İtalyan havayolu firması Alitalia son uçuşuyla faaliyetlerini noktaladı

İtalyan havayolu firması Alitalia son uçuşuyla faaliyetlerini noktaladı, İtalya'nın 75 takvim bayrak taşıyıcı havayolu firması Alitalia, Cagliari-Roma tarifeli seferiyle faaliyetlerini sonlandırdı.

İtalyan havayolu firması Alitalia son uçuşuyla faaliyetlerini noktaladı
Editör: 15Haber
16 Ekim 2021 - 01:09
İtalyan havayolu firması Alitalia son uçuşuyla faaliyetlerini noktaladı, İtalya'nın 75 takvim bayrak taşıyıcı havayolu firması Alitalia, Cagliari-Roma tarifeli seferiyle faaliyetlerini sonlandırdı. Airbus 320 tipi uçağın 180 yolcuyla birlikte Roma Fiumicino Havaalanı'na yerel saatle 23.22'de inmesiyle, havayolu taşımacılığında bir görev sona ermiş oldu.

İtalya'nın 75 takvim havayolu şirketi Alitalia, geçtiğimiz akşam son uçuşunu gerçekleştirdi.

AZ 1586 sefer sayılı son uçuşu, Sardinya adasındaki Cagliari kentinden başkent Roma'ya yapıldı.

İçinde 180 yolcu bulunan Airbus 320 tipi uçağın, Roma Fiumicino Havaalanı'na gece lokal saatle 23.22'de inmesiyle, havayolu taşımacılığında bir görev sona ermiş oldu.

16 Eylül 1946 ’da kurulan ve 1960 ’lara gelindiğinde Avrupa ’nın önde gelen havayolu firmalarından biri olan Alitalia, özelikle son 30 yıllık dönemde girdiği finansal krizlerinden kurtulamayarak sürekli geriledi.

HÜKÜMETLERİN DESTEĞİYLE AYAKTA KALDI

Bu sürede İtalyan hükümetleri, pek çok kez sağladığı parasal destekle Alitalia'yı iflasın eşiğinden kurtardı.

Avrupa Birliği ’nin (AB), laf konusu mali destekleri askıya alma kararlarına rağmen, İtalyan hükümetlerinin son 20 yılda ivedi durum kredileri biçiminde 13 milyar avro civarında kaynak aktardığı Alitalia, bu kaynaklar doğru faaliyetlerini bugüne dek sürdürebildi.

Alitalia, bir dönem Hollandalı sancak taşıyıcı KLM ve Birleşik Arap Emirlikleri ’nden (BAE) Etihad Havayolları ile yaptığı iş birlikleriyle sefer maliyetlerini düşürmeye çalışsa da 2020 ’de patlak veren Kovid-19 salgını ve uygulanan karantina tedbirlerinden olumsuz etkilendi.

İtalya ’da şubat ayında göreve gelen Başbakan Mario Draghi ve kabinesinin, Alitalia ’yı kurtarma çağrılarını ve kredi taleplerini karşılıksız bırakması, 75 yıllık firmanın sonu oldu.

Alitalia ’nın kapanacağının yaz aylarında kesinleşmesiyle işini kaybetme riskiyle karşısında karşıya kalan öyle çok Alitalia çalışanı, protesto eylemleri yapıyordu.

YENİ HAVAYOLU FİRMASI "ITA"

Alitalia ’nın bugünkü son uçuşunun arkasında kapanmasıyla tekrar İtalyan hükümetinin sahipliğinde, 720 milyon avroluk yatırımla yeni kurulan "ITA" ülkenin yarından itibaren resmi havayolu firması olacak.

"İtalya Hava Taşımacılığı" anlamına gelen "Italia Trasporto Aero"nun (ITA) baş harflerini alan yeni işyeri, birincil resmi seferini yarın sabahleyin gerçekleştirerek, faaliyetlerini başlatacak.

ITA ’nın, Alitalia'nın takriben 10 bin 500 çalışanından 2 bin 800 kadarını alacağı buna ilave olarak bazı slot haklarını da devralacağı bildirildi.

Yeni işyeri ITA'nın 52 uçaklık filoyla faaliyete gireceği, bu uçakların bir kısmının Alitalia ’dan alınacağı bir kısmının ise yeni uçaklar olacağı kaydedildi. Filodaki uçak sayısının 2025 sonuna kadar 105'e çıkmasının planlandığı belirtildi.

Yeni havayolu firmasının ilk uçuşunu, üzerinde İngilizce ve İtalyan Bayrağı renklerinde "2021'de doğdu" yazılmış uçakla oluşturacağı bildirildi. 

İtalyan havayolu firması Alitalia son uçuşuyla faaliyetlerini noktaladı, başlık adı altında Geniş bir şekilde Haberin detayları ve bilgisi verildi. Kaynak takip edilmektedir, yeni bilgiler geldiğinde anlık güncellenecektir.

FACEBOOK YORUMLAR

YORUMLAR

  • 0 Yorum