çürütür. Onları en yakın zamanda oradan alacağız. 18 yıl değil yarın onların evlerine gelmeleri gerekir.

Kaftancıoğlu ’ndan Gezi nöbetine destek ziyareti, başlık adı altında Geniş bir şekilde Haberin detayları ve bilgisi verildi. Kaynak takip edilmektedir, yeni bilgiler geldiğinde anlık güncellenecektir.

FACEBOOK YORUMLAR

YORUMLAR

  • 0 Yorum