İkinci elde 'cumartesi' sıkıntısı, 'pazar' talebi

Samsun'da bir zamanlar "Pazar"da kurulan ve bölgeye çekici gelen ikinci el piyasası "Cumartesi"ne taşınınca ortalık bıçak gibi kesildi. Satıcılar, otomobil pazarı daha önce olduğu gibi Pazar gününe taşınırsa işlerin açılacağına inanıyor.

İkinci elde 'cumartesi' sıkıntısı, 'pazar' talebi
Editör: 15Haber
06 Ağustos 2022 - 14:31
İkinci elde ’cumartesi’ sıkıntısı, ’pazar’ talebi, Anlık Son dakika haberinden alınan bilgilere göre: Samsun'da bir zamanlar "Pazar"da kurulan ve bölgeye çekici gelen ikinci el piyasası "Cumartesi"ne taşınınca ortalık bıçak gibi kesildi. Satıcılar, otomobil pazarı daha önce olduğu gibi Pazar gününe taşınırsa işlerin açılacağına inanıyor.
Orta Karadeniz bölgesinin merkezi olan Samsun'da 5 yıldır cumartesi günleri ikinci el oto pazarı kuruluyor. Ankara Yolu üzerinde Samsun 2. El otomobil sitesinde yer alan pazara ilgi, cumartesiye taşınmasının ardından azaldı. Cumartesi günleri herkesin iş başında olduğundan ve araç alım satımının yapılmadığından şikayet eden çarşı sakinleri, yetkililerin Pazar günü ikinci el piyasasının geri getirilmesini istedi. Samsun İkinci El Otomobil Derneği Başkanı İbrahim Kınık, pazarın cumartesiye devrinin genel kurulda yapılan oylamanın ardından gerçekleştirildiğini söyledi.

"Otomobil pazarı cumartesiden beri boş"
Pazar günü kurulan otomobil pazarı ile Cumartesi günü kurulan otomobil pazarı arasında büyük fark olduğunu belirten otomobil bayisi İsmail Topaloğlu, “Samsun otomobil pazarı cumartesiye taşındığı için işler iyi gitmiyor. Şu anda boşuna gidiyoruz. Sabah erken geldim. Pazar boş. Birkaç araba geldi. Yani Pazar olmalı. Samsun önemli bir otomobil pazarı olmaktan çıktı. Pazar olduğu zaman, araba pazarı kalabalık değildi. İnsanlar cumartesi günleri çalışıyor. Birçok insan Pazar günü izin alır. Otomobil pazarı Pazar günü olsaydı eminim yine dolardı” dedi.
Cumartesi günleri otomobil pazarına kimsenin gitmediğini belirten Saffet Köseoğlu, “Oto pazarı pazar günleri kurulmalı. Cumartesi kurulan pazara kimse gelemez. Tüccarlar ve vatandaşlar çalıştıkları için buraya gelemezler. Pazar günü herkes araba pazarına gelebilir. Bu nedenle Pazar gününe geri dönülmelidir” dedi.

"Çorum'da otomobil pazarı 'Pazar' olduğu için oraya gidiyorum"
Samsun otomobil pazarına eskiden Pazar günleri geldiğini ancak son yıllarda Çorum'a gittiğini belirten Ahmet Bal, “Samsun otomobil pazarı eskisi gibi pazar günleri olsa daha iyi olurdu. . ben tamirciyim Araba alıp satıyorum. Pazar olduğu zaman daha da güzeldi. Cumartesi olduğunda buraya kim geliyor? Mesela ben Merzifon'luyum. Çorum'da ikinci el pazarı pazar günleri kurulur. Bu yüzden Çorum'a gidiyorum. Samsun'da bir pazar günü olsaydı yine burada kalırdım" dedi.

Pazar günü ikinci el araç pazarının yeniden açılmasını isteyen diğer vatandaşlar şunları söyledi:
“Bütün şehirlerde araba pazarı pazar günleri kurulur. Cumartesi günü Samsun'da. Otomobil pazarı Pazar günü kurulmalı. Pazar olduğu için burası kalabalıktı. Kalabalık Ankara yoluna kadar uzandı. Sinop, Amasya ve Ordu'dan gelenler vardı. Cumartesi günü yer boş.

Başkan Kınık: "Çoğunluk otomobil pazarının cumartesi olmasını istedi"
Dernek Başkanı İbrahim Kınık da galeri sahiplerinin esnafıyla yaptıkları genel kurulda cumartesi günü çarşının kurulmasını büyük çoğunluğun istediğini belirterek, "5 yıl önce genel kurulda bir oylama yapıldı. Çoğunluk otomobil pazarının cumartesi olmasını istedi. Herkes belirli günlerde işe gider ve haftada en az 1 gün izin almak ister. Otomotiv pazarının şu anda boş olmasının nedeni; çay ve fındık toplama saatinde olmamız. Araba pazarının pazar günleri olduğu o dönemde de bir delik vardı. Bir sonraki toplantıda Samsun otomobil pazarının Pazar günü olmasını isteyen tüccar sayısı artarsa buna göre karar verilir. 15 yıldır başkanlık yapıyorum, oto pazarı 5 yıldır cumartesi günleri kuruluyor. Bu kararı tek başımıza değil, galeri sahiplerinin zanaatkarlarıyla birlikte aldık" dedi.
İkinci elde ’cumartesi’ sıkıntısı, ’pazar’ talebi
İkinci elde ’cumartesi’ sıkıntısı, ’pazar’ talebi
İkinci elde ’cumartesi’ sıkıntısı, ’pazar’ talebi
İkinci elde ’cumartesi’ sıkıntısı, ’pazar’ talebi
İkinci elde ’cumartesi’ sıkıntısı, ’pazar’ talebi
İkinci elde ’cumartesi’ sıkıntısı, ’pazar’ talebi

Detaylı bir şekilde, İkinci elde ’cumartesi’ sıkıntısı, ’pazar’ talebi başlıklı haberin detayları ve bilgisi verildi. Benzer haberlere aşağıya kaydırarak bakabilirsiniz.

FACEBOOK YORUMLAR

YORUMLAR

  • 0 Yorum