evde masajmasaj istanbul

Kabızlığa neden olan yiyecekler neler işlenmiş tahıllar bu besinlerden biri!

Kabızlığa neden olan yiyecekler neler işlenmiş tahıllar bu besinlerden biri!, Her yaştan insanı etkileyebilen kabızlık epeyce bıktırıcı bir sorun.

Kabızlığa neden olan yiyecekler neler işlenmiş tahıllar bu besinlerden biri!
Editör: 15Haber
15 Ekim 2021 - 00:41
Kabızlığa neden olan yiyecekler neler işlenmiş tahıllar bu besinlerden biri!,

Her yaştan insanı etkileyebilen kabızlık epeyce bıktırıcı bir sorun. Şişkinliğe yol açarak rahatsızlık veren ve hayat kalitesini negatif etkileyen kabızlığa iyi gelen besinlerin yanı sıra ilaçlar da bulunmaktadır. Bu sorunun ileri derecede görüldüğü durumlarda ilaç kullanmak gerekebiliyor. Kabızlığa sebep olan yiyecekleri haberimizde sıraladık.

Süt ve süt ürünleri

Lif oranı düşük olan süt ve süt ürünleri protein, kalsiyum ve K12 vitamini yönünden zengin gıdalar olmalarına karşın kabızlığa sebep olabilmektedir. böylece süt ürünleri odaklı bir gıda şekli, lif yönünden yetkisiz olacağı için kabızlığa yol açar. 

Kırmızı ve beyaz et

Kırmızı etteki doymuş yağın kabızlığı artıran bir etken olduğu düşünülmektedir. Kırmızı et ve tavuk, yumurta gibi diğer hayvansal gıdalar, yüksek protein kaynakları olduğu için anında doymamıza, böylece de yüksek miktarda lif taşıyan bitkisel kaynaklı gıdalara daha eksik yer vermemize neden olabilir. 

İşlenmiş tahıllar

Bütün tahılların tersine, tamamlanmış tahıllar çok düşük miktarda lif içerir. Vazgeçemediğimiz beyaz ekmek ve beyaz pirinç, lif oranı düşük, tamamlanmış tahıllar aralarında yer alır. Buna ek olarak, fast-food ve donmuş gıdalar da, çok az miktarda lif içerir. Yüksek doymuş yağ ve düşük lif içerikli gıdalarla beslemek bu yüzden kabızlığa neden olabilir.

Çikolata 

Çikolatanın kabızlığı nasıl tetiklediği az önce kanıtlanamasa da beyaz ve sütlü çikolatanın içeriğinde bulunan dolu yağ miktarı ve lif miktarının düşük olması potansiyel nedenler aralarında sayılıyor.

Olgunlaşmamış muz

Muz ve kavun gibi meyveler olgunlaşmadan önce yenildiklerinde, kabızlığa niçin olabilir; halihazırda kabızlık çekenlerin durumunu ise daha fazla kötüleştirebilir.

 

Kabızlığa neden olan yiyecekler neler işlenmiş tahıllar bu besinlerden biri!, başlık adı altında Geniş bir şekilde Haberin detayları ve bilgisi verildi. Kaynak takip edilmektedir, yeni bilgiler geldiğinde anlık güncellenecektir.

FACEBOOK YORUMLAR

YORUMLAR

  • 0 Yorum