İSKİ Genel Müdürü: İstanbul 'da bu yaz su problemi yaşanmayacak

İSKİ Genel Müdürü: İstanbul ’da bu yaz su problemi yaşanmayacak, Gündem Haberleri.

İSKİ Genel Müdürü: İstanbul 'da bu yaz su problemi yaşanmayacak
Editör: 15Haber
20 Haziran 2022 - 11:41
İSKİ Genel Müdürü: İstanbul ’da bu yaz su problemi yaşanmayacak, Gündem Haberleri. İşte o detaylar;

İSKİ ’den yapılan yazılmış açıklamaya tarafından kente su karşılayan barajların doluluk oranları 20 Haziran 2022 tarihi itibarıyla yüzde 76.26 olarak ölçüldü. Geçtiğimiz sene bu oran 74.97,  iki yıl önce ise 64.97 idi.

Barajların durumu ile ilgili açıklama yapan İSKİ Genel Müdürü Dr. Şafak Başa, İstanbul ’da bu yaz bir su sorununun yaşanmayacağını açıklama ederek “İstanbul ’da 365 gün, 24 saat içilebilir ve kesintisiz su sağlıyoruz.

Nüfusumuz çoğu ülkeden fazla ve hizmet alanı çok geniş. Yaklaşık 23 bin kilometrelik bir içme suyu hattının işletmesini sağlıyoruz. Sıcak yaz aylarına girilen bu günlerde barajlardaki su rezervimiz geleceğe umutla bakmamızı sağlıyor.

2022 yılının ilk aylarında gelen yağışlar barajlarımızı maksimum seviyelere çıkarttı. Bu da yaz aylarında su sıkıntısı yaşamayacağımızı gösteriyor” dedi.

İSKİ Genel Müdürü Dr. Şafak Başa

SU TÜKETİM REKORU ERKEN KIRILDI

İstanbul ’da mayıs ayı sıcaklık rekorunun kırıldığı 29 Mayıs günü su tüketimi rekoru da kırıldı. Başa “İstanbul ’da günde ortalama 3 milyon metreküp su tüketiliyor. Bu sayı yaz aylarında doğal olarak artıyor.

Fakat az önce yaz iyice başlamadan, 29 Mayıs tarihinde rekor su tüketimi gerçekleşti. Bir günde 3 milyon 423 bin 970 metreküp su kullanıldı. Oysa kimse endişe etmesin İstanbul ’da bugünün ihtiyaçlarını karşıladığımız gibi şehrin geleceğini de planlıyoruz. İstanbul ’da su, kesintisiz ve içilebilir olmaya devam edecek” diye konuştu.

“SUYUMUZU TASARRUFLU KULLANMAMIZ KOŞUL”

İSKİ ’nin çalışmalarına rağmen tasarrufun bir yaşam biçimi haline dönüşmesi gerektiğinin altını çizen Dr. Başa, “İstanbul ’un suyunu korumak ve yeni su kaynakları oluşturabilmek namına kesintisiz çalışıyoruz. Bizim çalışmalarımızın yanı sıra İstanbullulara da büyük görevler düşüyor. İstanbullular iklim değişikliğini ve buna emrindeki yaşanan kuraklığı göz önünde bulundurmak zorunda.  Su sıkıntımız olmamasına karşın var olan su rezervini mutlaka tasarruflu kullanmalıyız. Kolay tasarruf tedbirleriyle suyumuzu muhafaza edebiliriz” dedi.

 

İSKİ Genel Müdürü: İstanbul ’da bu yaz su problemi yaşanmayacak, başlık adı altında Geniş bir şekilde Haberin detayları ve bilgisi verildi. Kaynak takip edilmektedir, yeni bilgiler geldiğinde anlık güncellenecektir. İSKİ Genel Müdürü: İstanbul ’da bu yaz su problemi yaşanmayacak haberini okudunuz. Türkiye de en çok Okunan Haber sitelerinden biri olma mutluluğu içerisindeyiz. Siz değerli okuyuculara teşekkürü bir borç biliriz.

FACEBOOK YORUMLAR

YORUMLAR

  • 0 Yorum