İstanbul Sözleşmesi nedir? İstanbul Sözleşmesi maddeleri nelerdir? İstanbul Sözleşmesi devam ediyor mu, kaldırıldı mı?

İstanbul Sözleşmesi nedir? İstanbul Sözleşmesi maddeleri nelerdir? İstanbul Sözleşmesi devam ediyor mu, kaldırıldı mı?, İstanbul Sözleşmesi veya bütün adıyla Kadınlara Yönelik Zor ve Aile İçi Şiddetin Önlenmesi ve Bunlarla Mücadeleye İlişkin Avrupa Konseyi Sözleşmesi.

İstanbul Sözleşmesi nedir? İstanbul Sözleşmesi maddeleri nelerdir? İstanbul Sözleşmesi devam ediyor mu, kaldırıldı mı?
Editör: 15Haber
18 Kasım 2021 - 22:09
İstanbul Sözleşmesi nedir? İstanbul Sözleşmesi maddeleri nelerdir? İstanbul Sözleşmesi devam ediyor mu, kaldırıldı mı?,

İstanbul Sözleşmesi veya bütün adıyla Kadınlara Yönelik Zor ve Aile İçi Şiddetin Önlenmesi ve Bunlarla Mücadeleye İlişkin Avrupa Konseyi Sözleşmesi. Peki, İstanbul Sözleşmesi ne seslenmek? İstanbul Sözleşmesi maddeleri nelerdir? İstanbul Sözleşmesi tüm maddeler! İstanbul Sözleşmesi devam ediyor mu? İstanbul Sözleşmesi iptal mi edildi? İstanbul Sözleşmesi faal mi?

İSTANBUL SÖZLEŞMESİ KALDIRILDI MI, DEVAM EDİYOR MU?

Danıştay, Türkiye'nin İstanbul Sözleşmesi'nden çekilmesine dair Cumhurbaşkanı kararının durdurulması taleplerini reddetti. Konuyla ilgili yapılan açıklamada, "Sözleşmeden çekilme kararı hukuka uygundur" denildi.

Türkiye'nin İstanbul Sözleşmesi'nden çıkmasına ilişkin koşul, Danıştay'a taşınmıştı. Başvuruyu bugün değerlendirmeye bölge Danıştay, kararını verdi. Buna kadar Türkiye'nin İstanbul Sözleşmesi'nden çekilmesini ön gören Cumhurbaşkanı kararına yapılan itiraz reddedildi.

"HUKUKA UYGUNDUR"

Danıştay kadar konuyla ilgili yapılan açıklamada da şu ifadelere yer verildi: Türkiye'nin İstanbul Sözleşmesi'nden çekilmesine karşın karar, hukuka uygundur. böylece itiraz reddedilmiştir.

İSTANBUL SÖZLEŞMESİ NEDİR?

İstanbul Sözleşmesi ya da tam adıyla Kadınlara Karşın Güç ve Aile İçi Şiddetin Önlenmesi ve Bunlarla Mücadeleye İlişkin Avrupa Konseyi Sözleşmesi. Avrupa Konseyi göre hazırlanan, 45 ülke ve Avrupa Birliği göre imzalanan, kadına karşın şiddet ve aile içi şiddeti önleme ve bununla mücadeleye yönelik sözleşmedir. Türkiye, bu sözleşmeden çıkma kararı almıştır.

İSTANBUL SÖZLEŞMESİ NEDİR?

İstanbul Sözleşmesi veya tam adıyla Kadınlara Yönelik Zorlama ve Aile İçi Şiddetin Önlenmesi ve Bunlarla Mücadeleye İlişkin Avrupa Konseyi Sözleşmesi. Avrupa Konseyi tarafından hazırlanan, 45 ülke ve Avrupa Birliği göre imzalanan, kadına karşın güç ve aile içi şiddeti önleme ve bununla mücadeleye yönelik sözleşmedir. Türkiye, bu sözleşmeden çıkma kararı almıştır.

İSTANBUL SÖZLEŞMESİ MADDELERİ NELERDİR?

İstanbul Sözleşmesinin maddeleri önleme, koruma, yargılama gibi esas başlıklardan oluşmaktadır.

Madde 1: İstanbul Sözleşmesinin birinci ve temel maddesi kadına ve aile içinde yaşanan şiddeti ilkelendirerek önleyip tanımlamaktır. Burada gaye her türlü cinsiyet eşitsizliğinin, kadına ve aile içi şiddete maruz kalan şahısların korunması zarfında esas kriterleri belirlemektir.

Madde 2: Bu maddede sözleşmenin kapsamı ele alınmıştır. Bu kapsam baskı gören kadın ve aile içinde şiddet gören kişiler için geçerli olacaktır.

Madde 3: Burada On sekiz yaş altı ve her türlü zorbalığa maruz kalan kadın olduğu için yönetilen, egzersiz hayatında bayan olduğu için ayırımcılığa uğrayan, orantısız zorlama gören her türlü kadın olarak tanımlanır.

Madde 4: Bu madde ile temel insan hakları ve cinsiyetçi ayırımcılık esas alınır. Bilhassa bayan bireylerin uğradığı her türlü ayırımcılık karşı muhakkak yaptırımların uygulanması kasıt alınır. Ulusal yasaların da kadının zor ve ayırımcılığa karşısında yaptırım uygulanmasını tedarik eder. İstanbul Sözleşmesi, başta kadın edinmek üzere her türlü insanlık dışı işkenceye maruz kalmış ırkı, rengi, dili, dini yüzünden her türlü ayırımcılığa uğramış şahısların korunmasını da kapsamaktadır.

Madde 5: Bu madde ile devletin bütün kurum ve kuruluşlarla birlikte her türlü şiddetin önüne geçmesi ve her türlü esas hakların korunmasının güvencesini sağlamasıdır.

Madde 6: Burada ancak esas amaç toplumda oluşan cinsiyet ayırımcılığını önleyici hükümler oluşturmaktır.

Madde 7: Madde ile mağdur olan bireylerin kapsamını tahsis etmek ve buna bağlı politikaların oluşturulması hedeflenmektedir.

Madde 8: Birey ve mağdurların korunmasının, şiddetin önlenmesinin sağlanması için Devlet ile sivil toplum kuruluşlarının parasal olarak takviye olmasını teşvik edecek adımlar atılması esasına dayanır.

Madde 9: Sivil toplum kuruluşları ile sivil toplumun şiddete karşı yapılan aktivitelerin desteklenmesini ve zorunlu adımların atılmasına yardımcı olacak kararların alınmasıdır.

Madde 10: Bu anlaşma dahilinde faaliyet belirten kurum, tedbir ve politikaların belli bir kurum tarafından koordine edilmesini destekler.

Madde 11: Şiddetin önlenmesi, toplumsal eşitsizliğinin giderilmesi, kadının ve erkeğin sosyal ve kültürel yaşamda eşitliği sağlayacak genel toplumsal bilincin oluşmasına katkıda bulur.

Madde 12: Kadına şiddete toplumsal cinsiyet eşitsizliğin en üye indirilmesinde eğitimin önemi epeyce önemlidir. Bunun için okullardaki müfredatında şiddete karşısında bilinç oluşmasında önemli katkısı bulunmaktadır.

Haberler.com - Gündem

İstanbul Sözleşmesi nedir? İstanbul Sözleşmesi maddeleri nelerdir? İstanbul Sözleşmesi devam ediyor mu, kaldırıldı mı?, başlık adı altında Geniş bir şekilde Haberin detayları ve bilgisi verildi. Kaynak takip edilmektedir, yeni bilgiler geldiğinde anlık güncellenecektir.

FACEBOOK YORUMLAR

YORUMLAR

  • 0 Yorum