İçişleri, gönüllü olarak ülkesine dönen Suriyeli sayısını açıkladı

İçişleri, gönüllü olarak ülkesine dönen Suriyeli sayısını açıkladı, Gündem Haberleri.

İçişleri, gönüllü olarak ülkesine dönen Suriyeli sayısını açıkladı
Editör: 15Haber
20 Haziran 2022 - 21:39
İçişleri, gönüllü olarak ülkesine dönen Suriyeli sayısını açıkladı, Gündem Haberleri. İşte o detaylar;

İçişleri Bakan Yardımcısı İsmail Çataklı, beraberinde Kilis Valisi Recep Soytürk, AFAD Başkanı Yunus Sezer ve bürokratlar ile birlikte Türk Silahlı Kuvvetleri ’nin (TSK) düzenlediği Fırat Kalkanı Harekatı ile terör örgütlerinden arındırılan Suriye ’nin Çobanbey bölgesini ziyaret etti. Burada yapımı sürekli organize sanayi bölgesinde incelemelerde yer alan Çataklı, inşaatı tamamlanarak faaliyete geçen bazı işletmeleri ziyaret etti. OSB yetkililerinden son duruma ilişkin veri alan Çataklı, tesislerin tamamen faaliyete girmesiyle yaşamın normale döneceğini ve binlerce kişiye istihdam imkanı sağlanacağını söyledi.

Çobanbey Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Hüseyin İsa, Fırat Kalkanı Harekatı öncesi nüfuslarının 8 bin olduğunu ve topraklarının kurtarılmasının ardından geri dönenlerle belde nüfusunun 70 bine yükseldiğini söyledi. 350 bin dönüm alana Organize Sanayi Bölgesi kurduklarını anlatan Hüseyin İsa, 1386 tesisten 1355 ’inin inşaatının yüzde 90 oranında tamamlandığını ifade etti. Sanayileşme ve istihdamın geri dönüşleri artırdığını ve belde nüfusunun 9 kat arttığını açıklayan İsa, “Şimdi tesislerimizde 2 bin birey istihdam ediliyor. İnşaatlarda da yaklaşık 4 bin birey çalışıyor. OSB tamamlanarak tesisler faaliyete başladığında burada 20 bini aşkın insanımıza istihdam imkanı doğacak” diye konuştu.

İçişleri Bakan Yardımcısı İsmail Çataklı, Çobanbey beldesi dışında TSK ’nın güvenli ülkü getirdiği 6 farklı noktada daha OSB ’lerin kurulmasına karşın çalışmaların sürdüğünü kaydetti. Çataklı, tüm OSB ’lerin tamamlanması ile 60 bini aşkın kişiye istihdam olanağı sağlanacağını vurgulayarak, “Çobanbey gibi terörden arındırılmış 7 bölgede OSB ’ler kurulması için çalışmalarımız sürüyor. Bu çalışmalar tamamlandığında 60 bin insana istihdam sağlanacak.  Bu da geri dönüşleri artıracak” diye konuştu.

GÖNÜLLÜ GERİ DÖNENLERİN SAYISI AÇIKLANDI

Bakan Yardımcısı Çataklı, “Türkiye düzenlediği harekatlar ile yalnızca kendi sınır güvenliği ve terör riskini bertaraf etmekle kalmadı, bu bölgedeki insanların huzurunu da sağladı. Başarılı harekatlar sonucunda oluşturulan tehlikesiz bölgelerde derhal 6 milyon civarında insan yaşıyor. Bugün itibariyle yapılan harekatlar ve bölgedeki yatırımlar ile yaşamın normale dönmesiyle birlikte 507 bin 291 Suriyeli, gönüllü geri dönüş yaptı. Yani bölgedeki insanların güvenliğini karşılamak ve Suriyelilerin gönüllü geri dönüşlerini tesis etmek için önemli çalışmalar yapıldı. Bu topraklar her tarafı yıkılmış bir halden her yönüyle toparlanmış ve binlerce insanın yaşadığı bir bölge haline geldi” ifadesini kullandı.

1 MİLYON SURİYELİ İÇİN 240 BİN KONUT YAPILACAK

Bakan Yardımcısı Çataklı, Çobanbey ’in ardından Azez kentinde de yapımı tamamlanan ve inşaatı sürekli ev bölgesinde de incelemelerde bulundu. Çataklı, bölgede yapımı tamamlanan daimi konutlara Azez bölgesindeki kamplarda kalanların yerleştirildiğini kaydetti. Daimi konutların semt ve ilçe konseptine uygun yapıldığını anlatan Çataklı, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ’ın açıkladığı 1 milyon Suriyelinin geri dönüşüne yönelik projeye ilişkin şunları söyledi:

* “Cumhurbaşkanımız 1 milyon Suriyelinin geri dönüşüne karşın altyapının oluşturulması talimatını verdi. Biz de bu doğrultuda tehlikesiz bölgelerdeki 13 ayrı noktada 1 milyon Suriyelinin konaklama ihtiyacını karşılayacak 240 bin konut yapımı için çalışma başlattık. Bu doğrultuda hemen 3 proje tamamlandı, diğerleri de şipşak devam ediyor.

* Türkiye ’den gelecek Suriyelilere yönelik yaptığımız çalışma ile 1 milyon Suriyeli gönüllü olarak güvenli şekilde topraklarına geri dönecek. Bahsettiğimiz 13 lokasyon gerçekten içerisindeki donatılar ile 13 farklı şehir anlamına da geliyor.”

İçişleri, gönüllü olarak ülkesine dönen Suriyeli sayısını açıkladı, başlık adı altında Geniş bir şekilde Haberin detayları ve bilgisi verildi. Kaynak takip edilmektedir, yeni bilgiler geldiğinde anlık güncellenecektir. İçişleri, gönüllü olarak ülkesine dönen Suriyeli sayısını açıkladı haberini okudunuz. Türkiye de en çok Okunan Haber sitelerinden biri olma mutluluğu içerisindeyiz. Siz değerli okuyuculara teşekkürü bir borç biliriz.

FACEBOOK YORUMLAR

YORUMLAR

  • 0 Yorum