evde masajmasaj istanbul

Isparta 'da müebbet hapis istenen Gamze 'nin katil zanlısına 18 yıl hapis cezası, Gündem Haberleri

Isparta ’da müebbet hapis istenen Gamze ’nin katil zanlısına 18 yıl hapis cezası, Isparta Uygulamalı Bilimler Üniversitesi Uluborlu Meslek Yüksekokulundan 2019'da mezun olduktan sonradan kentte bir çağrı merkezinde çalışan 23 yaşındaki Gamze Esgicioğlu, 13 Ekim 2020 günü saba.

Isparta 'da müebbet hapis istenen Gamze 'nin katil zanlısına 18 yıl hapis cezası, Gündem Haberleri
Editör: 15Haber
12 Ekim 2021 - 16:38
Isparta ’da müebbet hapis istenen Gamze ’nin katil zanlısına 18 yıl hapis cezası,

Isparta Uygulamalı Bilimler Üniversitesi Uluborlu Meslek Yüksekokulundan 2019'da mezun olduktan sonradan kentte bir çağrı merkezinde çalışan 23 yaşındaki Gamze Esgicioğlu, 13 Ekim 2020 günü sabah saatlerinde Anadolu Mahallesi'nde kaldığı apartta göğsünden bıçaklanarak öldürüldü. Olayın arkasından polis, Gamze'nin erkek arkadaşı Hasan Birim, ile M.K., İ.O.B. ve H.Y.'yi gözaltına aldı. Mahkemeye çıkarılan sanıklardan Hasan B., tutuklanırken, diğer 3 şüpheli özgür bırakıldı. Gamze Esgicioğlu'nun öldürülmesine ilişkin hazırlanan iddianamede tutsak sanık Hasan B'nin ‘kasıtlı olarak öldürme' suçundan müebbet hapis, M.K.'nın ise 'kabahat delillerini gizlemeye çalışmak' suçundan 6 aydan 5 yıla kadar hapis cezasıyla yargılanması talep edildi.

Isparta 1. Ağır Cinayet Mahkemesinde bugün görülen davanın altıncı duruşmasına esir davalı Hasan B., taraf avukatları ve Gamze'nin babası Mehmet Esgicioğlu katıldı.

Sanığa 18 yıl hapis cezası

Duruşma heyeti, bile bile öldürme suçundan müebbet istenen Hasan B'ye kabahat vasfının değiştiği, öldürme değil, yaralama kastıyla hareket ettiği gerekçesiyle 18 yıl hapis cezası verdi. ‘Kabahat delillerini gizlemeye çalışmak' suçundan yargılanan Muharrem K. ise temize çıkma etti. Mahkeme, Muharrem K. hakkında suçu bildirmemekten yeni bir soruşturma açılmasına karar verdi.

“Yaralama kastıyla hareket ettiği yönünde karar verdi”

Adliye çıkışında gazetecilere açıklamalarda yer alan baba Mehmet Esgicioğlu'nun avukatı Fatih Durmaz, sanık Hasan B., hakkında ‘bile bile öldürme' suçundan iddianame hazırlandığını belirterek, mahkeme heyetinin kabahat vasfının değiştiği, sanığın öldürme yok yaralama kastıyla hareket ettiği gerekçesiyle 18 yıl hapis cezası verdiğini söyledi.

Durmaz, “Sanık hakkında herhangi bir indirim uygulanmadı. Biz burada suç vasfıyla ilgili, kabahat vasfının değişmesiyle ilgili itirazlarımız olacak. Çünkü biz bile bile öldürme saikiyle sanığın hareket ettiğini düşünüyorduk. Baştan itibaren o şekilde beyanlarımızı sunmuştuk. Çünkü toplanan deliller, adli tıp raporu da Gamze'deki bıçak yarasının ölüme sebebiyet verecek nitelikte olduğu ve sanığın da Gamze'nin telefonunda bulunan bir mesaj üzerine öldürme kastıyla hareket ettiği biçiminde delillerin toplandığını, iddianamenin o şekilde düzenlendiğini görmüştük. Oysa mahkeme heyeti bunun 81'inci madde değil, 83'üncü maddeye ilişkin olduğunu ve burada da oy birliği ile yok, oy çokluğu ile karar verildi. Bunun gerekçesini gerekçeli kararda göreceğiz. Öteki bir üyenin ne şekilde muhalefet şerhi düştüğünü açıklamasında göreceğiz” dedi.

“Diğer sanık delilleri yok etme suçundan beraat etti”

Avukat Fatih Durmaz, diğer sanık Muharrem K.'nın kabahat delillerini imha etme suçundan beraat ettiğini belirtti. Durmaz, “Savcılık aşamasında eğer Muharrem bu delilleri saklamaya yönelik bir fiil gerçekleştirmediyse Türk Canice Kanuna kadar halen işlenmekte olan bir suçu makamlara bildirmemekte de bir suçtur diye, ihmali davranışla ölüme sebebiyet verebilir, bildirilmesi gerekir diye biçiminde daima kabahat duyurusunda bulunmuştuk. Oysa bunlar reddetmişti. Fakat duruşma, sanık Muharrem hakkında soruşturma açılması gerektiğini düşünerek, farklı bir madde uygulanmasını öngördü. Muharrem hakkında suçu bildirmemeden soruşturma başlayacak” diye konuştu.

“İtirazlarımızı devam ettireceğiz”

Sanık Hasan Birim hakkında bekledikleri cezanın müebbet hapis olduğunu kaydeden Durmaz, “Sanığın bile bile adam öldürmeye karşın eyleminden cezalandırılması ve müebbet suç oluşturan almasını istiyorduk. Bizim beklediğimiz karardan maalesef dönülmüş oldu, iddianameden dönülmüş oldu. Kabahat vasfının değişmesi şeklinde hüküm sabit oldu. Gerekçeli karar yazılmadan önce biz gerekli süre tavır dilekçemizi verip itirazlarımızı edeceğiz. Gerekçeli karardan daha sonra bunu bir üst mahkemeye taşıyacağız. Sanığın en üstteki canice maddesinden cezalandırılması için itirazlarımızı devam ettireceğiz. İstinafta kabahat vasfıyla ilgili bir değiştirme olacağını düşünüyorum” ifadelerini kullandı.

Durmaz, öteki sanık Muharrem K. hakkında mahkemenin suçu bildirmeme nedeniyle yeni bir soruşturma açılmasına karar verdiğini bildirdi.

Durmaz, Hasan B'nin son olarak Gamze'yi istemeden yaraladığını söylediğini ve beraatini talep ettiğini ancak mahkemenin 18 sene hapis cezası verdiğini sözlerine ekledi.

“Mücadelemiz devam edecek”

Baba Mehmet Esgicioğlu da kararın beklemedikleri şekilde verildiğini söyledi. Esgicioğlu, “Beklediğimiz canice değil ne eyvah ancak mahkemenin değişmesiyle cezamız daha artı olacaktı. Ulu mahkemeye saygımız ölümsüz. İtiraz hakkımızı kullanacağız. Mücadelemiz devam edecek” dedi.

Muhammed Enes Yapalıkan
 

Isparta ’da müebbet hapis istenen Gamze ’nin katil zanlısına 18 yıl hapis cezası, başlık adı altında Geniş bir şekilde Haberin detayları ve bilgisi verildi. Kaynak takip edilmektedir, yeni bilgiler geldiğinde anlık güncellenecektir.

FACEBOOK YORUMLAR

YORUMLAR

  • 0 Yorum