Kadınlardan Pınar Gültekin eylemi

Kadınlardan Pınar Gültekin eylemi, Gündem Haberleri.

Kadınlardan Pınar Gültekin eylemi
Editör: 15Haber
21 Haziran 2022 - 23:18
Kadınlardan Pınar Gültekin eylemi, Gündem Haberleri. İşte o detaylar;

Kadınlar Birlikte Platformu ’nun çağrısıyla kadın örgütleri Kadıköy Eminönü iskelesi önünde toplandı. “Erkeklik indirimi bayan cinayetlerine  teşviktir! Pınar Gültekin için erkek hak yok, gerçek yargı” yazılı pankart açan kadınlar,  “Kadın cinayetleri politiktir”, “Erkek adalet yok, hakiki yargı” sloganları attı.

“ÖLDÜRÜLEN, ŞİDDETE UĞRAYAN TÜM KADINLAR İÇİN ‘ADALET ’ DİYORUZ”

Basın açıklaması yapan kadınlar, yargı istediklerini belirterek şu ifadeleri kullandı:

*Katil Cemal Metin Avcı yalnızca 14,5 sene hapis yatıp çıkacak.Katilin kabahat ortakları olan ailesi ise temize çıkma etti. Pınar Gültekin için defalarca birlikte yargı diyoruz. Öldürülen, şiddete uğrayan tüm kadınlar için hak diyoruz.

*Daha yakın zamanda Yargıtay, evlenme teklifini kabul etmeyen Hatice Kaçmaz ’ı bıçaklayan Orhan Munis ’e aynı bir indirim verdi. Yanında 20 santimlik bıçakla izdivaç teklifi etmeye giden adamın hemen olan bir hiddetle tasarlamadan kabahat işlediğini bahis eden bir yargıyla aleyhinde karşıyayız.

*Pınar Gültekin ’in faillerini ödüllendiren erkek yargıya isyandayız. Kadınları değil, katilleri koruyanlara isyandayız. Şiddete engel olmak yerine, bizim ahlakımızın peşine düşenlere isyandayız.

CİNAYETE KURBAN GİDEN KADINLARIN İSİMLERİ TEK TEK OKUNDU

Basın açıklamasının ardından grup, cinayete kurban giden kadınların daima birlikte isimlerini okuyarak, ‘Burada ’ dedi.

image small

BODRUM ’DA DA EYLEM VARDI

Bodrum Bayan Platformu ’nun üyesi yaklaşık 50 bayan, Muğla ilinde 10 Temmuz 2020 tarihinde öldürülen Pınar Gültekin ’in cinayeti ile ilgili Muğla Ağır Ceza Mahkemesi ’nin katil Cemal Metin Avcı ’ya hileli kışkırtma uygulaması, yakınlarına da beraat vermesi kararını protesto etti.

Ellerinde “Hileli tahrik indirimini de beraat kararını da  kabul etmiyoruz Pınar Gültekin isyanımızdır” yazılmış pankart ile Belediye Meydanı ’na gelen kadınlar ellerinde, “Kazanımlarımız bizim vazgeçmiyoruz”, “Erkek hak yok reel hak”yazılmış dövizler taşıdı. Kadınlar sıkça “Susmuyoruz itaat etmiyoruz”, “Erkekler vuruyor, devlet koruyor” sloganları attı.

“HAKSIZ TAHRİK İNDİRİMİNİ UYGULADILAR ACILI ANNEYE CANICE VERDİLER”

Toplanan kadınlar namına tanımlama yapan Bodrum Bayan Platformu Üyesi Berrin Yaşar,  geçen günkü duruşmada mahkeme heyetinin, sanık Cemal Metin Avcı ’ya ağırlaştırılmış müebbet hapis cezası verdiğini oysa heyetin, hileli tahrik indirimi uygulayarak sanığın cezasını 23 yıla indirdiğini hatırlatarak, şunları söyledi;

*Mahkeme, tutuksuz davalı kardeşi Mertcan Avcı, annesi Ayten Avcı, babası Selim Avcı, boşandığı eşi Eda Karagün ve ortağı Şükrü Gökhan Orhan ’ın ise beraatine karar verdi. Biz kadınlar haksız tahrik indiriminin  erkek etken yargının ve erkek şiddetinin ‘can simidi ’ ve kadın cinayetlerinin çoğalmasına neden olan bir ‘adalet kılıfı ’ olduğunu biliyoruz.

*Kızları hunharca katledilmiş ailenin adalet arama mücadelesi karşısında 2 yıldır dosya ve deliller ortadayken, faillere gerekli cezayı veremeyen hak, acılı bir annenin duruşmada söylediği sözler üstüne, katile hakarette bulunduğu gerekçesiyle  anne Şefika Gültekin hakkında millet davası açtı. Savcılık kadar hazırlanan iddianamede, Şefika Gültekin ’e 4 sene 4 ay hapis istendi.

image small

“TÜRKİYE KADIN ÖLÜMLERİNİN ARTACAĞI KARANLIK BİR GELECEK İLE KARŞI KARŞIYA”

Açıklamasında İstanbul Sözleşmesi ’ne de değinen Yaşar, “Yürürlüğe konduğunda kendini kadın olarak tanımlayan her bireyin can güvenliğini korumayı amaçlayan Avrupa Konseyi imzalı İstanbul Sözleşmesi ’nden 01 Temmuz 2021 tarihi itibariyle, bir gece yarısı, tek adam imzası ile adamakıllı ayrılan Türkiye,  kadın ölümlerinin giderek artacağı karanlık bir gelecek ile aleyhinde karşıya. Burada, İstanbul Sözleşmesi ’nden vazgeçmeyeceğimizin altını yeniden çiziyor, bu davada katil Cemal Metin Avcı ve Adli Tıp raporlarında fiilin aracısız  öznesi olduğu açığa meydana çıkan bütün  failler hak ettikleri cezayı alana kadar bu davanın takipçisi olacağımızı söylüyoruz” dedi.

Yaşar ’ın açıklamalarının peşinde kadınlar alkışlarla kararı protesto ederek eylemi sonlandırdı.

 

Kadınlardan Pınar Gültekin eylemi, başlık adı altında Geniş bir şekilde Haberin detayları ve bilgisi verildi. Kaynak takip edilmektedir, yeni bilgiler geldiğinde anlık güncellenecektir. Kadınlardan Pınar Gültekin eylemi haberini okudunuz. Türkiye de en çok Okunan Haber sitelerinden biri olma mutluluğu içerisindeyiz. Siz değerli okuyuculara teşekkürü bir borç biliriz.

FACEBOOK YORUMLAR

YORUMLAR

  • 0 Yorum