İstanbul'da İran adına çalışan hücre çökertildi

İstanbul'da İran adına çalışan hücre çökertildi, Gündem Haberleri.

İstanbul'da İran adına çalışan hücre çökertildi
Editör: 15Haber
22 Haziran 2022 - 12:43
İstanbul'da İran adına çalışan hücre çökertildi, Gündem Haberleri. İşte o detaylar;

İran Devir Muhafızları Ordusuna mensup subayların esrarengiz ve şüpheli ölümler silsilesi devam ederken, son olarak DMO ’nun kilit isimlerinden Albay Hassan Said Khodaei ’nin geçen ay Tahran ’da suikasta uğraması büyük akustik uyandırmış, Khodaei ’nin ölümünden İsrail ’i sorumluluk sahibi tutan İran misilleme arayışına girmişti. Saldırıya cevap verme arayışına giren İran ’ın, Tel-Aviv ile Tahran arasındaki çekişmeyi Türkiye derinliğine taşıma amacında olduğu ifade ediliyor.

Son dönemde İranlı bilim adamlarına ve Albay Hassan Said Khodaei ’ye karşın suikastler Tahran-Tel-Aviv hattında gerilimi tırmandırırken, İran İstihbaratınca yönlendirildiği iddia edilen bir hücrenin, İsrailli turistlere suikast sıralamak üzere ‘işadamı ’, ‘turist ’ ve ‘öğrenci ’ kılığında Türkiye ’ye gönderildiği iddia edildi.

EYLEM PLANI ARAYIŞINDALARMIŞ

Tetikçilerin de aralarında olduğu öne sürülen eylem timinin, İstanbul ’da bir takım günü birlik evlere ve Beyoğlu Kuloğlu Mahallesindeki bir otele yerleşerek, İsrailli grupları izleyip faaliyetlerini yakın takibe aldıkları tespit edildi. İran adına çalışan silahlı hücre ağına mensup şahısların tamamının İranlı olmadığı ve içlerinde bazı yerel unsurların da bulunduğu öğrenildi.

Bu sırada eylem planı arayışında oldukları saptanan ve kaç kişi oldukları henüz devlete ait makamlarca açıklanmayan suikast şebekesi, Türk güvenlik birimlerince uzun süredir takibe alınarak ülkedeki her hareketi mercek aşağı tutuldu. Suikast silahları ile birlikte günü birlik evlere ve Beyoğlu ’ndaki bir otele yerleşen İran hücresine karşın Perşembe günü gece vakti baskın yapıldı. Hamle tasarlayan İranlılar, gözaltına alındı. Muhtemel bir saldırıyı emniyet birimleri engellerken, eylemin amacının ise son dönemde olumlu adımlar atılan ve 15 sene aradan sonra normale dönen Türkiye-İsrail ilişkilerini rayından dışında tutmak olduğu bahis ediliyor.

Yıllar daha sonra başlayan diyaloğun arkasından İsrail Cumhurbaşkanı Isaac Herzog bu yılın başlarında Ankara ’yı ziyaret etmiş, Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu da geçen ay İsrail ’e ziyaret gerçekleştirmişti. İsrail Dışişleri Bakanı Yair Lapid ’in de 23 Haziran Perşembe günü Türkiye ’ye ziyaret gerçekleştireceği duyurulmuştu.

İran Devir Muhafızları ’nın üst seviye isimlerinden Albay Hassan Said Khodaei ’nin geçen ay evinin önünde silahlı saldırıya uğrayarak öldürülmesinin peşinde İsrail ’e karşısında misilleme arayışında olduğu değerlendirilen İran ’ın, iki taraf arasındaki çekişmeyi Türkiye ’ye taşıma arayışında olduğuna işaret ediliyor. (İHA)

İstanbul'da İran adına çalışan hücre çökertildi, başlık adı altında Geniş bir şekilde Haberin detayları ve bilgisi verildi. Kaynak takip edilmektedir, yeni bilgiler geldiğinde anlık güncellenecektir. İstanbul'da İran adına çalışan hücre çökertildi haberini okudunuz. Türkiye de en çok Okunan Haber sitelerinden biri olma mutluluğu içerisindeyiz. Siz değerli okuyuculara teşekkürü bir borç biliriz.

FACEBOOK YORUMLAR

YORUMLAR

  • 0 Yorum