İmamoğlu: O gün yaklaşıyor, ezici çoğunluk değişim istiyor

İmamoğlu: O gün yaklaşıyor, ezici çoğunluk değişim istiyor, Gündem Haberleri.

İmamoğlu: O gün yaklaşıyor, ezici çoğunluk değişim istiyor
Editör: 15Haber
24 Haziran 2022 - 00:06
İmamoğlu: O gün yaklaşıyor, ezici çoğunluk değişim istiyor, Gündem Haberleri. İşte o detaylar;

İBB, 23 Haziran seçimlerinin üçüncü yıl dönümünde Yenikapı ’da ‘Demokrasi Şenliği ’ düzenledi. Gün boyu jonglör, pandomim gösterileri ile mandala, tuval boyama atölyelerinin düzenlendiği şenlikte Evdeki Saat, Mavi Gri, BEGE, Reynmen, DJ Ersin ve Edis sahne aldı. Demokrasi Şenliği ’nin konut sahibi İBB Başkan Ekrem İmamoğlu İstanbullulara seslendiğinde konuşmasında uyarı çeken mesajlar verdi. İmamoğlu Demokrasi Şenliği ’ne eşi Dilek Kaya İmamoğlu ve çocukları ile birlikte geldi.

“16 MİLYON İSTANBULLU DÜNYAYA İLHAM OLDU”

Gurur verici bir günün sene dönümünü kutladıklarını bildiren İmamoğlu “Bugün, 16 milyon İstanbullunun şehrin geleceği namına unutulmaz bir şekilde irade koyduğu ve tüm dünyaya ilham kaynağı olduğu bir günün sene dönümüdür. Bugün, 16 milyonun bu hoş ülke adına yeni bir eksene karar verdiği bir günün yıl dönümüdür. Bu ülke sizlerle ne dek övünse azdır” dedi.

“DEMOKRASİYİ RAYINA OTURTUP ADALETİ TESİS ETTİNİZ”

İmamoğlu, 16 milyon İstanbullunun 3 sene önce 23 Haziran gecesi çok büyük bir demokrasi iradesi sergilediğini dile getirerek “Kışkırtmalara kapılmadan, sağduyuyla sandığa gittiniz ve demokrasiyi rayına oturtup, adaleti tesis ettiniz. Cumhuriyetimizi kuran o değerli fikri, o unutulmaz cümleyi, demokrasi tarihine bir defa daha altın harflerle yazdınız: Egemenlik koşulsuz milletindir” diye konuştu.

“BİR REJİM NE KADAR BASKICI OLURSA OLSUN…”

İmamoğlu “Sizlerin başardığı 23 Haziran Demokrasi Zaferi, bu rejim ne denli baskıcı ne denli inkârcı olursa olsun, demokrasiye ve başarıya inanmış insanların her türlü zorluğu yenip, değişimi gerçekleştirebileceğini kanıtladı. O yüzden bugün burada, bir şenlikle 23 Haziran Demokrasi Zaferi ’ni kahramanlarıyla kutluyoruz” dedi.

“TÜRKİYE BUNU HAK ETMİYOR”

Türkiye ’yi yönetenlerin uzunca bir süredir çözüm üretemediğini vurgulayan İmamoğlu ekonominin, dış politikanın, güvenliğin, iç huzurun sancılı günlerden geçtiğini kaydetti. İmamoğlu “Ne eyvah ki, yaşamakta olduğumuz yönetim krizi ve idareli kriz iç içe ve derindir. Ne yazık ki, liyakatsiz kadrolar bu krizi, her geçen gün daha da derinleşiyor. 80 yıldır dünyanın en büyük 20 ekonomisinden biri olduğumuz G20 liginden geri düştük. Birey başına milli gelir sıralamasında dünyada 1990 yılında 46. ve 2003 yılında 53. sırada olan ülkemiz bugün 87 ’liğe geriledi. Türkiye bunu yargi etmiyor. Yüzyıllardır tarihe istikamet vermiş, çağ açıp çağ kapatmış bu büyük halk bunu yargi etmiyor” diye konuştu.

“PROPAGANDA YERINE GETIRMEK İÇİN ANLATMIYORUM”

İmamoğlu, göreve geldikleri günden beri her türlü  sıkıntıya, karalamaya, engellemeye, derinleşen krize, katlanan maliyetlere ve 2 sene süren pandemiye rağmen İstanbul ’da kayda değer başarılara imza attıklarını belirtti. İmamoğlu yapılanları şöyle anlattı:

* “Trafik sorununu daimi şekilde çözmek için dünya tarihinde öncelikle aynı anda 10 hatta birden metro hatları inşa ediyoruz. Bu koşullarda bile Enstitü İstanbul ve Bölgesel İstihdam Ofisleri aracılıyla 50 bini aşkın İstanbulluya çeşitli sektörlerde meslek imkânı sağladık.

* 10 binlerce üniversiteli gencimize ve 100 binlerce ilkokul öğrencimize eğitim desteği veriyoruz. Tarihimizde ilk olarak kreşler ve yurtlar açarak geleceğimize sahip çıkıyoruz. Bunları propaganda yapmak için anlatmıyorum… Bunları sizlere, bir kentte zihniyet değişikliğinin insanlar yararına ne gibi sonuçlar getirebildiğini uygulamak için anlatıyorum.

* Bizim İstanbul Modeli dediğimiz bu dönüşümle, siyasetin her koşulda çözüm üretebileceğini örneklemek için anlatıyorum sizlere… İstanbul ’u gözetmek Türkiye ’yi korumaktır. İstanbul ’u zenginleştirmek Türkiye ’yi zenginleştirmektir. İstanbul ’u umutlandırmak Türkiye ’yi umutlandırmaktır.”

“ŞU ANKİ DÜZENDE OLAMAYACAĞI AŞİKAR”

“Bu ülkede umut da var, çıkış da… Bilmelisiniz ancak, Türkiye ’nin önünde koskocoman fırsatlar var” diyen İmamoğlu, sözlerine şöyle devam etti:

* “Çünkü dünya çapında bir yenilik dalgası başlıyor. Türkiye ’nin rekabet gücünü ve vatandaşlarının refahını artırmak muhtemel. Bunun için eğitimde, kamu politikalarında ve yatırım anlayışında da köklü dönüşümlere ihtiyaç var. Bunların şu anki düzende olamayacağı artık aşikâr.

* O nedenle, önce o anlayışı  başkalaşmak, dönüşümü başarmak ve halkın refahını yükseltecek kadroları işbaşına getirmek durumundayız. O gün yaklaşıyor… Çünkü bu ülke vatandaşlarının ezici çoğunluğu başkalaşım istiyor.

* Dinç bir iradeyle ve barış içinde bu değişimi başarırsak, hepimizin kaygıları yerini umuda bırakacak. Fakat tüm bunlar sizlerin faal çabanızla mümkündür. Zira umudun da, çıkışın da adresi sizlersiniz. Hiç kimse yanlış yollara sapmasın. Hiç kimse hatalı hesap yapmasın. Bu ülkede milletin dediği olur.”

“BOYUNUN ÖLÇÜSÜNÜ ALIR”

İmamoğlu, şöyle konuştu:

* “Bu kadim şehri ve bu güzel ülkeyi bir şahsın, bir ailenin, bir vakfın ya da bir partinin mülkü gibi görenler olabilir. Her kim kendisini, onu seçimle iş başına getirmiş yurttaşlardan daha önemli görüyorsa, günü gelir, boyunun ölçüsünü alır.

* Bu ülkenin seçimle gelmiş tüm yöneticileri, muhtarlar, belediye başkanları, milletvekilleri, cumhurbaşkanı… Halkın vicdanı ve milletin iradesi karşısında hepimiz haddimizi bileceğiz. Lakin sizler de bu ülkenin asli sahibi, eşit ve şerefli vatandaşları olarak gücünüzün farkında olan olacaksınız.

* Cumhuriyetin eşdeğer ve onurlu yurttaşları olarak haklarınızı bilecek, yiğitçe savunacak ve hep daha fazlasını talep edeceksiniz. Unutmayın demokrasilerde iktidarın sahibi halktır, vatandaştır.”

“MİLLET ARTIK NE İSTEDİĞİNİ BİLİYOR”

İmamoğlu konuşmasını şöyle tamamladı:

* “Toplumu kutuplaştırarak iktidarlarını korumaya çalışanlar bilsinler ama, demokrasi aşığı bu büyük halk,  bundan böyle ne istediği iyi biliyor. Bu büyük insanlar, çoğunluğun yönetim hakkının yanı sıra azınlığın var olma ve kendini açıklama etme hakkı olduğunu kabul eden bir idare anlayışının olduğu çoğulcu ve reel demokrasi istiyor. Bunu yapacak olan sizlersiniz.

* Sizler bu ülkenin adalete susamış, demokrasiye inancı bütün, heyecanı yüksek, onurlu yurttaşlarısınız. Hak yemezsiniz ama hakkınızı da yedirmezsiniz. Sizlerin cesareti ve mutasyon gücüyle Türkiye bu kere büyük bir değişim fırsatı yakalayacak. Kendinize güvenin.

* Şu lahza sizler susadınız ya millet de adalete susadı. Ne demiş büyük şair Nazım Hikmet; ‘Akın var, Güneşe akın, Güneşi zaptedeceğiz, Güneşin zaptı yakın. ’ Hepinizin çok değerli bir parçası olduğu unutulmaz başarıyı ve Büyük Demokrasi Zaferi ’nin 3 yılını kutluyorum.”

İmamoğlu: O gün yaklaşıyor, ezici çoğunluk değişim istiyor, başlık adı altında Geniş bir şekilde Haberin detayları ve bilgisi verildi. Kaynak takip edilmektedir, yeni bilgiler geldiğinde anlık güncellenecektir. İmamoğlu: O gün yaklaşıyor, ezici çoğunluk değişim istiyor haberini okudunuz. Türkiye de en çok Okunan Haber sitelerinden biri olma mutluluğu içerisindeyiz. Siz değerli okuyuculara teşekkürü bir borç biliriz.

FACEBOOK YORUMLAR

YORUMLAR

  • 0 Yorum