Kadına karşı şiddet cezalarına yeni düzenleme

Kadına karşı şiddet cezalarına yeni düzenleme, Gündem Haberleri.

Kadına karşı şiddet cezalarına yeni düzenleme
Editör: 15Haber
12 Mayıs 2022 - 22:37
Kadına karşı şiddet cezalarına yeni düzenleme, Gündem Haberleri. İşte o detaylar;

AKP Ankara Milletvekili Lütfiye Selva Çam ve 109 AKP milletvekilinin imzasıyla sunulan Türk Cinayet Kanunu ve Bazı Kanunlarda Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun Teklifi, TBMM Genel Kurulunda kabul edilerek yasalaştı.

KILIK KIYAFET İNDİRİMİ KALKTI

Kabul edilen metne göre Türk Canice Kanunu ’ndaki takdiri indirim nedenleri sınırlandırılıyor. Failin salt indirim almaya yönelik kılık ve kıyafetine özen göstermesi, ekip elbise giymesi, kravat takması gibi duruşmadaki şekli davranış ve davranışları, takdiri indirim nedeni olarak dikkate alınmayacak.

CEZALAR ARTIYOR

Kadına karşısında şiddetle daha etkin uğraş edilebilmesi ve caydırıcılığın sağlanabilmesi nedeniyle kasıtlı olarak öldürme, kasten yaralama, korkutma, gaddarlık ve eziyet suçunun kadına aleyhinde işlenmesi halinde cezası artırılacak.

Bilerek öldürme suçunda ceza müebbet iken, bu suçun kadına karşısında işlenmesi halinde verilecek ceza ağırlaştırılmış müebbet hapse çıkarılacak. Kolay tıbbi müdahale ile giderilebilecek mahsus yaralama suçunun kadına karşı işlenmesi halinde cezanın daha aşağı sınırı 4 aydan 6 ay hapse yükseltilecek.

İşkence suçunun kadına karşı işlenmesi halinde cezanın 3 sene olan daha alçak sınırı 5 yıl hapse çıkarılacak. Israrlı takip olarak nitelendirilen fiiller müstakil bir kabahat haline getirilecek.

Millet veya özel sağlık kurum ve kuruluşları ve vakıf üniversitelerinde tahsis yapan doktor ve diş hekimleri ile diğer sağlık iş mensuplarının sağlık mesleğinin icrası çerçevesinde yaptıkları tetkik, tanı ve tedaviye ilişkin tıbbi işlem ve uygulamalar nedeniyle yapılan soruşturmalar hakkında Memurlar ve Diğer Millet Görevlilerinin Yargılanması Hakkında Kanun hükümleri uygulanacak. İHA

Kadına karşı şiddet cezalarına yeni düzenleme, başlık adı altında Geniş bir şekilde Haberin detayları ve bilgisi verildi. Kaynak takip edilmektedir, yeni bilgiler geldiğinde anlık güncellenecektir.

FACEBOOK YORUMLAR

YORUMLAR

  • 0 Yorum