Kaderine terk edilen tesis hastalıklara davetiye çıkarıyor

Kaderine terk edilen tesis hastalıklara davetiye çıkarıyor, Afyonkarahisar ’ın Şuhut ilçesinde dönemin Çevre ve Orman Bakanı Veysel Eroğlu göre ilçeye 3 milyon lira bedele kazandırılan atık su arıtma tesisinin kaderine terk edildi. “ELEKTRİK MALİYETİNDEN DOLAYI ÇALIŞTIRILMI.

Kaderine terk edilen tesis hastalıklara davetiye çıkarıyor
Editör: 15Haber
12 Ocak 2022 - 12:43
Kaderine terk edilen tesis hastalıklara davetiye çıkarıyor,

Afyonkarahisar ’ın Şuhut ilçesinde dönemin Çevre ve Orman Bakanı Veysel Eroğlu göre ilçeye 3 milyon lira bedele kazandırılan atık su arıtma tesisinin kaderine terk edildi.

“ELEKTRİK MALİYETİNDEN DOLAYI ÇALIŞTIRILMIYOR”

CHP Afyonkarahisar Milletvekili Burcu Köksal, CHP Şuhu İlçe Başkanı Mehmet Kahraman ve grup bir partili takriben 3 yıldır çalıştırılamayan atık su temizleme tesisinde incelemelerde bulundu.

Tesiste yaptıkları incelemelerin gerisinde yorumlama yapan CHP Şuhut İlçe Başkanı Mehmet Kahraman, tesisin yüksek elektrik maliyetinden nedeniyle çalıştırılmadığını ileri sürdü.

“3 YILDIR ATIL DURUMDA”

Tesisin açıldıktan bir yıl daha sonra sadece denetimler için yaz mevsiminde ara ara çalıştırıldığını ve son 3 yıldır da hiç çalıştırılmadığını ifade eden CHP ’li Mehmet Kahraman,  “Bu tesis 2010 yılında dönemin Bakanı Veysel Eroğlu göre 3 milyon lira bir bedelle yaptırıldı ve Şuhut Belediyesi ’ne devredildi.

Şuhut Belediyesi himayesinde çevre hizmetleri birliği adı altında köylülerden atık su bedelleri tahsil ediyor. Bu tesis birincil 1 sene bereketli çalıştırıldı ancak diğer yıllarda ise yalnızca kontrol yapıldığı vakit yaz aylarında aralıklarla çalıştırıldı. Şu lahza son 3 yıldır da burası elektrik maliyeti yüksek geliyor gerekçesiyle çalıştırılmıyor” dedi.

“ÇALIŞTIRILMAYAN TESİS İLE İLGİLİ YOĞUN ŞİKAYETLER VAR”

Alan halkının tesisin çalıştırılması için birçok ilgili kuruma başvurduğunu ama başarılı olamadığını kaydeden Mehmet Kahraman, şunları söyledi:

“Şuhut ilçe merkezi ve 13 köy ü ilgilendiren bu yatırım bugünlerde köylülerin şikayet konusu. Başta Mahmut Köyü, Atlıhisar ve Güneytepe halkımızın yoğun şikayetleri üstüne tesisi CHP Afyonkarahisar milletvekilimiz Burcu Köksal ile ziyaret ettik.

Tesiste hiç bir görevlinin bulunmaması ve milyonluk yatırımın kaderine terk edilmesi bizleri içten üzmüştür. Bu tesisler halkın vergileri ile yapılmaktadır. Köy halklarının çalıştırılmayan bu tesis ile ilgili tarafımıza yoğun şikayetleri bulunmaktadır.
Köylülerimizden gelen bu şikayetleri ilçedeki yetkililere iletmemize karşın mağduriyetlerin giderilemediğini saptama ettik. aynı zamanda köy halkları daima kurumlara şikayet dilekçesi sunduklarını ama dertlerine hiç kimsenin çare olmadığını belirttiler”

“HASTALIKLARA DAVETİYE ÇIKARIYOR”

Çalıştırılmayan atık su tesisinin sularının derelere aktığını ve bu sebeple hastalıklara davetiye çıkarttığını ifade eden CHP ’li Kahraman, “Çayır alanlarında biriken pis atıklar yüzünden hayvan otlatamadıklarını biçare bir şekilde hayvanlarının yine bu otlaklarda yayıldıklarını söyleyen vatandaşlarımız, çocuklarının ve hayvanlarının dereye bırakılan bu atıklardan dolayı hastalanma risklerinin bulunduğunu ve yetkililerin bu konu ile ilgili acele önlem alması gerektiğini söylüyor.

CHP olarak konunun 13 köyümüz ve ilçe merkezimiz adına takipçisi olacak ve iktidarımızda bu cins sorunların yaşanmayacağına dair sözü de buradan vatandaşlarımıza veriyoruz” ifadelerini kullandı.

Kaderine terk edilen tesis hastalıklara davetiye çıkarıyor, başlık adı altında Geniş bir şekilde Haberin detayları ve bilgisi verildi. Kaynak takip edilmektedir, yeni bilgiler geldiğinde anlık güncellenecektir.

FACEBOOK YORUMLAR

YORUMLAR

  • 0 Yorum