İstanbul'da 774 'ü sikke olmak üzere bin 730 parça tarihi eser ele geçirildi

İstanbul'da 774 ’ü sikke olmak üzere bin 730 parça tarihi eser ele geçirildi, İstanbul İl Güvenlik Müdürlüğü Kaçakçılık Suçlarıyla Çaba Şube Müdürlüğü ekipleri, Ümraniye'de adı demin açıklanmayan bir kişinin elinde bulundurduğu tarihi eserleri piyasaya sürmeye ça.

İstanbul'da 774 'ü sikke olmak üzere bin 730 parça tarihi eser ele geçirildi
Editör: 15Haber
22 Kasım 2021 - 12:55
İstanbul'da 774 ’ü sikke olmak üzere bin 730 parça tarihi eser ele geçirildi,

İstanbul İl Güvenlik Müdürlüğü Kaçakçılık Suçlarıyla Çaba Şube Müdürlüğü ekipleri, Ümraniye'de adı demin açıklanmayan bir kişinin elinde bulundurduğu tarihi eserleri piyasaya sürmeye çalıştığı bilgisi üzerine alıştırma başlattı.

Şüphelinin meslek yerini takibe alan emniyet ekipleri, 19 Kasım'da düzenlediği baskında 1 kişiyi yakalayarak gözaltına aldı. İş yerinde yapılan aramada 774 tane Helenistik-Roma-Bizans ve Osmanlı dönemlerine ait olduğu değerlendirilen sikke, Paleolitik döneme ait olduğu değerlendirilen 532 parça deniz canlıları fosilleri, 50 tane toprak altı malzemeleri kama ve bıçaklar, 374 yurt dışarıya alım ve satışı yasaklanmış olan ve çoğunluğu Osmanlı son dönemlerine ait olduğu değerlendirilen 374 metal para buluntuları edinmek üzere toplam bin 730 parça dağıtılmış form ve biçimde tarihi objeler ele geçirildi.

Yakalanan tarihi eser kaçakçısı hakkında "2863 Sayılı Kanuna Muhalefet" suçundan adli işlem yapıldığı öğrenildi.

Operasyonda ele geçirilen sikke ve tarihi objelerin, İstanbul Arkeoloji Müzelerine teslim edileceği öğrenildi.

Sadık Kahraman
 

İstanbul'da 774 ’ü sikke olmak üzere bin 730 parça tarihi eser ele geçirildi, başlık adı altında Geniş bir şekilde Haberin detayları ve bilgisi verildi. Kaynak takip edilmektedir, yeni bilgiler geldiğinde anlık güncellenecektir.

FACEBOOK YORUMLAR

YORUMLAR

  • 0 Yorum