Kadın eli yapışık tescilli Karacadağ pirincinin ekimine başlandı

Diyarbakır'ın Karacadağ dalında volkanik arazide yetiştirilen, rengi, aroması ve lezzetiyle öne çıkan uzvi pirincin Çınar ilçesindeki ekim sektörü bu sene 5 bin dekara çıkarıldı.

Kadın eli yapışık tescilli Karacadağ pirincinin ekimine başlandı
Editör: 15Haber
13 Mayıs 2022 - 12:56
Anlık Son dakika haberinden alınan bilgilere göre:
Diyarbakır

Diyarbakır'da Karacadağ'ın eteklerinde bazalt taşlı arazilerde saf eşme suları ile yetiştirilen, rengi, aroması ve lezzetiyle tescilli Karacadağ pirincinin ekimi hanımlar çeşidinden yapılıyor.

Arazi yapısının taşlı olmasından çevre ekim, sulama ve hasatında insanoğlu gücüne gerekseme mahsus Karacadağ pirincinde ekim devri başladı.

Yarımkaş köyünde hanımlarla düğü eken Çınar Kaymakamı Güher Sinem Büyüknalçacı, AA muhabirine, Türk Patent ve Marka Kurumunca tescillenen lezzetin volkanik arazide ağız ağıza saf ve örgensel şartlarda yetiştirildiğini söyledi.

Karacadağ pirincinin ağız ağıza insanoğlu emeğiyle tek medet maddesi sıfır saf şartlarda yetiştiğini aktaran Büyüknalçacı, "Dünyadaki gayrı örnekleriyle karşılaştırıldığında protein payı en yüksek, diyabet hastalığı payı en bağan olan, değme esenlik grubundan insanoğlunun ferah ferah tüketebileceği beraberinde besin." dedi.

İlçede güzeşte sene 3 bin 600 dekar arazide ekimi meydana getirilen ürünün ekim alanının, mevrut istem doğrultusunda bu sene sağlanan desteklerle 5 bin dekara çıkarıldığını aktaran Büyüknalçacı, üretimdeki hanımefendilerin ehemmiyetli gösteriş üstlendiğine dikkati çekti.

Büyüknalçacı, laflarına şöyleki bitmeme etti:

"Milyonlarca sene evvel beraberinde yanardağ patlamış ve bu kapkara ahcar etrafa yayılmış. Bunları hanımlarımız kenarlara çekiyorlar, kendilerine toprak düşüncesince meydan oluşturuyorlar. Buraları suyla doldurup, pirinçle buluşturuyorlar. Bu dayanıklı şartlarda ve arazide tarladan sofraya derece değme beraberinde etabında kadın eli var. Bu derece kıymetli ve kadın emeği bulunan beraberinde ürünün tamamı Türkiye'ye ve dünyaya tanıtılması düşüncesince beraberinde kadın kooperatifi kurduk. Pazarlama noktasında da kadın kooperatifimiz marifetiyle şişman marketlere de ulaştıracağız bu yegâne lezzetimizi."

Büyüknalçacı, tarlada hanımlarla beraberce sunulan emeğin zorluklarına tanık olunca Karacadağ pirincinin değerinin hâlâ da anlaşıldığını laflarına ekledi.

"Zorluğu derece lezzeti de var"

Ailesine ilgili tarlada çeltik ekimi karşıcı Sevda Gülçer de hanımlar yerine erkeklerle tarlalarını ektiklerini aktardı.

Pirinçlerinin tadının iyi bulunduğunu ancak yetiştirilmesinin beraberinde o derece ağır bulunduğunu dile getiren Gülçer, "Önce taşlarını ayıklıyoruz. Nisan, mayıs kocaoğlan derece ekimini yapıyoruz. Zorluğu derece lezzeti de var. Karacadağ pirincinin her insana ulaşmasını ve bu lezzetin değme sofrada olmasını istiyoruz. Bu lezzete, ekiminden harmanına, harmanından sofrasına derece hanımefendilerin eli değiyor." ifadelerini kullandı.

Beyzanur Gülçer ise Karacadağ'ın dayanıklı arazilerinde doğup büyüdüklerini kaydetti.

"Karacadağ'ın incisi" yerine tanıdık pirincin tarladan sofraya hanımefendilerin elinden geçerek geldiğini vurgulayan Gülçer, "Ekimini, biçimini hanımlar yapıyor. Tarladaki taşların toplanmasında, çeltiğin sulanmasında baylara iane ediyoruz." dedi.

Çınar Kadın Kooperatifi ile de hanımefendilerin hâlâ aşırı öne çıktığını anlatım fail Gülçer, kooperatifin pirinci tanıtımı dair araştırma görevlisi bulunduğunu dile getirdi.

Gülçer, "Karacadağ pirinci dendiğinde mesai akla geliyor. Kadını, çocuğu, erkeği, yaşlısı, biz tarlalarımızı kol beraberce biçiyoruz." dedi.

"40 gündüz içinde tükeniyor"

Karacadağ pirincinin ehemmiyetli ekim alanlarından bulunan Yarımkaş köyünün muhtarı Mehmet Sait Gülçer de Karacadağ pirincinin yüzdelik 100 insanoğlu gücü ve kendince teriyle yetiştirildiğini bildirdi.

Tescillenmesinin ve markalaşmasının pirince aşırı şişman bedel kattığını tamlayan Gülçer, "Daha evvel Karacadağ pirincini bu civarda yaşayıp da lezzetini alanlar kullanıyordu. Eskiden arada beraberinde 2 sene düğü elimizde kalırdı. Şu anda 40 gündüz içinde tükeniyor. Çünkü hem içimli hem tescillendiği düşüncesince değme yerde tanıtılıyor. Bu lezzete alışan bambaşka düğü yemez." sanarak konuştu.

Detaylı bir şekilde Haberin detayları ve bilgisi verildi. Benzer haberlere aşağıya kaydırarak bakabilirsiniz.

FACEBOOK YORUMLAR

YORUMLAR

  • 0 Yorum