İnce: Parayı bankaların kasasına Erdoğan koydu

İnce: Parayı bankaların kasasına Erdoğan koydu, Gündem Haberleri.

İnce: Parayı bankaların kasasına Erdoğan koydu
Editör: 15Haber
11 Mayıs 2022 - 15:02
İnce: Parayı bankaların kasasına Erdoğan koydu, Gündem Haberleri. İşte o detaylar;

Hatay ’da yer alan Memleket Partisi Genel Başkanı Muharrem İnce, ülke gündemine ilişkin değerlendirmeler yaptı. Kur korumalı mevduat hesabına ilişkin “Nas, faiz lobisi diyor lakin parayı faiz lobisi ve bankalar kazanıyor” diyen İnce; Cumhurbaşkanı ve AKP Genel Başkanı Recep Tayyip Erdoğan ’ı sert sözlerle eleştirdi:

AFRİKA ’DAN TOPRAK KİRALIYORUZ

– Erdoğan iki şeye düşman; bir orta sınıfa düşmandır, bundan başka zeytin ağaçlarına. Cumhuriyet tarihinde öncelikle savaş halindeki Ukrayna ve Rusya ’dan gelecek günebakan yağı, buğday gemilerini gözlüyorsunuz. Afrika ’dan toprak kiralıyoruz. Sanki bizim ovalarımız, Hatay ’ımız, Çukurova ’mız yok.

MASAL ANLATIYOR BU ÜLKEYE

– 20 yılın sonunda aklına Nas geldi. Öğrencinin kredi borcunda faiz var, çiftçinin kredi borcunda faiz var, esnaf kredi çektiğinde faiz var, Nas yok, lakin ne hikmetse 20 yılın sonunda Nas ’ı hatırladı. Masal anlatıyor bu millete. Kolpa yapıyorlar. Ey aziz milletim, işletiyorlar seni. Yalan söylüyorlar.

PARAYI BANKALARA TRANSFER ETTİLER

– Bankalara 14 ’le para verdiler, bankalar bunu 24 ’le Define ’ye verdi. Yoksulun, çiftçinin, emeklinin, öğrencinin parasını bankalara aktarma ettiler. Nas dedikten daha sonra bankacılık sektörünün 2022 birincil çeyreğindeki kârı yüzde 285 arttı. Kim zarar etti? Çiftçi, esnaf, öğrenci, işsiz zarar etti. Türkiye ’de bankalar değin kâr eden ikinci bir sektör değil. Yüzde bin kâr eden banka var.

MİLLETİN PARASINI PEŞKEŞ ÇEKTİLER

– Bugünden itibaren mayıs bitene dek bankalardan başka bir şey konuşmayacağım. Her şeyimiz onlarda. 85 milyonun parasını bankalara peşkeş çektiler. Evet hedef gösteriyorum, meydan okuyorum. Bu yoksul milletin parasını bankalara peşkeş çektiler.

EN BÜYÜK FAİZCİ ERDOĞAN ’DIR

– Milletimize sesleniyorum: Alamadığınız peynir bankalardadır. Ödeyemediğiniz doğalgaz faturası bankadadır. Deposunu dolduramadığını traktörün parası bankadadır. Nas, faiz lobisi diyor fakat parayı faiz lobisi ve bankalar kazanıyor. Sizin cebinizden aldığı bu parayı bankaların kasasına Erdoğan koydu. Bu ülkede en büyük faizci Erdoğan ’dır. Nas ’a en fazla karşısında gelen kişi Erdoğan ’dır.

MALİYETİ 319 MİLYAR OLACAK

– Yaptığı uygulamaya bakın… Lüks konutta KDV ’yi ucuzlattı, ucuz konutta KDV ’yi yükseltti. Olacak iş değil. Kur garantili mevduatta 30 milyar lira verdi. Bütün çiftçilere 29 milyar lira verdi. Kur artıyor, kur 16 lira olursa maliyeti 100 milyar olacak. Dolar 17 olursa 155 milyar olacak maliyeti. 18 lira olursa 210 milyar lira olacak. 20 lira olursa maliyeti 319 milyar olacak. Tüm çiftçiye 29 milyar; kur 20 lira olursa 319 milyar 3-5 zengine para verecek.

PALAVRADAN İBARET

– ‘Dış güçler ’, ‘faiz lobisi ’ bunlar palavradan ibarettir. İnadın, kibrin, iş bilmezliğin maliyetidir bu. Ukrayna yerle bir edildi, yiyecek enflasyonu 14,3. Türkiye ’de 90. Rusya savaş halinde, yiyecek enflasyonu 17,99. Dünya ortalaması 30. 30 ’un üstü Erdoğan ’a aittir.  30 ’u küresel ölçekten kaynaklansın, 60 ’ı Erdoğan ’a aittir.

PEYNİR KRİZİ FAZLA YAKINDA

Hayvancılık yapan çiftçinin ineklerini kestiğini söyleyen Muharrem İnce, peynir krizini yaşanacağını söyledi.

– Buğday çiftçiden geçen yıl 2.25 ’e alındı. Ukraynalı ’dan Rus ’tan 6 liraya aldılar. Eyvah, günah. Bu sene 8 lira vermelisin. Aşağısı kurtarmaz, olmaz bu iş. Hasat zamanı geldi. Ama buğdayın fiyatı muhakkak değil. Yakında bir peynir krizi gelecek. Peynir üretim zamanı süt değil besbelli. Bu demek ama, bir iki ay sonra süt ürünleri ilginç fiyatı yüksek olacak demektir.

ETTE DE NUMARA ÇEKİYORLAR

– Niye süt değil? Yem fazla fiyatı yüksek olduğu için süt ineklerini kesti millet, bakamadı. Acilen ette bir numara çekiyorlar. 2001 ile 2019 arasını almışlar, hesaplama yöntemleriyle oynayıp üretimi arttırıyorlar.  Gelecekte üretim arttırılır da geçmişte üretimi arttırmak şeytanın aklına gelmez. Geçmişe dönük bir takım yıllarda üretimi yüzde 100 arttırıyorlar.

İTHAL ETMENİN YOLUNU AÇACAKLAR

– Siz dünyanın hangi ülkesinde geçmişe dönük hesaplama yaparak üretimi arttırırsınız? Arttırmalarının sebebi şu: Diyorlar ama bak bizim üretimimiz var, buna rağmen et fiyatı yüksek. İthal etmenin yolunu açacaklar. Kurban bayramı öncesinde hayvan alacaklar. Bu da şu demektir. Çiftçinin bir defa daha yoksullaşması, bir defa daha ithalat sopası demektir.

İnce: Parayı bankaların kasasına Erdoğan koydu, başlık adı altında Geniş bir şekilde Haberin detayları ve bilgisi verildi. Kaynak takip edilmektedir, yeni bilgiler geldiğinde anlık güncellenecektir.

FACEBOOK YORUMLAR

YORUMLAR

  • 0 Yorum