İçmeden sarhoş eden gözlük

İçmeden sarhoş eden gözlük, Gündem Haberleri.

İçmeden sarhoş eden gözlük
Editör: 15Haber
12 Mayıs 2022 - 18:22
İçmeden sarhoş eden gözlük, Gündem Haberleri. İşte o detaylar;

Kırıkkale İl Emniyet Müdürlüğü göre “Karayolu Trafik Haftası” dolayısıyla düzenlenen etkinlikte, polis, jandarma, sağlık ve AFAD ekiplerinin kullandığı teknolojik aletler ve ekipmanlar, vatandaşlara tanıtıldı.

“IÇKI SİMÜLASYON GÖZLÜĞÜ” İLE DILEKÇE YAPILDI

Demokrasi ve Cumhuriyet Meydanı düzenlenen etkinliğe katılan Vali Bülent Tekbıyıkoğlu, sergiyi dolaşan öğrenci ve vatandaşlarla bir araya gelerek, ekipmanlar hakkında görevlilerden bilgi aldı. Bir polis memuru tarafından da alkolün yaşattığı olumsuzluklar hakkında bilgilendirilme yapıldı.

Alkolün insanı nasıl etkilediğini göstermek için de “alkol simülasyon gözlüğü” ile tatbik yapıldı.

HER YIL 1 MİLYON 350 BİN KİŞİ ÖLÜYOR

İl Kültür ve Turizm Müdürlüğü ’ndeki programda konuşan Vali Bülent Tekbıyıkoğlu, Dünya Sıhhat Örgütü ’nün verilerine kadar her sene sıradan 1 milyon 350 bin birey trafik kazalarında hayatını kaybettiğini belirterek, 78 milyon kişinin de yaralandığını söyledi.

“KOSKOCAMAN BİR SAYI”

Mayıs ayının ilk cumartesi günü “Karayolu Trafik Güvenliği Günü”, takip eden hafta ise “Karayolu Trafik Haftası” olduğunu andıran Tekbıyıkoğlu, trafik farkındalığını ve etkinlikleri artırmaya çalıştıklarını açıklama ederek, şunları kaydetti:

*Dünya Sıhhat Örgütü ’nün verilerine baktığımız vakit her yıl sıradan 1 milyon 350 bin kişi trafik kazalarında hayatını kaybediyor. koskocoman bir sayi, 1 milyon 350 bin kişi dünya savaşı gibi. Bu kazalarda da takriben 78 milyon kişi yaralanıyor.

*Bunların fazla kısmı da ampute kalıyor. Engelli olarak hayatını devam ettirmek zorunda kalıyor. 2015-2022 yılları aralarında Türkiye ’de trafik kazalarında hayatını kaybeden birey sayısı 44 bin 392 gibi çok büyük bir sayi.

*Şöyle söylemek istiyorum; bu bizim 40 takvim terörle uğraş mazimizde kaybettiğimiz vatandaşlarımızın sayısından fazla daha fazla. Bu ölüm istatistiklerinden her 100 ölümden 22 tanesine de yayaya ilişkin. Yayalarımızı kaybediyoruz. Yaya ölümlerinden de yüzde 58 civarındaki bir kazanın sebebiyet vermesinin sorumlusu yayalarımız.

“ÖLÜMLERDE YÜZDE 61 AZALMA VAR”

Yayalarında bilinçli olmaları ve trafik kurallarına uymalarının son derece önemli olduğuna değinen Tekbıyıkoğlu, “Yaptığımız farkındalık çalışmalarında da yayalarda 5 adımda trafik güvenliği diye nereleri kullanmaları gerektiğini ya da neyi kullanmamaları gerektiğini, trafikte kendi arasında engel teşkil edebilecek cep telefonu veya kulaklık gibi cihazların kullanılmamasına karşın emniyetimiz ve jandarmamızla beraber farkındalık çalışmalarını yaptık. Son 10 yılın 5 günlük tatillerinde de ülkemizdeki iyi gidişattan söz etmek istiyorum. Ölümlerde yüzde 61 azalma var. Kazalarda yüzde 37 bir azalma var. Yaralamalı kazalarda da yüzde 47 civarında bir azalma var” diye konuştu. İHA

İçmeden sarhoş eden gözlük, başlık adı altında Geniş bir şekilde Haberin detayları ve bilgisi verildi. Kaynak takip edilmektedir, yeni bilgiler geldiğinde anlık güncellenecektir.

FACEBOOK YORUMLAR

YORUMLAR

  • 0 Yorum