İki bakandan elektrik ve doğalgaz açıklaması haberi

İki bakandan elektrik ve doğalgaz açıklaması, Gündem Haberleri.

İki bakandan elektrik ve doğalgaz açıklaması haberi
Editör: 15Haber
24 Ocak 2022 - 01:43
İki bakandan elektrik ve doğalgaz açıklaması, Gündem Haberleri. İşte o detaylar;

Yoğun katılımın olduğu toplantının açılışında konuşan OSBÜK Başkanı Memiş Kütükcü, İran doğalgazının ülkemize arzında yaşanan kesintinin beraberinde OSB ’lerde doğalgaz kısıtlaması ve elektrik kesintilerini getirdiğini, OSBÜK olarak bu sürecin asgari bıkkınlık ile aşılabilmesi için yoğun bir uğraş sarf ettiklerini vurguladı.

Kütükcü, “Üretimin kesintiye uğradığı bu dönemde, sanayimizin manâlı bir hasar alacağı bir hakiki. Hepimiz bu süreci dürüst bir şekilde idare etmek, hasarı minimuma indirmek için çalışıyoruz. Ayrıca Sanayi ve Teknoloji Bakanlığımız ayrıca de Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığımız, bu konu ile ilgili planlamaları da yaptılar ve bu sürecin asgari sıkıntı ile aşılabilmesi için yoğun bir çaba sarf edildi. Ama yine de sektör bazlı sorunlar varsa bunları konuşacağız. Çözüm üretmeye çalışacağız” dedi.

YAŞANAN SIKINITLARI KABUL ETTİLER

Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank da, yaşanan süreci bir olgu olarak kabul edip, bununla en iyi şekilde nasıl uğraş edileceği yönünde çalıştıklarını söyledi. Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı ile koordineli bir şekilde süreci yönettiklerini aktaran Bakan Varank, şu ifadeleri kullandı;

*Biz de, Enerji Bakanımız da büyük bir özveri ile çalışıyoruz. Enerji ve Natürel Kaynaklar Bakanlığımız, son dönemde enerji terminalleri, gaz aldığı ülke çeşitliliği, boru hatları ile Türkiye ’yi gaz açısından sıkıntıda bırakmamak için büyük çaba ediyorlar.

*Ama İran gibi büyük bir tedarikçinin aniden doğalgazı kesmiş olması muhakkak sıkıntılar getiriyor. Bunları her zaman beraber atlatmaya çalışacağız. Bu noktada imal kayıpları olacak bunu biliyoruz.

*Bunun haricinde, yaptığımız planlamada makine teçhizatında hasar görecek olan varsa, veya hammaddesi bozulacak sektörler varsa bunları duymak istiyoruz. Bakanlık olarak sektörlerin sıkıntıları ile ilgili daima teyakkuzdayız, bu süreçte de teyakkuzda olduk.

İRAN ’LA GAZ SIKINTISI

Enerji ve Natürel Kaynaklar Bakanı Fatih Dönmez ise, İran ’ın kontratta yazılmış olan doğalgaz basıncı ile ilgili şartları tutturamadığının altını çizerek, şunları söyledi;

*İran ’ın, kontratımızda yazılı olan basınçla ilgili şartları tutturamadığını görüyoruz. İran bize bir firari olduğunu söyledi, bizim ekiplerimizde o bölgeye gittiler.

*Bizim yaklaşımımız bu kaçağın bir müddet tehir edilmesi, kış şartlarının atlatılmasından sonradan tamiratın yapılması yönündeydi. Onlar bu riski alamayacaklarını söylediler. Geçmişte İran ile düşük sevkiyatlar sıkıntısı da yaşamıştık.

*Bunu vatandaşlarımıza ve sanayicilerimize hissettirmeden çözmüştük. Gelinen noktada, iş dünyamız ile bu süreci minimum hazarla nasıl atlatırız diye çalışıyoruz. Biz ilk ilk olarak 10 jurnal süreçte yüzde 40 ’lık kesinti ile atlatabiliriz demiştik.

*Sanayicilerimiz yarım kapasite çalışmak yerine birkaç gün tam kapanma ve sonrasında bütün kapasite egzersiz önerisinde bulundu. Biz de buna tarafından, planlamamızı yaptık. Sürecin başından bu yana İran ile bakanlık düzeyinde görüşüyoruz.

*Keza Cumhurbaşkanımızın da, İran Cumhurbaşkanı ile yaptığı telefon görüşmesinde bu konuya hassasiyet gösterilmesini rica eden görüşmesi oldu. Bu süreci en kısa şekilde atlatmaya çalışacağız.

“İRAN HARİÇ DİĞER GİRİŞ NOKTALARI BÜTÜN KAPASİTE ÇALIŞIR DURUMDA”

Dönmez bakanlık olarak talep güvenliğini sağlamak için bugüne kadar, şebeke ve teknik daha aşağı inşa açısından birçok çalışma yaptıklarını ifade etti.

Dünyada enerji emtialarında bir darboğaz olduğunu ve bundan nedeniyle fiyatlarda da ciddi artışlar yaşandığını kaydeden Bakan Dönmez, “Biz, Avrupa ile benzer kaynaklardan besleniyoruz. Orada da benzer sıkıntılar oldu ve talep kısıntısından nedeniyle fiyatlarda önemli artışlar yaşandı. Buna karşın bakanlık olarak, vatandaşı karanlıkta, soğukta bırakmamak için kontratların tamamını yeniledik, beceriksiz olanları da spottan arz ederek kapatmıştık. hemen İran hariç öteki giriş noktaları tam kapasite çalışır durumda” şeklinde konuştu.

“OSB ’LERİN TALEBİNİ HAKLI BULUYORUM”

Bakan Dönmez ayrıca OSBÜK ’ün, yıllık 300 bin metreküpün aşağıda doğal gaz tüketen OSB içindeki firmaları dezavantajlı ışık halkası getiren Kademeli Fiyat Uygulaması ’na son verilmesi talebine ilişkin, “Bu konuda OSB ’lerin talebini haklı buluyorum. Kademe yerine tek tarife olabilir mi, buna çalışıyoruz” dedi.

Konuşmaların gerisinde, OSB başkanları ve sektör temsilcileri sorunlarını dile getirdi, çözüm önerileri istişare edildi. İHA

İki bakandan elektrik ve doğalgaz açıklaması, başlık adı altında Geniş bir şekilde Haberin detayları ve bilgisi verildi. Kaynak takip edilmektedir, yeni bilgiler geldiğinde anlık güncellenecektir.

FACEBOOK YORUMLAR

YORUMLAR

  • 0 Yorum