'İktidara geldiğimiz zaman yapacağımız ilk işlerden birisi TÜİK 'i düzenlemek olacak'

'İktidara geldiğimiz zaman yapacağımız ilk işlerden birisi TÜİK ’i düzenlemek olacak', CHP heyeti, Genel Başkan Yardımcısı Veli Ağbaba, Adana Milletvekili Burhanettin Bulut, Adıyaman Milletvekili Abdurrahman Tutdere, Niğde Milletvekili Ömer Fethi Gürer, Ankara Milletvekili Nihat .

'İktidara geldiğimiz zaman yapacağımız ilk işlerden birisi TÜİK 'i düzenlemek olacak'
Editör: 15Haber
14 Ocak 2022 - 20:25
'İktidara geldiğimiz zaman yapacağımız ilk işlerden birisi TÜİK ’i düzenlemek olacak',

CHP heyeti, Genel Başkan Yardımcısı Veli Ağbaba, Adana Milletvekili Burhanettin Bulut, Adıyaman Milletvekili Abdurrahman Tutdere, Niğde Milletvekili Ömer Fethi Gürer, Ankara Milletvekili Nihat Yeşil ve Ankara İl Başkanı ile birlilte Türkiye Emekliler Derneği ’ni ziyaret etti. Görüşmenin gerisinde Veli Ağbaba basın açıklamasında bulundu.

“4 MİLYONDAN POZITIF EMEKLİ İŞ ARIYOR VEYA ÇALIŞIYOR”

Sosyal Güvenlik Kurumu ’nun verilerine göre toplam 9 milyon 300 bin emekli olduğunu, TÜİK verilerine göreyse 5 milyon 500 bin kişinin emekli olduğu için iş gücüne katılamadığını gösteren Ağbaba, “Bu durumda 4 milyondan pozitif emekli ya iş aramakta ya da emekli olduğu halde çalışmaktadır. 2021 yılında iş cinayetlerinde maalesef 50-65 yaş arası ve 65 yaş üstü toplam en düşük 687 yurttaşımız hayatını kaybetmiş. Söylenildiği gibi Türkiye, genç emekliler ülkesi değildir. 38 yaşında emekli olan kimse yok” diye konuştu.

Ağbaba, emeklilerle ilgili veriler paylaşarak konuşmasına şöyle devam etti:

“Türkiye emekli profili araştırmasına kadar emeklilerin yüzde 82,7 ’si aylık gelirinin tatmin edici olmadığını söylüyor. Emeklilerin yüzde 91,6 ’sı emekli aylıklarının adil ve eşit olmadığını açıklama ediyor. Çocuklarına ve torunlarına geçinmeleri için takviye edenlerin oranıysa yüzde 39,2. Emeklilerin yüzde 73,5 ’i gelirlerinin istediği gıdayı almaya yetmediğini ifade ederken, en çok tüketilen ürünün ise ekmek olduğunu bu oranın yüzde 82,1 olduğunu söylüyor. Emeklilerin yüzde 42,3 ’ü kayıtsızlık, ekonomik güçlük nedeniyle sağlık hizmetlerinden yeterince faydalanamıyor. DİSK-AR ’ın verilerine kadar 13 milyon emekli ve hak sahibinin 7,9 milyonu minimum ücretin aşağıda gelirle yaşamını idare etmeye çalışıyor. 2 milyon 600 bin emekli ve hak sahibi aylık 763 TL ile geçimini sürdürmeye çalışıyor. Avrupa Birliği İstatistik Birimi verilerine göre Avrupa ülkeleri içerisinde emekliler arasında kazanç eşitsizliğinin en yüksek olduğu ülke maalesef Türkiye. Türkiye ’de asgari aylık alan emekliyle en yüksek aylık bölge emekli arasındaki ödenti farkı 7,5 kat iken Avrupa ’da bu sıradan 4,2 kat. Küresel Emeklilik Endeksi ’nde Türkiye, emeklilere sunulan hayat kalitesi ve rahat bakımından sondan beşinci sırada yer almakta.

Emekli ücretlerinde yıllara göre enflasyon karşılaştırması yapan Ağbaba, “2002 ’de emekli 257 TL alıyorken, en az vergi 184 TL idi. Şu andaysa asgari ücretin 1,7 oranına denk gelmektedir. Hemen Hemen sanki yarıya düşmüş durumdadır. Önceden bir emekli, emekli olduğu süre önce evini alır, arabasını alırdı. Sonradan çoluğunun çocuğunun nikah parasını bir kenara koyardı…Derhal matematik kurallarını da daha alçak üst ettik. 1500 TL 2500 TL ’den büyük hale geldi. 1500 TL ’nin alım gücü, 2500 TL ’nin alım gücünden daha yüksek” dedi.

CHP İKTİDARINDA YAPILACAKLARI ANLATTI

“Bir ülkenin itibarı, gelişmişliği emeklisine sağlamış olduğu olanaklarla ölçülür. Türkiye emekliler için güzel bir ülke. Yalnız Türkiye ’de emekli olan emekliler için hoş bir ülke değil” diye sürekli Ağbaba, CHP iktidarında yapılacakları ve önerilerini şöyle anlattı:

“Sözümüzdür, geldiğimizde asgari emekli aylığını en az ücrete eşitleyeceğiz. İnşallah daha da artacak. Emekli aylık ve gelirlerinin artırılması yalnızca enflasyon değil idareli çoğalma de dikkate alınmalıdır. Takriben 20 yıldan beri emekliler ülkenin büyümesinden pay alamıyor. Geldiğimiz vakit yapacağımız birincil işlerden birisi TÜİK ’i hazırlamak olacak. TÜİK ismininin bilinmediği ürünlerden enflasyonu hesaplıyor. TÜİK mucizeler yaratarak keza enflasyonu düşürüyor ayrıca de maaşların az olmasını sağlıyor. Emeklilerin sendikal hakları kullanması önündeki engeller kaldırılmalı, emeklilerin aylıklarının verilmesinde toplu pazarlığın önü açılmalıdır. Aynı koşullarda emekli olanların aylıkları arasındaki aidat farkı kapatılmalıdır. İntibak yasası çıkartılmalıdır. Afiyet hizmetleri en ince ayrıntısına kadar kamusal olmalı, ulus eliyle yürütülmeli, emeklilerden afiyet ve çare katkı maddesi payları alınmamalıdır. Emeklilere verilen ikramiyeler de en az vergi oranında artırılmalıdır.”

81 İLDE BENZEYEN ZAMANLI EYLEM

Basın açıklamasının gerisinde CHP heyeti EYT ’lilerle birlikte 81 ilde eş zamanlı olarak eylem düzenledi. CHP Ankara İl Başkanlığı, Ankara EYT Sosyal Yardımlaşma Derneği üyeleri ile Ulus Meydanı ’nda basın açıklaması yaptı.

'İktidara geldiğimiz zaman yapacağımız ilk işlerden birisi TÜİK ’i düzenlemek olacak', başlık adı altında Geniş bir şekilde Haberin detayları ve bilgisi verildi. Kaynak takip edilmektedir, yeni bilgiler geldiğinde anlık güncellenecektir.

FACEBOOK YORUMLAR

YORUMLAR

  • 0 Yorum