İstanbul'daki "falçatalı dehşet"e ilişkin dava bozma ilamının ardından yeniden görüldü

İstanbul'daki "falçatalı dehşet"e ilişkin dava bozma ilamının ardından yeniden görüldü, Gündem Haberleri.

İstanbul'daki "falçatalı dehşet"e ilişkin dava bozma ilamının ardından yeniden görüldü
Editör: 15Haber
22 Haziran 2022 - 12:32
İstanbul'daki "falçatalı dehşet"e ilişkin dava bozma ilamının ardından yeniden görüldü, Gündem Haberleri. İşte o detaylar;

Bakırköy'de bir alışveriş merkezinde boşanma aşamasındaki eşi Hanna Butym'i (29) falçata ile yaralayan sanık Mesut Öztürkmen'in (45) yargılandığı davada 21 Eylül 2021'de karar açıklanmıştı. Bakırköy 22. Ağır Ceza Mahkemesi, Mesut Öztürkmen'in ‘kasten kaliteli öldürmeye teşebbüs' suçundan önce 14 sene hapis ile cezalandırılmasına karar vermişti. Cezada indirim uygulayan duruşma, sanığın 11 yıl 8 ay hapsine hükmetmişti. Kararı inceleyen İstanbul Bölge Adliye Mahkemesi 1. Suç Oluşturan Dairesi, Hanna Butym'in yüzünde sinir kaybı tespiti ve organlardan birinin işlevinin sürekli olarak zayıflaması ya da yitirilmesi konusunda yetersiz analiz yapıldığına hükmetti. Mahkeme keza sanığın atılı suçu kasıtlı olarak işleyip işlemediği konusunun karar kısmında tartışmasız bırakıldığını da kaydederek, kararı bozdu.

Bozma kararının ardından Bakırköy 22. Ağır Cinayet Mahkemesi'nde görülen duruşmada, tutuklu sanık Mesut Öztürkmen ile Hanna Butym hazırlanmış bulundu. Duruşmaya taraf avukatları da katıldı. Duruşmada Hanna Butym, şikayetinin devam ettiğini ve sanığın cezalandırılmasını istek ettiğini söyledi. Sanık Öztürkmen ise mahkemeden tahliyesini istek ederek, tutsak kaldığı için mağduriyet yaşadığını söyledi.
Ara kararını ifade eden mahkeme, Hanna Butym'in bütün teşekküllü bir hastaneye sevk edilerek nöroloji muayenesinin yapılmasına ve yüzünde sinir kaybı yaşanıp yaşanmadığı konusunda rapor aldırılmasına karar verdi. Duruşma düzenlenen raporların Adli Tıp Kurumu'na gönderilmesine hükmetti. Mahkeme heyeti sanığın tutukluluk halinin devamına karar vererek eksikliklerin giderilmesi için duruşmayı erteledi.
Duruşmanın bitmesinin arkasından adliye önünde konuşan Hanna Butym'in avukatı Tuba Özel, “İlla kadınların ölmesi gerekmiyor. Başlarına bir şey gelmeden de cezaların daimi, etkin bir şekilde uygulanması için bütün mücadelemiz” biçiminde konuştu.

Melike İnal

İstanbul'daki "falçatalı dehşet"e ilişkin dava bozma ilamının ardından yeniden görüldü, başlık adı altında Geniş bir şekilde Haberin detayları ve bilgisi verildi. Kaynak takip edilmektedir, yeni bilgiler geldiğinde anlık güncellenecektir. İstanbul'daki "falçatalı dehşet"e ilişkin dava bozma ilamının ardından yeniden görüldü haberini okudunuz. Türkiye de en çok Okunan Haber sitelerinden biri olma mutluluğu içerisindeyiz. Siz değerli okuyuculara teşekkürü bir borç biliriz.

FACEBOOK YORUMLAR

YORUMLAR

  • 0 Yorum