İstanbul'da yediemin otopark ve çekici ücretlerine ikinci zam

İstanbul'da yediemin otopark ve çekici ücretlerine ikinci zam, Gündem Haberleri.

İstanbul'da yediemin otopark ve çekici ücretlerine ikinci zam
Editör: 15Haber
22 Haziran 2022 - 16:19
İstanbul'da yediemin otopark ve çekici ücretlerine ikinci zam, Gündem Haberleri. İşte o detaylar;

İBB Ulaşım Koordinasyon Merkezi ’nin (UKOME) haziran ayı toplantısı Yenikapı ’daki Dr. Mimar Kadir Topbaş Misafir Etme ve Sanat Merkezi ’nde İBB Genel Sekreteri Can Akın Çağlar başkanlığında gerçekleştirildi. Oturumda yediemin otoparklarına çekilen araçların jurnal otopark ve çekici ücretlerine; 28 Ocak 2022 tarihli UKOME kararıyla gerçekleştirilen yüzde 33 ile yüzde 67 aralarında yapılan artışın ardındaki bitmiş zam geldi.

İstanbul İl Emniyet Müdürlüğü; otopark kira gideri, fatura, personel ve bilhassa yakacak giderlerinin artması sebebiyle masrafların karşılanamaz ülkü geldiğini belirterek ek aidat zammı başvurusunda bulundu. Talepte yüzde 28 ile yüzde 42.9 oranında değişen artışlar talep edildi.

YENİ TARİFE

Park yasağı halinde 175 TL olan çekme ücreti 250 TL ’ye, özel nakliye halinde 5 km ’ye dek çekme ücreti 190 TL ’den 250 TL ’ye, 9.50 TL ’lik km ücreti de 12 TL ’ye çıkarıldı.

Yediemin otoparklarında motorlu bisiklet jurnal ücreti 5 TL ’den 6.50 TL ’ye, motosikletler için 10 TL olan ücretin 13 TL ’ye, otomobiller için 23 TL olan ücretin 30 TL ’ye, kamyonet, minibüs, arazi taşıtı için 25 TL olan ücretin 32 TL ’ye, kamyon, otobüs, tır, iş makinesi için 40 TL olan ücretin 52 TL ’ye, iş makineleri, römorklar için 60 TL olan ücretin 78 TL ’ye çıkarılması istendi. Emniyet Müdürlüğü ’nün talebi oybirliği ile kabul edildi.

ADAKART ÜCRETİNDE İNDİRİM

Adalar Kaymakamlığından gelen istek üzerine Adakart sahibi kişilere (Adalar ilçesinde ikamet eden ya da çalıştığını devlete ait yazı ve SGK kaydıyla belgelendiren kişiler) 4 sınır yerine 2 limit uygulanması teklifi de oya sunuldu. Öneri oybirliği ile kabul edildi.

ADALAR ’DAKİ ARAÇLAR İÇİN SANAYİ BAKANLIĞI MÜŞTEREK PROJE

Adalar ’daki elektrikli araçların vakit uzatımı teklifi de oylandı.  Teklifte, Adalar ilçesinde toplu ulaşıma hizmet vermesi için 60 adet 3+1 kayıtlı vasıta alındığı ve hizmete başlandığı belirtilerek “Sanayii Bakanlığı ve Aselsan ile yürütülen müşterek proje ile 13+1 kişilik araçların projesine başlanmıştır.

Proje tamamlanana değin Adalar ilçesinde hizmet veren elektrikli tescilsiz araçların kullanımı için verilmiş olan sürenin 18 ay değin uzatımı gerekmektedir” denildi. Öneri, oturumda vakit uzatımı 6 aya indirilerek kabul edildi.

1 TL SIKINTISI NEDENİYLE DÜZENLEME YAPILDI

“Sınırlı Kullanımlı Biletler” için de madeni para üstü sıkıntısı sebebiyle yeni tarife belirlendi. Sunulan teklifte, otomatlarda alım sonrası 1 TL bozuk para üstü verilemediği, son dönemde madeni para basım maliyetinin artması ve darphanenin madeni para basmaması neticesinde piyasada 1 TL sıkıntısı oluştuğu belirtildi.

Otomatlara yeterli seviyede 1 TL takviyesi yapılamadığından bilet ücretlerinin 1 Temmuz ’dan geçerli elde etmek üzere revize edilmesi istendi. Tek geçişlik 15 TL ve iki geçişlik 25 TL ücretleri aynı kalırken; 3 geçişlik 32 TL ’lik biletin 35 TL,  5 geçişlik 49 TL ’lik biletin 45 TL, 10 geçişlik 88 TL ’lik biletin 90 TL olması önerildi. Teklif oybirliği ile kabul edildi.

SABİHA GÖKÇEN HAVALİMANINA YENİ HAT TARTIŞMASI

İBB şirketi İstanbul Ulaşım A.Ş ’nin Sabiha Gökçen Havalimanı hatlarının aidat tarifeleri ilgili teklif de görüşüldü. Teklifte, 2014 yılında alınan UKOME kararı ile “SA-1, SA-2, SA-3” Sabiha Gökçen Havaalanı -Atatürk Havaalanı, Sabiha Gökçen Havaalanı- Kadıköy, Taksim- Sabiha Gökçen Havalimanı ve Sabiha Gökçen Havalimanı- Kavacık hatlarının karar altına alındığı ama bugüne dek faaliyete başlamadığı belirtildi. Bu hatlarda çalışacak otobüslerin faaliyete başlaması ve tarife ücretlerinin belirlenmesi istendi.

Sabiha Gökçen Havaalanı-Atatürk Havaalanı ekpsress hattı için tam, indirilmiş, öğrenci 68 TL önerildi. Sabiha Gökçen Havaalanı-Atatürk Havaalanı (E5) 63.50 TL, Sabiha Gökçen Havaalanı-Kadıköy (E5) 39.41 TL, Taksim-Sabiha Gökçen Havalimanı (E-5) 52.56 TL, Sabiha Gökçen-Atatürk Havalimanı (TEM) 69.50 TL, Sabiha Gökçen-Kavacık (TEM) 39.41 TL olarak belirlendi. Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı 1. Bölge Müdürü Serdar Yücel, yer tahsisi yapılmadan tarife belirlenmesinin yasal olmadığını savundu.

İBB Ulaşım Daire Başkanı Utku Kâinat da “Amacımız baştan yetkilendirilme yok, 2014 ’te İBB Meclisi Ulaşım A.Ş ’ye yetki verilmiş zaten” dedi. Tartışmaların ardındaki önerge, tekrar değerlendirilmek üzere daha aşağı komisyona sevk edildi.

İstanbul'da yediemin otopark ve çekici ücretlerine ikinci zam, başlık adı altında Geniş bir şekilde Haberin detayları ve bilgisi verildi. Kaynak takip edilmektedir, yeni bilgiler geldiğinde anlık güncellenecektir. İstanbul'da yediemin otopark ve çekici ücretlerine ikinci zam haberini okudunuz. Türkiye de en çok Okunan Haber sitelerinden biri olma mutluluğu içerisindeyiz. Siz değerli okuyuculara teşekkürü bir borç biliriz.

FACEBOOK YORUMLAR

YORUMLAR

  • 0 Yorum