İzmir merkezli 40 ilde FETÖ operasyonu: 60 tutuklama

İzmir merkezli 40 ilde FETÖ operasyonu: 60 tutuklama, İzmir Cumhuriyet Başsavcılığı göre FETÖ/PDY güya TSK yapılanmasının asker ve sivil unsurlarına karşın yürütülen soruşturma (planlı operasyonlar dizisinin 20.

İzmir merkezli 40 ilde FETÖ operasyonu: 60 tutuklama
Editör: 15Haber
15 Ocak 2022 - 03:28
İzmir merkezli 40 ilde FETÖ operasyonu: 60 tutuklama,

İzmir Cumhuriyet Başsavcılığı göre FETÖ/PDY güya TSK yapılanmasının asker ve sivil unsurlarına karşın yürütülen soruşturma (planlı operasyonlar dizisinin 20. aşaması) dahilinde; Milli Savunma Bakanlığı, Milli İstihbarat Teşkilatı ve Kuvvet Komutanlıkları ile sağlanan koordinasyon ve data karşılaştırılmasına dayalı işlemler neticesinde tespit edilen şüphelilere karşın İzmir merkezli 40 ilde işlem düzenlendi.

Yargıtay 16. Cinayet Dairesinin açıkça kanıt kabul ettiği tesadüfle açıklanmayacak şekilde, örgütsel iletişim tarzına uygun şekilde ankesörlü/kontörlü değişmez hat irtibatı elde etmek üzere, örgüt mensubiyetlerine dair bunun dışında deliller (itirafçı ifadesi v.b.) de bulunan toplam 185 şüphelinin yakalanması için İzmir Emniyet Müdürlüğü TEM Şube Müdürlüğü ve İzmir İl Jandarma Komutanlığı ile birlikte aynı zamanlı çalışma yürütüldü.

148 ŞÜPHELİ YAKALANDI, 60 ŞÜPHELİ TUTUKLANDI

Emniyetteki nezaret ve sorgu işlemleri tamamlanan 148 şüpheliden 31 ’i yardımcı itirafçılık sebebiyle kolluk biriminden hür bırakıldığı öğrenildi; 117 ’si adliyeye sevk edildi.

Mahkemeye çıkartılan şüphelilerden 34 ’üne konut hapsi verilirken, 8 ’i itirafçı 23 birey ise adli kontrol şartı ile serbest bırakıldı. 60 belirsiz tutuklanırken, operasyonda gözaltına alınan 2 şüphelinin işlemlerinin devam ettiği, 5 şüphelinin hakkındaki gözaltı kararının sağlık nedeniyle iptal edildiği, 2 şüphelinin tekrardan soruşturma gördüğü gerekçesiyle nezaret kararının iptal edildiği, 5 kararsız delil durumu nedeniyle, 31 şüphelinin ise yardımsever itirafçılık sebebiyle kolluk biriminden bağımsızlık bırakıldığı öğrenildi.

Operasyon kapsamında 14 ’ü yurt dışarıda elde etmek üzere toplam 23 şüphelinin firar olduğu ve yakalama çalışmalarının sürdüğü bildirildi.

24 AYRI IŞLEM, BİN 585 TUTUKLAMA

ÖTE YANDAN, FETÖ/PDY ’ye karşın İzmir Cumhuriyet Başsavcılığınca yürütülen soruşturma zarfında bir yılda gerçekleştirilen 24 farklı operasyonda, hakkında gözaltı kararı verilen 3 bin 635 şüpheliden 2 bin 290 ’ı muvazzaf, 682 ’si muvazzaf olmayan asker, 710 ’u darbe girişimi sonrası kapatılan harp akademisi öğrencisi olduğu öğrenilen şüphelilerden bin 585 ’i tutuklandı.

Keza, 531 değişken yardımcı itirafçı olduğu gerekçesiyle hür bırakılırken, bin 22 şüphelinin tutuklama istemiyle sevk edildikleri Sulh Ceza Hakimliklerince başta Hakimlik önünde etkili pişmanlık hükümlerinden faydalanmaları sebebiyle bağımsızlık bırakıldığı, 83 şüphelinin ise sıhhat nedenleriyle, 107 şüphelinin operasyon tarihi öncesinde diğer yer birimlerince haklarında işlem yapılması/Covid-19 tespiti/ öteki sağlık nedenleri nedenleriyle gözaltı talimatları iptal edildiği öğrenildi. Operasyon dahilinde, firar durumunda olan toplam 340 şüphelinin yakalanması için çalışmaların sürdüğü öğrenildi. (İHA)

İzmir merkezli 40 ilde FETÖ operasyonu: 60 tutuklama, başlık adı altında Geniş bir şekilde Haberin detayları ve bilgisi verildi. Kaynak takip edilmektedir, yeni bilgiler geldiğinde anlık güncellenecektir.

FACEBOOK YORUMLAR

YORUMLAR

  • 0 Yorum