'Kabaş 'ın tutuklanmasında birçok hukuksuzluk yaşandı' haberi

'Kabaş ’ın tutuklanmasında birçok hukuksuzluk yaşandı', Gündem Haberleri.

'Kabaş 'ın tutuklanmasında birçok hukuksuzluk yaşandı' haberi
Editör: 15Haber
23 Ocak 2022 - 15:32
'Kabaş ’ın tutuklanmasında birçok hukuksuzluk yaşandı', Gündem Haberleri. İşte o detaylar;

Televizyon programında Cumhurbaşkanı ve AKP Genel Başkanı Erdoğan ’a hakaret ettiği iddiasıyla soruşturma açılan ve gece 02.00 ’de Sarıyer ’deki evinde gözaltına alınan gazeteci Sedef Kabaş, dün sevk edildiği sulh ceza hakimliği tarafından tutuklandı.

‘KAÇMA VE SAKLANMA İHTİMALİNİN YÜKSEK OLDUĞU ’ GÖSTERİLDİ

Nöbetçi Sulh Canice Hakimliği tutuklama gerekçesinde, eylemin televizyon programında gerçekleştirilmiş olması sebebi, suçun kaliteli hali kapsamına girdiği ve cezada aktarım ön görüldüğü hususları birlikte değerlendirildiğinde, Sedef Kabaş ’ın üzerine atılı suçu işlemiş olduğu konusunda kaslı suç şüphesinin bulunduğunu kaydetti.

Hakimlik, atılı suçun vasıf ve mahiyeti ile eylemin nitelikli hal olarak düzenlenmiş olması karşısında kanunda ön görülen cezanın daha alçak ve üstteki sınırı nedeniyle kaçma ve saklanma ihtimalinin yüksek olduğu, bu nedenle bu aşamada adli teftiş hükümlerinin uygulanmasının beceriksiz kalacağı, bu doğrultuda tutuklamanın ölçülü olduğu kanaatine varıldığı gerekçesiyle Kabaş ’ın tutuklanmasına karar verildiğini belirtti.

İstanbul Barosu Başkanı Mehmet Durakoğlu

‘CUMHURBAŞKANINA HAKARET PARLAMENTER SİSTEMİN MADDESİDİR ’

SÖZCÜ ’ye konuşan İstanbul Barosu Başkanı Mehmet Durakoğlu, Türkiye ’nin bir hukuk devleti olmaktan, yargının egemen ve nesnel olmaktan çıktığını belirterek, Kabaş ’ın tutuklanmasıyla ilgili çoğu hukuksuzluğun yaşandığını kaydetti.

Durakoğlu, “Türk Ceza Kanunu ’nun (TCK) 299. maddesi yani ‘Cumhurbaşkanına hakaret ’ maddesi parlamenter sistemin maddesidir. Parlamenter sistemin cumhurbaşkanı tarafsızdır ve devletin birliğini temsil eder. Dolayısıyla, böyle bir düzlemde 299. maddeyi ve onun koşullarını anlayabilmek son derece doğaldır.

Fakat 2017 rejimine geçildikten sonra, bir diğer deyişle, objektif olmayan bir cumhurbaşkanı seçtiğimiz andan itibaren, bir partinin genel başkanlığını da uhdesinde tutmaya devam ettikçe cumhurbaşkanlığı yaptığını kabul ettiğiniz andan itibaren, 299. madde ifade özgürlüğünü sınırlandıran bir iktidar partisinin genel başkanına herhangi bir biçimde muhalefet etmeyi sınırlandıran bir noktaya doğru dönüştü.

Nitekim, Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi de bu maddeden yapılan yargılamaların yasal olmadığı gibi bir noktaya da muhabere etti. Böyle bir tablo karşı Türkiye ’nin 299. maddeyi kaldırması ya da değiştirmesi söz konusu olması gerekirken, bu yapılmadı. Yapılmadığı gibi, şimdiye kadarki cumhurbaşkanlarının hiçbirinin yapmadığı değin sayısal olarak söylüyorum, mahkumiyetler ve soruşturmalarla karşısında karşıya kalındı. Birinci yanılgı buradan ileri geliyor” dedi.

İFADENİN ATASÖZÜ OLDUĞUNU VURGULADI

Kabaş ’ın ifadeye çağrılmadan, gece yarısı gözaltına alınmasını da eleştiren Durakoğlu,

“Hukuken baktığınızda, kişiliği dikkat çekici etmeyen ve özü itibariyle bir Çerkez atasözü olduğu ifade edilen bir ifadenin doğrudan doğruya sanki kendilerine atfedilmiş gibi anlaşılması da doğru değil. Yeniden evrensel hukukun bütün kuralları özellikle kamuya mal olmuş şahısların, siyasetçilerin kendilerine yapılan eleştirilerde başkalarına göre daha tahammüllü olmaları gerektiğini söylüyor.

Bu tahammülün gösterilmemiş olması da diğer bir handikap. Herkesin bildiği, gazetecilik yapan, herkese açık bir biçimde dijital medyanın bütün olanaklarını kullanan, sözü özü bilenen bir kimsenin gece saat 02.00 ’de gözaltına alınmasını anlayabilmek de muhtemel değil.

Ceza Muhakemesi Kanunu ’na (CMK) tarafından çağrıldığında gelebilecek kişidir. Gelmediği vakit bu önlemlerin alınması düşünülebilir. Ama gelebilecek olan birey için, ilk önce çağrılması gerekirken bunun yapılmamış olması bir şey değil” diye konuştu.

'Kabaş ’ın tutuklanmasında birçok hukuksuzluk yaşandı', başlık adı altında Geniş bir şekilde Haberin detayları ve bilgisi verildi. Kaynak takip edilmektedir, yeni bilgiler geldiğinde anlık güncellenecektir.

FACEBOOK YORUMLAR

YORUMLAR

  • 0 Yorum