evde masajmasaj istanbul

İkigai: Japonların uzun ve mutlu bir ömrü hedefleyen yaşam felsefesi

Japoncada ilk elden dilimize çeviremediğimiz ama uzun ve mutlu bir yaşam yaşamamızı sağlayabilecek bir kelime, daha doğrusu felsefe var: İkigai.

İkigai: Japonların uzun ve mutlu bir ömrü hedefleyen yaşam felsefesi
Editör: 15Haber
09 Ekim 2021 - 02:10

Japoncada ilk elden dilimize çeviremediğimiz ama uzun ve mutlu bir yaşam yaşamamızı sağlayabilecek bir kelime, daha doğrusu felsefe var: İkigai. BBC Gezi Muhabiri Yukari Mitsuhaşi, ayrıca jurnal yaşantımız ayrıca de iş hayatımızı değiştirebilecek bu felsefeyi anlatıyor:

Japonya'da bilhassa büyükşehirlerde çalışanlar için iş günü genelde oldukça stresli başlar. Metrolara doluşmuş, işe giden kalabalık bir sushi'de sıkıca birbirine yapışmış pirinç tanelerini andırdığı için, bu ruh haline "sushi-zume" adı da verilir.

Oysa Japonya'da çalışanların yaşadığı stres bununla sınırlı yok.

Ülkede sıkı hiyerarşik kurallar ve barbar çalışma kültürü gereği birçok kişi, uzun saatler baştan başa ofisten çıkamıyor. Yoğun mesai çok yaygın ve evlerine son trenle gece yarısı dönen kalabalıklar, insanların alışkın olduğu bir gösterme.

Peki bunca strese rağmen Japonlar nasıl hayatta kalabiliyorlar?

Sihirli kelime, Japonların İkigai felsefesi olabilir. İkigai, aracısız olarak başka bir dile çevrilemeyen ama yaşamda mutluluğu bulgu fikri etrafında şekillenen bir felsefe. Aslen İkigai, pek fazla insan için sabah kalktıklarında onlara güne devam etme gücü veren şey olarak da tanımlanabilir.

Ikigai sabah kalkıp güne devam etmenizi sağlayabilen bir kavram.

İkigai, Batılı ülkelerde aşina dört çemberli Venn diyagramı ile de ilişkilendiriliyor. Venn diyagramı birbiri ile kesişen dört başlıktan oluşuyor: Yapmayı sevdikleriniz, yaparken başarılı olduklarınız, dünyanın ihtiyacı olan ve size para kazandırabilecek olan.

Japonlar için ise bu felsefe biraz daha farklı.

Bir kişinin "İkigaisi" geliri ile bağlantılı edinmek zorunda değil. Hatta Japonya'da 2010'da 2 bin kişiyle yapılan bir araştırmaya tarafından, katılımcıların yalnızca yüzde 31'i iş hayatını kendi "İkigaileri" olarak tanımlıyordu.

Muhakkak bir kişinin yaşamına amaç katan şey işi olabilir lakin bununla sınırlı da değil.

2001'de İkigai üzerine yapılan araştırmayı yürütenlerden Toyo Eiwa Üniversitesi Klinik Psikoloji Profesörü Akihiro Hasegawa, bu kavramın günlük hayatta Japoncanın bir parçasına dönüştüğünü söylüyor.

İkigai, iki ayrı kelimeden oluşuyor.

İki: Hayat

Gai: Değerinde ya da ağırlık

tren istasyonu

'Mutluluk' kavramına aynı

Japonya'da İkigai ile ilgili böylece fazla kitap var fakat en bilineni, "İkigai hakkında" anlamına gelen 1966 yılına ait Ikigai-ni-tsuite adlı kitap.

Kitabın yazarı psikiyatrist Mieko Kamiya, İkigai'nin "sevinç" kavramına benzediğini ancak ikisi arasında bazı nüanslar olduğunu söylüyor.

İkigai, size şu anda kendinizi mutsuz da hissetseniz, geleceğe umutla bakabileceğiniz bir kavrayış sunuyor.

Japanese boy

Hasegawa İngilizce'ye çevrildiğinde bu kelimenin ayrıca "bir ömür", hem de "jurnal yaşam" anlamına geleceğini belirtiyor. Kısacası, İkigai'yi "yaşamın amacı" olarak da niteleyebiliriz.

Hasegawa, Japon halkının günlük yaşamlarındaki minik mutlulukları toplayarak tüm yaşamlarında tatmin duygusu yakalayabileceklerine inandıklarını keşfetmiş.

Ömrü uzatır mı?

Japonya dünyada yaşam süresi en uzun olan ülkelerin başında geliyor. Japonya'da resmi verilere kadar kadınlar için yaşam süresi 87, erkekler için ise 81.

Peki İkigai felsefesi de buna katkıda bulunuyor mu?

Dünyada ortalama ömrün en uzun olduğu ülkeleri ziyaret eden ve toplumları inceleyen yazan Dan Buettner, böylece olduğunu söylüyor.

Dan Buettner, "mavi bölgeler" olarak adlandırdığı yaşam süresinin uzun olduğu yerlerden biri olan Japonya'daki Okinawa Adası'nı örnek veriyor, burada besin şeklinin yanına İkigai'nin de insanların daha uzun yaşamasında büyük rol oynadığını vurguluyor.

Okinawa Adası'ndaki KBG84 dans grubundaki yaşlılar

Buettner, bu adada yaşlılığın kutlandığı ve yaşlıların da daha genç kuşaklara veri birikimlerini ve hayat deneyimlerini transfer sorumluluğu hissettiğini belirtiyor. Bu da kendi yaşamlarının dışındaki yaşamlara dokunmalarını sağlıyor, bir hayat amacı da sunuyor. Sardunya adaları ve Kosta Rika'daki Nicoya Yarımadası'nda durumun aynı olduğunu kaydeden Buettner, bizlere üç adet liste yapmamızı öneriyor:

Değerlerimiz; Yapmayı sevdiklerimiz; İyi yaptıklarımız. Bu üçünün kesiştiği yer de, sizin İkigai'niz oluyor.

Eyleme geçin

Elbette İkigai'nin ne olduğunu anlamak yeterli yok. Buettner da "İkigai eylemdeki hayat amacıdır" diyor. Yani harekete geçmelisiniz.

Okinawa Adası'ndaki KBG84 ismini verdiği dans grubunda bulunan yaşlılardan 92 yaşındaki Tomi Menaka, yerel Mainichi gazetesine yaptığı açıklamada onun İkigaisi'nin grubun diğer üyeleriyle beraber dans edip şarkı bildirmek olduğunu söylüyor.

Diğer insanların İkigaisi de pekala meslekleri olabilir.

Tokyo'da işten çıkan genç adamlar

İnsan kaynakları danışmanlık şirketi Jinzai Kenkyusho'nun CEO'su Toshimitsu Sowa, takım ruhunun bireyselliğin önüne geçen bir değer olduğu bu kültürde, Japon çalışanların da başkaları için işe fayda bir şeyler yapmaktan, teşekkür almaktan ve meslektaşlarından saygı görmekten motive olduğunu belirtiyor.

Benzer sektörden Probity Global Search şirketinin CEO'su Yuko Takato da, işini İkigaisi olarak nitelendiren nitelikli çalışanlarla günlerini geçirdiğini ve hepsinin de hem işi konusunda yüksek motivasyona sahip, ayrıca de çabuk eyleme geçen yöneticiler olduğunu vurguluyor.

Takato'ya kadar, kişinin yaptığı planları hayata geçirmeye başlaması, o planları başarılı bir şekilde tamamlamalarını da sağlıyor.

Ikigai aynı zamanda yaptığınız için başkalarının yaşamına nasıl yardımcı olabileceğini de düşünmek demek.

İkigai'nizi çeşitlendirin

Emeklilik, mesleğini İkigaisi haline getirmiş birinde kayıp ve aylaklık hissiyatı yaratabilir.

Kariyerleri görece daha kısa sürede sonlanan atletler buna iyi bir misal.

Engelli koşucu Dai Tamesue emekli olduktan sonra işinin yaşamındaki yerini gözden geçirmiş.

2012'de emekli olan engelli koşu şampiyonu Dai Tamesue yakın zamanda verdiği bir röportajda işi bıraktıktan sonradan kendisine "Spor ile hayatta neyi varisi olmak istedim?" diye sorduğunu söylemişti.

Dai Tamesue, hedefinin bu başarılarla insanların algılarını değiştirmek olduğunu anladığını da sözlerine eklemişti.

Tamesue sonra bir şirket kurarak sporla ilgili diğer şirketlere yardım vermeye başladı.

Bu hikayesi ile Tamesue, İkigai'nin yaşama nasıl geçirilebildiğinin de bir örneği. Emeklilik yaşınız geldiğinde, geçmişinizi değerlendirip, bordrolarınızı toplamak dıştan yaşamınız için ne yaptığınızı ve niçin yaptığınızı bilmeniz faydalı olacaktır.

Bu felsefeyle ilgili bir farkındalığa sahip elde etmek, yaşamınızı doymuş dolu geçirmenizi sağlayabilir.

Geniş bir şekilde Haberin detayları ve bilgisi verildi. Kaynak takip edilmektedir, yeni bilgiler geldiğinde anlık güncellenecektir.

FACEBOOK YORUMLAR

YORUMLAR

  • 0 Yorum