İran, teslim olan PKK'lıyı idam etti

İran, teslim olan PKK'lıyı idam etti, Gündem Haberleri.

İran, teslim olan PKK'lıyı idam etti
Editör: 15Haber
21 Haziran 2022 - 14:33
İran, teslim olan PKK'lıyı idam etti, Gündem Haberleri. İşte o detaylar;

Terör örgütü PKK ’nın İran ’daki silahlı yapılanması olan Doğu Kürdistan Gücü (HRK) içinde silahlı etkinlik yürütürken 2019 yılında pişman olup örgütten kaçtığı bildirilen 31 yaşındaki Feruz Musali ’nin, PKK ’lı teröristlerin yoğunlukta olduğu Serdeşt bölgesinde İran Köklü Değişiklik Muhafızlarına teslim olduğu açıklama edildi.

İran hudut güçlerine ateş açılarak iki kişinin öldürülmesi, üç kişinin de yaralanmasından sorumlu tutularak Urmiye İl Mahkemesinde yargılandığı, Musali ’ye teslim olup bilgiler vermesi ve pişman olduğu için kısa bir soruşturmanın ardındaki bağımsızlık bırakılacağı sözü verildiği, ama 33 ay süren tutukluluğun ardından suçlama sonucunda idam cezasıyla cezalandırıldığı öğrenildi.

KUŞLUK VAKTİ HAVALANDIRMADA ASILDI

Feruz Musali ’nin bütün yasal işlemlerin yerine getirildikten daha sonra cezasının Yüksek Yargı Konseyi göre oy birliğiyle onanması üstüne dün sabah ailesine ve avukatlarına haber verilmeden tutsak bulunduğu Urmiye Merkez Hapishane havalandırmasında kuşluk vakti asılarak idam edildiği belirtildi.

İran uyruklu Feruzi ’nin teslim olduktan daha sonra üzerinde çıkan dijital materyallerin incelenmesinde, ülke birliğine ve bütünlüğüne karşı yoğun eylem ve faaliyetlerde olduğu için idam cezasına mahkûm edildiği bildirildi.

İran ’daki insan yargı ve ihlalleriyle ilgili tuttuğu raporlarla dikkatleri üstüne çeken HENGAW adlı insan hakları örgütü Feruzi ’nin asıldığını doğruladı. Ailesi ve avukatlarıyla görüştürülmeden Feruzi ’nin asılana dek tek şahsiyet hücrede tutulduğu kaydedildi.

İran, teslim olan PKK'lıyı idam etti, başlık adı altında Geniş bir şekilde Haberin detayları ve bilgisi verildi. Kaynak takip edilmektedir, yeni bilgiler geldiğinde anlık güncellenecektir. İran, teslim olan PKK'lıyı idam etti haberini okudunuz. Türkiye de en çok Okunan Haber sitelerinden biri olma mutluluğu içerisindeyiz. Siz değerli okuyuculara teşekkürü bir borç biliriz.

FACEBOOK YORUMLAR

YORUMLAR

  • 0 Yorum