İran: "Tüm taraflar, anlaşmanın nihai sonucuna ulaşmak için kararlılık ve ciddiyet göstermelidir"

İran Dışişleri Bakanı Hüseyin Emir Abdullahiyan, Avusturya'nın başkenti Viyana'da sona eren nükleer anlaşma müzakereleri hakkında, "Anlaşmanın nihai sonucuna ulaşmak için tüm tarafların kararlılık ve ciddiyet göstermesi gerekiyor" dedi.

İran: "Tüm taraflar, anlaşmanın nihai sonucuna ulaşmak için kararlılık ve ciddiyet göstermelidir"
Editör: Derya Demir
08 Ağustos 2022 - 22:51
İran: “Tüm taraflar, anlaşmanın nihai sonucuna ulaşmak için kararlılık ve ciddiyet göstermelidir”, Anlık Son dakika haberinden alınan bilgilere göre: İran Dışişleri Bakanı Hüseyin Emir Abdullahiyan, Avusturya'nın başkenti Viyana'da sona eren nükleer anlaşma müzakereleri hakkında, "Anlaşmanın nihai sonucuna ulaşmak için tüm tarafların kararlılık ve ciddiyet göstermesi gerekiyor" dedi.
İran, ABD ve AB arasında İran nükleer anlaşmasına dönmek için müzakereler 4 Ağustos'ta Avusturya'nın başkenti Viyana'da aylar sonra yeniden başladı ve dolaylı görüşmeler 4 gün sonra sona erdi. Görüşmelerin sona ermesinin ardından İran Dışişleri Bakanı Hüseyin Emir Abdullahiyan, Avrupa Birliği (AB) Dış İlişkiler ve Güvenlik Politikası Yüksek Temsilcisi Josep Borrell ile telefon görüşmesi yaptı. Abdullahiyan, Borrell ile yaptığı görüşmede İran müzakere heyetinin anlaşmaya varmak için kararlılık ve ciddiyetle Viyana'da bulunduğunu vurgulayarak, "İran müzakere heyeti anlaşmaya varmak için kararlılık ve ciddiyetle Viyana'daydı ve yapıcı fikirler sundular. sorunları çözmek için. Anlaşmanın nihai sonucuna ulaşmak için tüm tarafların kararlılık ve ciddiyet göstermesi gerekiyor” dedi.
Borrell'in anlaşmaya varma çabalarını memnuniyetle karşılayan Abdullahiyan, "Nihai anlaşma İran ulusunun hak ve çıkarlarını güvence altına almalı ve yaptırımların kalıcı ve etkili bir şekilde kaldırılmasını sağlamalıdır." dedi.

“Müzakerelerin son turunda göreceli ilerleme kaydedildiğine inanıyorum”
Borrell, “Müzakerelerin son turunda göreceli ilerleme kaydedildiğini düşünüyorum. Müzakerelerin bu aşamasına ilişkin değerlendirmem olumlu. Koordinatörler olarak, tüm taraflar için iyi bir sonuç elde etmek için bakış açılarını bir araya getirmek için çalışmalarımızı sürdüreceğiz. »

AB, İran nükleer anlaşmasının 'nihai metnini' açıkladı
Borrell, Viyana'da sona eren dört günlük dolaylı görüşmelerin ardından 2015 İran nükleer anlaşmasını canlandırmak için "nihai metni" önerdiğini söyledi. Borrell, "Müzakere edilebilecek şeyler müzakere edildi ve şu anda nihai bir metinde. Ancak her teknik konunun ve her paragrafın arkasında büyük harflerle verilmesi gereken siyasi bir karar var" dedi. "Bu cevaplar olumluysa, bu anlaşmayı imzalayabiliriz."
Borell'in açıklaması öncesinde üst düzey bir AB yetkilisi gazetecilere verdiği demeçte, 15 aydır müzakere edilen metinde daha fazla değişiklik yapılamayacağını ve taraflardan en fazla birkaç hafta içinde nihai bir karar beklediklerini söyledi. Yetkili, “Bu bir dizi öneri. 20. sayfayı ve 50. sayfayı ekleyemezsiniz. Evet veya hayır demelisiniz.

Nükleer anlaşmaya dönüş için müzakereler
Birleşmiş Milletler (BM) Güvenlik Konseyi'nin beş daimi üyesi (İngiltere, ABD, Çin, Fransa, Rusya) ile Almanya ve İran, İran'ın nükleer faaliyetlerinin denetlenmesini içeren "Kapsamlı Ortak Eylem Planı" adlı bir anlaşma imzaladılar. 2015. Eski ABD Başkanı Donald Trump 2018 yılında İran tek taraflı olarak anlaşmadan çekildi ve İran yönetimi nükleer faaliyetlerini ön anlaşma anlaşmasına döndürdü. Bunun ardından ABD yönetimi İran'ı ağır ekonomik yaptırımlarla hedef aldı. Nükleer anlaşma, Nisan 2021'de Avusturya'nın başkenti Viyana'da, İran, Fransa, Rusya, Çin, İngiltere ve Almanya arasında müzakereler başlamış, Kasım 2021'de ABD Başkanı Joe Biden'in göreve başlamasıyla birlikte müzakereler başlamıştı.
İran: “Tüm taraflar, anlaşmanın nihai sonucuna ulaşmak için kararlılık ve ciddiyet göstermelidir”

Detaylı bir şekilde, İran: “Tüm taraflar, anlaşmanın nihai sonucuna ulaşmak için kararlılık ve ciddiyet göstermelidir” başlıklı haberin detayları ve bilgisi verildi. Benzer haberlere aşağıya kaydırarak bakabilirsiniz.

FACEBOOK YORUMLAR

YORUMLAR

  • 0 Yorum