Kadına karşı şiddette cezaları arttıran yasa teklifi TBMM'de kabul edildi

Kadına karşı şiddette cezaların arttırılmasına bağlı düzenlemeleri içeren Türk Ceza Kanunu ve Bazı Kanunlarda Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun Teklifi, TBMM Genel Kurulunda kabul edildi.

Kadına karşı şiddette cezaları arttıran yasa teklifi TBMM'de kabul edildi
Editör: 15Haber
12 Mayıs 2022 - 23:53
Anlık Son dakika haberinden alınan bilgilere göre:

AK Parti Ankara Milletvekili Lütfiye Selva Çam ve 109 AK Parti milletvekilinin imzasıyla verilen Türk Ceza Kanunu ve Bazı Kanunlarda Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun Teklifi, TBMM Genel Kurulunda kabul edilerek yasalaştı. Kabul edilen metne uyarınca Türk Ceza Kanunu'ndaki takdiri tenzilat sebepleri sınırlandırılıyor. Failin kesinlikle tenzilat almaya müteveccih gösterici ve giysisine nazarıitibar göstermesi, kol kıyafet giymesi, boyun bağı takması kabil duruşmadaki çeşidi davranış ve davranışları, takdiri tenzilat sebebi namına dikkate alınmayacak. Kadına karşı hızlı şimdi çalışan savaşım edilebilmesi ve caydırıcılığın sağlanabilmesi neredeyse bile bile öldürme, bile bile yaralama, tehdit, azap ve cehennem azabı suçunun hanıma karşı işlenmesi şeklinde cezası artırılacak. Kasten kanlı suçunda ceza müebbet iken, bu suçun hanıma karşı işlenmesi şeklinde verilecek ceza ağırlaştırılmış müebbet hapse çıkarılacak. Basit tıbbi karışma ile giderilebilecek bile bile cerh suçunun hanıma karşı işlenmesi şeklinde cezanın ast sınırı 4 aydan 6 ay hapse yükseltilecek. İşkence suçunun hanıma karşı işlenmesi şeklinde cezanın 3 sene bulunan ast sınırı 5 sene hapse çıkarılacak. Israrlı strateji namına vasıflandırılan fiiller bağımsız ortak zeval durumuna getirilecek.

Kamu yahut hususi afiyet kasıntı ve kuruluşları ve vakıf üniversitelerinde fariza fail doktor ve diş hekimleri ile başka afiyet cümle personellerinin afiyet mesleğinin icrası çerçevesinde icra ettikleri muayene, kişileştirme ve tedaviye bağlı tıbbi prosedür ve icraat dolayısıyla meydana getirilen soruşturmalar karşı Memurlar ve Diğer Kamu Görevlilerinin Yargılanması Hakkında Kanun hükümleri uygulanacak.

Ahmet Umur Öztürk

Detaylı bir şekilde Haberin detayları ve bilgisi verildi. Benzer haberlere aşağıya kaydırarak bakabilirsiniz.

FACEBOOK YORUMLAR

YORUMLAR

  • 0 Yorum