İstanbul Barosu Başkanından Gezi kararına tepki: Utanıyorum

İstanbul Barosu Başkanından Gezi kararına tepki: Utanıyorum, Gündem Haberleri.

İstanbul Barosu Başkanından Gezi kararına tepki: Utanıyorum
Editör: 15Haber
12 Mayıs 2022 - 17:20
İstanbul Barosu Başkanından Gezi kararına tepki: Utanıyorum, Gündem Haberleri. İşte o detaylar;

Yolculuk tutukluları için avukatlar bir defa daha hak nöbeti gerçekleştirdi. Çağlayan Adliyesi ’nde toplanan avukatlar, buradan bir yürüyüş yaparak adliye önünde basın açıklaması gerçekleştirdi.

Nöbette ilk laf, TMMOB Mimarlar Odası Başkanı Esin Köymen ’e verildi. Köymen, “Kararları kabul etmiyoruz. Seyahat tutuklanamaz. Arkadaşlarımızın mesnetsiz iddialar ve olmayan delillere dayanarak hükümlü edilmeleri ve tutuklanmaları kabul edilemez. Bahşedilen bu hukuksuz kararla ülkemizin 80 kentinde Yolculuk ’ye katılarak anayasal haklarını kullanan, demokrasiye kuvvet vermiş milyonlarca yurttaşımız da susturulmak istenmektedir” diye konuştu.

“BİR HUKUKÇU OLARAK UTANIYORUM”

Köymen ’in arkasında İstanbul Barosu Başkanı Mehmet Durakoğlu bir söylev yaptı ve 40 yıllık hukukçuluk hayatında böyle bir karar görmediğini belirterek şöyle konuştu:

“40. hukukçuluk yılımı kutluyorum. Kutlamıyorum da 40 yıla girdim kısacası. 40 yılı değerlendirdiğinizde, yargılar tarihinde o kadar fazla şeye tanık oldum. 40 yıldır böyle bir karar görmedim ben. Böyle bir kara karara şahit olmadım 40 yıldır. 40 sene her tarafında hiçbir biçimde en baskıcı dönemlerinde bile bu cins kararları görmedik biz. Böylesine bir karardan laf ediyorum.

Vicdanları el vermedi beraat ettirdiler. Fakat uygulamadılar, beraatı uygulamadılar düşünebiliyor musunuz? Ardından diğer itham çıkardılar, casusluk suçlaması. Olmadı Çarşı davasıyla birleştirdiler. Şu Anda verilen karara bakar mısınız? Casusluktan beraat, Çarşı davasında ayırma. Peki niye tutukladınız? Ne oldu beraat kararı? Ne anlatılmaya çalışılıyor? AİHM açık şekilde hukuken değil siyasal nedenlerle tutukludur bu insan diyor. Geriye Doğru dönüp bakıyorsunuz hiçbir şey değişmemiş. Ben AİHM ’in bu sözcüklerinden bir hukukçu olarak utanıyorum.

Cümbür Cemaat bilmeli, biz avukatız ve biz insan hakları mücadelesi yaparız. Bunu herkesin bilmesi gerekiyor. Arkadaşımız Can Atalay ’ı hiçbir vakit böylesine bir tablo karşısında feda edemeyiz. Can Atalay, avukatlık yaptığı için esir. Oranın AVM olmaması için verdiği mücadelede dava açtığı için şimdi içeride. Bunu kabul edemeyiz. Bir avukat olarak, avukatlık görevini yaptığı için içeride olmasını kabul edemeyiz. Gezi ’nin kriminalize edilmesini de kabul edemeyiz. Seyahat bizim onurumuzdur bunu herkes bilecek. Hepimiz oradaydık.”

“VAKIT DEĞİŞİYOR AMA YAPILAN DILEKÇE DEĞİŞMİYOR”

Cumhuriyet Gazetesi davasında tutsak kalan gazeteci Murat Sabuncu ise şunları söyledi:

“2017 Silivri Hapishane 9. kısım A-47. Akın Atalay, Mustafa Kemal Güngör ve Murat Sabuncu gece 01.00 haberlerde, avukatların bizler için büyük yargı nöbetinin haberlerini seyrettik. Bugün 12 Mayıs 2022. Benzer yerde, bu sefer arkadaşlarımız Can Atalay, Tayfun Kahraman, Hakan Altınay. Onlar da bunu seyredecekler. Vakit değişiyor, kişiler değişiyor lakin yapılan başvuru formu, işkence değişmiyor.

Bir şey daha değişmiyor: mücadele, mücadele, çaba. Fazla açıkça söyleyeyim; Can Atalay bugün Türkiye ’de Aladağ ’dan Soma ’ya, Çorlu tren faciasına nerede acı varsa oradaydı. Can Atalay ’ın hayatın her yerinde olması çağırmak, burada olsaydı büyük bir heyecanla, inançla, bu düzenin değişmesi için uğraş sarf edecekti. Şu Anda arkadaşım Can Atalay ve Yolculuk tutuklularına şu sözü veriyorum: mücadeleniz, mücadelemizdir. Aileleriniz, ailelerimizdir. Asla yalnız yürümeyeceksiniz. Sizler çok değerli insanlarsınız. Yolculuk hepimizin direnişiydi, bizler bu direnişin parçasıyız. Gezi ’yi kimse kriminalize edemez.”

İstanbul Barosu Başkanından Gezi kararına tepki: Utanıyorum, başlık adı altında Geniş bir şekilde Haberin detayları ve bilgisi verildi. Kaynak takip edilmektedir, yeni bilgiler geldiğinde anlık güncellenecektir.

FACEBOOK YORUMLAR

YORUMLAR

  • 0 Yorum