Kaçaklar Hazine 'yi parayla dolduracak

Kaçaklar Hazine ’yi parayla dolduracak, Gündem Haberleri.

Kaçaklar Hazine 'yi parayla dolduracak
Editör: 15Haber
22 Haziran 2022 - 07:26
Kaçaklar Hazine ’yi parayla dolduracak, Gündem Haberleri. İşte o detaylar;

■ Cem YILDIRIM/SÖZCÜ

TÜRKİYE ’de askerlik halen erbaş ve erler için 6 ay, yerine koyma subay ve yerine koyma astsubaylar için 12 ay olarak uygulanıyor. Üçüncü alternatif ise bedelli askerlik. 550 bin denetim kaçağı ve bakayayı kapsayan bedelli affından büyük gelir bekleniyor. Kaçak oldukları her yıl için 9 bin 500 lira daha ödeyecekler. Yani 5 yıllık kaçaklar 104 bin lira verecek. Bu miktar memur maaşlarına yapılan zam oranına tarafından 6 ayda bir artıyor. Temmuz ayında da takriben yüzde 40 zam gelecek. TBMM ’ye sunulan yasa teklifine tarafından bugüne değin kaçak ve bakaya durumda oldukları için bedelli askerlikten yararlanamayanlara da bu imkan tanınıyor. Ücret, ödeme tarihindeki geçerli olan memur maaşı üzerinden hesaplanıyor. Bakaya ve kaçaklar bu bedelin üstüne her firari yıl bir asteğmen maaşı değin vergi ödüyor. Tatbik ilk kez 1987 ’de Özal hükümeti döneminde başladı. AKP iktidarları döneminde 4 kere bedelli çıktı. İlk bedelli tutarı 31 bin 343 TL olmuştu. Halen 56 bin lira ödeniyor.

AKP ’den üç temsilci bedelli

Yasadan AKP ’li 3 milletvekili Selman Özboyacı, Ahmet Büyükgümüş ve Müslüm Yüksel de yararlandı. Geçen yıl 35 ’er bin lira ödeyerek 1 ay askerlik yapan 3 ismin bu sırada milletvekili maaşlarını almaya da devam etmeleri eleştirilere yol açtı.

 

Kaçaklar Hazine ’yi parayla dolduracak, başlık adı altında Geniş bir şekilde Haberin detayları ve bilgisi verildi. Kaynak takip edilmektedir, yeni bilgiler geldiğinde anlık güncellenecektir. Kaçaklar Hazine ’yi parayla dolduracak haberini okudunuz. Türkiye de en çok Okunan Haber sitelerinden biri olma mutluluğu içerisindeyiz. Siz değerli okuyuculara teşekkürü bir borç biliriz.

FACEBOOK YORUMLAR

YORUMLAR

  • 0 Yorum