'Kaçak Gelinler' operasyonu! İl il gezip dolandırdılar

'Kaçak Gelinler' operasyonu! İl il gezip dolandırdılar, Gündem Haberleri.

'Kaçak Gelinler' operasyonu! İl il gezip dolandırdılar
Editör: 15Haber
11 Mayıs 2022 - 18:19
'Kaçak Gelinler' operasyonu! İl il gezip dolandırdılar, Gündem Haberleri. İşte o detaylar;

Ankara Güvenlik Müdürlüğü Asayiş Şube Dolandırıcılık Büro Amirliği ekiplerince 3 mağdurun şikayeti üstüne başlatılan soruşturmada, ülke genelinde faaliyet gösteren örgütün evlenme vaadiyle 20 kişiyi dolandırdığı saptandı.

Bunun üstüne kurulan özel takım, örgütü takibe aldı. 3 ay süren teknik ve bedensel takibin arkasında Ankara merkezli 8 ilde aynı zamanlı ‘Firari Gelinler ’ isimli operasyon düzenlendi. Operasyonda, 9 ’u bayan 18 birey gözaltına alındı. Kaçak 3 şüphelinin yakalanması için de çalışma başlatıldı.

SAHTE GELİNİ, SAHTE ANNE VE BABADAN İSTEMİŞLER

Ülke geneli etkinlik yürüten suç örgütünün, bilhassa yaşlı, engelli ve idrak yetisi düşük kişileri hedef aldığı belirlendi. Örgütün sahada çalışan üyelerinin, evlenmek isteyen kişileri bularak, örgüt üyesi kadınlarla evlendirme vaadinde bulundukları ve bunun karşılığında yüklü miktarda para aldıkları tespit edildi.

Hem örgütün kendilerince kurduğu senaryoda; Türk örf, adet ve geleneklerine iddiaya göre yerinde hareket ettikleri; örgüt üyesi kadınları arzu etmek için gelen mağdurların, kendilerine anne, baba ve kardeş izlenimi veren yeniden örgüt üyelerinden istedikleri belirlendi.

TÜM ZİYNET EŞYALARINI ALIP KAÇTI

Anne, baba ve kardeş görünümündeki örgüt üyelerinin, sözde geline imam nikahı kıyıldıktan sonra güven temin etmek için düğün sonrası konut ziyaretine gittikleri tespit edildi.

Güya gelinin ise bu sırada tüm ziynet eşyaları ile düğün takılarını alarak evden meydana çıkan örgüt üyeleri ile birlikte ortadan kaybolduğu öğrenildi. Kabahat örgütünün bu yöntemle 20 kişiyi 1,5 milyon TL dolandırdığı belirlendi. (DHA)

'Kaçak Gelinler' operasyonu! İl il gezip dolandırdılar, başlık adı altında Geniş bir şekilde Haberin detayları ve bilgisi verildi. Kaynak takip edilmektedir, yeni bilgiler geldiğinde anlık güncellenecektir.

FACEBOOK YORUMLAR

YORUMLAR

  • 0 Yorum