İYİ Parti'den siyanürle altın aranmasına karşı önerge

İYİ Parti'den siyanürle altın aranmasına karşı önerge, Gündem Haberleri.

İYİ Parti'den siyanürle altın aranmasına karşı önerge
Editör: 15Haber
10 Mayıs 2022 - 00:07
İYİ Parti'den siyanürle altın aranmasına karşı önerge, Gündem Haberleri. İşte o detaylar;

Önergeyi İYİ Parti Grup Başkanvekili Müsavat Dervişoğlu, Meclis Başkanlığına sundu.

TBMM Başkanlığı ’na sunulan önergede şu ifadeler yer aldı:

“4 BİN DÖNÜM ALAN EKLENECEK”

“Ordu ilinde hali hazırda 2 bin dönüm alanda yürütülen siyanürle altın arama ve tümdengelim faaliyetlerine 4 bin dönüm üstünde alanın da ekleme yapılması için 24 Mayıs 2022 tarihinde ihale yapılacaktır. Korgan, Altınordu ilçelerinde birer ve Ulubey ilçesinde de 2 bölgede edinmek üzere toplam 4 bölgede altın madeni arama faaliyeti yapılması öngörülmektedir.

“DOĞANIN HASAR GÖRMEMESİ ZARURİDİR”

Altın madeninin çıkarılarak ülkemize kazandırılmasına aleyhinde olmamakla birlikte, bu işlem yapılırken en değerli mirasımız o doğanın hasar görmemesi, çevreci ve insan sağlığını önceleyen yöntemlerin kullanılması ve bu amaçla teknolojik gelişmelerden faydalanılması zaruridir.

Siyanürle altın arama faaliyetlerinin neden olduğu zararların tespit edilmesi, doğaya ve insan sağlığına verilen zararların giderilmesi ve gerekli önlemlerin alınması, altın arama faaliyetlerinde çevreci yöntemlerin kullanılması için zorunlu planlamaların yapılması ve toprağına sahip çıkmaya çalışan Ordulu vatandaşlarımızın taleplerinin yerine getirilmesi nedeniyle Tüzük ’nın 98 ’inci, Türkiye Büyük Ahali Meclisi içtüzüğü ’nün 104 ’üncü ve 105 ’inci maddeleri gereğince Meclis Araştırması açılması konusunda gereğini arz ederiz. “

İYİ Parti'den siyanürle altın aranmasına karşı önerge, başlık adı altında Geniş bir şekilde Haberin detayları ve bilgisi verildi. Kaynak takip edilmektedir, yeni bilgiler geldiğinde anlık güncellenecektir.

FACEBOOK YORUMLAR

YORUMLAR

  • 0 Yorum