İngiltere ve Fransa arasındaki kriz tehlikeli hal aldı: Sinirlerimizle oynuyor, gerekeni yaparız

İngiltere ve Fransa arasındaki kriz tehlikeli hal aldı: Sinirlerimizle oynuyor, gerekeni yaparız, Macron, ülkenin kuzeyindeki Aulnoye-Aymeries kentinde bir sağlık durumu kuruluşuna gerçekleştirdiği ziyaret ardından basın mensuplarının sorularını yanıtladı.

İngiltere ve Fransa arasındaki kriz tehlikeli hal aldı: Sinirlerimizle oynuyor, gerekeni yaparız
Editör: 15Haber
20 Kasım 2021 - 12:55
İngiltere ve Fransa arasındaki kriz tehlikeli hal aldı: Sinirlerimizle oynuyor, gerekeni yaparız,

Macron, ülkenin kuzeyindeki Aulnoye-Aymeries kentinde bir sağlık durumu kuruluşuna gerçekleştirdiği ziyaret ardından basın mensuplarının sorularını yanıtladı. İngiltere'nin imzalanan Brexit anlaşmasını uygulaması konusunda sorun yaşadıklarını açıklayan Macron, Fransız balıkçılarının tamamına lisans verilmediğini ve bunun nedenini anlamadıklarını belirterek "İngiltere sinirlerimizle oynuyor." dedi.

"AB HAREKETE GEÇMELİ"

Macron, son haftalardır seslerini yükselttiklerini, bu konunun yalnızca Fransa'yı yok bununla birlikte Belçika, Hollanda, Almanya ve Norveç'i de ilgilendirdiğini belirtti. Mücadeleyi sürdüreceklerini ve balıkçılarını yalnız bırakmayacaklarını açıklayan Macron, bu konuda Avrupa Birliği (AB) Komisyonundan harekete geçmesini istediklerini aktardı.

"BORİS JOHNSON'A AÇIKÇA SÖYLEDİM"

Macron, "Bahşedilen laf yerine getirilmeli. İngiltere anlaşmalar imzaladı ve onlara hürmet duyması gerekiyor. Bugün İngiltere bunlara saygı duymuyor. Bunu (İngiltere Başbakanı) Boris Johnson'a açık şekilde söyledim." dedi.

"AB HAREKETE GEÇMEZSE FRANSA ÜZERİNE DÜŞENİ YAPAR"

Fransa'nın bu konuda hiçbir şekilde imtiyaz vermeyeceğini aktaran Macron, AB Komisyonundan görevini yerine getirmesini, Fransa'nın ve Avrupa'nın çıkarlarını savunmasını beklediğini belirtti. Macron, AB'nin bu sorunu İngiltere ile ikili ilişkilerle çözülmesini önermesini reddettiğini söyledi. AB'nin rolünü oynamaması halinde Fransa'nın gerekeni yapacağını açıklayan Macron, bu sorun çözüme kavuşturulana değin Fransız balıkçıları destekleyeceklerini kaydetti. Macron, AB'nin bu konuda fazla yavaş hareket ettiğini aktardı.

BALIKÇILIK KRİZİ KARŞILIKLI SÖYLEMLERLE BÜYÜYOR

Fransa ve İngiltere arasında takriben 10 aydır devam eden balıkçılık yargı ve kotalarına ilişkin uyuşmazlık, her iki ülkenin liderlerinin söylemlerini artan bir şekilde sertleştirmesiyle büyüyor.

Fransa'nın Avrupa Birliğinden (AB) Sorumluluk Sahibi Devlet Bakanı Clement Beaune, 4 Ekim'de yaptığı açıklamada, İngiltere ile yapılan görüşmelerde balıkçılık krizinde bir çözüm bulunmaması halinde planladıkları misilleme önlemlerini hayata geçireceklerini söylemişti.

Paris yönetimi, İngiltere'den Fransa'ya ithal edilen ürünleri gümrükte sistemli olarak kontrol etmek, deniz ürünlerinin ithalini yasaklamak ve İngiliz gemilerinin birkaçı açık havada ülkedeki tüm limanlara erişimini engellemekle korkutma etmişti.

NE OLMUŞTU?

AB ve İngiltere aralarında 2021'deki balıkçılık kotalarının belirlenmesine yönelik müzakerelerde uzlaşı sağlanabildi fakat özellikle Fransız balıkçılar belirlenen bölgelerde etkinlik gösteremedi.

İngiltere'ye alt Jersey Adası yönetimi, kendi kara sularında avlanmaya devam etmek isteyen Fransız balıkçı teknelerinden geçmişteki faaliyetlerine dair delil sunmalarını istemişti. Bu koşul İngiltere ve Fransa arasında gerilime niçin olmuştu.

Manş Adaları'ndan olan Jersey'nin elektriğinin yüzde 95'i takriben 14 eksen uzaklıktaki Fransa göre sağlanıyor.

Kendine has bir yönetimi olan ve Kraliçe'nin bir temsilcisi bulunan Ada, uluslararası arenada İngiltere tarafından temsil ediliyor.

AA / Yusuf Özcan - Son Dakika Haberleri

İngiltere ve Fransa arasındaki kriz tehlikeli hal aldı: Sinirlerimizle oynuyor, gerekeni yaparız, başlık adı altında Geniş bir şekilde Haberin detayları ve bilgisi verildi. Kaynak takip edilmektedir, yeni bilgiler geldiğinde anlık güncellenecektir.

FACEBOOK YORUMLAR

YORUMLAR

  • 0 Yorum