İngiltere Başbakanı Johnson'a, Avam Kamarası Başkanı Hoyle'den "otur" emri

İngiltere Başbakanı Johnson'a, Avam Kamarası Başkanı Hoyle'den "otur" emri, İngiltere Başbakanı Boris Johnson, dün katıldığı İngiltere Parlamentosu'nun alt kanadı Avam Kamarası'ndaki toplantıda gerilimin yükselmesi üzerine Avam Kamarası Başkanı Lindsay Hoyle göre dikte aldı.

İngiltere Başbakanı Johnson'a, Avam Kamarası Başkanı Hoyle'den "otur" emri
Editör: 15Haber
19 Kasım 2021 - 22:09
İngiltere Başbakanı Johnson'a, Avam Kamarası Başkanı Hoyle'den "otur" emri,

İngiltere Başbakanı Boris Johnson, dün katıldığı İngiltere Parlamentosu'nun alt kanadı Avam Kamarası'ndaki toplantıda gerilimin yükselmesi üzerine Avam Kamarası Başkanı Lindsay Hoyle göre dikte aldı.

İŞÇİ PARTİSİ LİDERİYLE SERT TARTIŞMA YAŞANDI

Avam Kamarası'ndaki toplantının gündeminde olan milletvekillerinin egzersiz standartlarına karşın anlaşmazlığa düşen İngiltere Başbakanı Johnson ve Muhalefetteki İşçi Partisi Lideri Keir Starmer görüşme süresince birbirini suçladı. Johnson, Avam Kamarası tartışmalarına tutarsız bir şekilde, Starmer'ı görevini kötüye kullandığını ileri sürdü. Kavga kurallarını çiğnemekle suçlanan Johnson, tekrar tekrar Hoyle'dan hatalı suçlamalarını çekmesi için uyarı aldı. Johnson, Starmer'ı hukuk firması Mishcon de Reya ile olan bağlantıları hakkında sorguya çekmesi üzerine Hoyle, Johnson'ın konuşmasını tamamlanmasına izin vermeyerek sözünü kesti.

"BANA MEYDAN OKUYAMAZSINIZ"

Avam Kamarası Başkanı Hoyle, "Bu konuda anlaşmazlığa düşmek istemiyorum, bunu çok net bir şekilde ifade ettim. Bunlar Başkanın soruları, muhalefet sizin sorularınızı yanıtlamak zorunda değil. Meclise saygısızlık etmeyi bırakın" ifadelerini kullandı. Johnson'ın suçlamalarını geri çekmesini isteyen Hoyle gerilimin yükseldiği sırada Johnson'a seslenerek, "Başbakan, oturun. Bana meydan okuyamazsın. Bu ülkenin Başbakanı olabilirsin fakat bu Meclisten ben sorumluyum" dedi.

"KORKAK" İFADESİNİ GERİ ÇEKTİ

Tartışmalar sırasında söz alan Muhalefet Lideri Starmer ise, Johnson'ı "korkak" olarak nitelendirmesinin üzerine Hoyle'dan dikkat aldı. Başkan, "Ürkek, bu Meclis'te kullanılan bir şey değil. Muhalefet liderinin bunu geri çekeceğinden eminim" dedi. daha sonra Starmer suçlayıcı ifadesini geri çekti. Hoyle, "Içten olacağım, Bunun bugün bu Meclis'e bir faydası olduğunu düşünmüyorum. Kendimce bu halka bu Meclisin geçen haftadan ders almadığını gösteriyor. Bu Meclis'e saygı gösterilmesine ihtiyacımız var ama bu önce bireylerin birbirlerine hürmet duymasıyla başlıyor" dedi.

Öte yandan Başbakan Johnson, toplantıların gündeminde olan milletvekillerinin ikinci bir işte çalışmasına yönelik tartışmalar nedeniyle Starmer'dan milletvekili iken hangi müşteriler için çalıştığını açıklamasını istemişti.

İhlas Haber Ajansı - Son Dakika Haberleri

İngiltere Başbakanı Johnson'a, Avam Kamarası Başkanı Hoyle'den "otur" emri, başlık adı altında Geniş bir şekilde Haberin detayları ve bilgisi verildi. Kaynak takip edilmektedir, yeni bilgiler geldiğinde anlık güncellenecektir.

FACEBOOK YORUMLAR

YORUMLAR

  • 0 Yorum