İBB'nin uygulaması Bilecik'te hayata geçirildi

İBB'nin uygulaması Bilecik'te hayata geçirildi, Bilecik Belediyesi, İstanbul Büyükşehir Belediyesi (İBB) göre uygulanan ‘Halk Müziği Bakkal ’ projesini yine İstanbul Büyükşehir Belediyesi ile ortak, ‘Halkın Esnafı ’ ismiyle hayata geçirdi. HALKIN ESNAFI PROJESİ TANITILDI H.

İBB'nin uygulaması Bilecik'te hayata geçirildi
Editör: 15Haber
12 Ocak 2022 - 17:46
İBB'nin uygulaması Bilecik'te hayata geçirildi,

Bilecik Belediyesi, İstanbul Büyükşehir Belediyesi (İBB) göre uygulanan ‘Halk Müziği Bakkal ’ projesini yine İstanbul Büyükşehir Belediyesi ile ortak, ‘Halkın Esnafı ’ ismiyle hayata geçirdi.

HALKIN ESNAFI PROJESİ TANITILDI

Halkın Esnafı projesinin tanıtımı nedeniyle, Bilecik Belediye Başkanı Semih Şahin tarafından Şeyh Edebali Kültür ve Kongre Merkezi ’nde toplantı düzenlendi. Toplantıya, İstanbul Büyükşehir Belediyesi İSYÖN A.Ş Idare Heyeti Başkanı Doç. Dr. Gökhan Günaydın, İBB Sosyal Politikalar Merkez Koordinatörü Zelal Yalçın, CHP İl Başkanı Mehmet Metin Yaşar, İYİ Parti merkez ilçe Başkanı Hatice Hoş, Başkan Yardımcısı Melek Mızrak Subaşı, Şehir Halkı Konseyi Başkanı Seyfi Özgen, Esnaf ve Sanatkarlar Odaları Birliği Başkanı Halit Gölcan, STK temsilcileri, esnaf ve vatandaşlar katıldı. Toplantının başında projeye dair sunum gerçekleştiren İBB Sosyal Politikalar Merkez Koordinatörü Zelal Yalçın projeye nasıl başladıkları ve dilekçe süreçleri hakkında bilgi verdi.

HEM VATANDAŞ AYRICA DE ESNAFIN YÜZÜ GÜLECEK

Halkın ihtiyaçlarına karşın Hoş Market ve günlük taze süt dağıtımı gibi projeleri uygulamaya geçiren Bilecik Belediyesi bu defa de ayrica esnafın hem de vatandaşın yüzünü güldürecek yeni bir projeyi İstanbul Büyükşehir Belediyesi işbirliğiyle hayata geçiriyor. Proje, İstanbul Büyükşehir Belediyesi ’nin Halk Müziği Bakkal adıyla uyguladığı projenin daha geniş kapsamlı bir hali, Bilecik ’te ‘Halkın Esnafı ’ olarak uygulanacak. Halkın Esnafı projesinde gereklilik sahibi vatandaşlara verilen takviye, hesaplı zorluklarla mücadele eden esnaf üzerinden yapılacak ve böylece ikili bir takviye mekanizması ortaya çıkacak.

“BİLECİK BELEDİYESİ BİZDEN DAHA İYİ BİR SİSTEM KURGULADI”

İSYÖN A.Ş Idare Heyeti Başkanı Doç. Dr. Gökhan Günaydın birlikte çalışmanın ve üretmenin önemine dikkat çekerek; “Bilecik ’te bu proje, zincir marketlere zaten kapalı olacak, bütünüyle esnafa açık olacak. Dolayısıyla sizin ayrica cironuz artacak, hem de vatandaşla diyaloğunuzun daha da gelişeceği bir fırsat bulacaksınız. Yurttaş açısından baktığımızda, sosyal takviye kartlarına yüklenen paralarla dönemin ihtiyacına tarafından evinin ihtiyacına tarafından alışveriş yapacak. Dahası de bunu bir elin verdiğini öbür el görmeden yapacak. Özellikle Anadolu kooperatiflerinden gelen ürünleri lojistik takviye sağlayarak bakkallarımıza dağıtacağız. Sistemi geliştirdiğimizde İstanbul ’da başladığımız gibi Bilecik ’te de başka kentlerde de yapacağız. Böylece üreticiden gelen ürünün alın terinin karşılığı üreticiye dönecek. Alıcı de yüksek fiyatlarla bu ürünlere para ödemek zorunda kalmadan daha akla uygun fiyatlarla ulaşacak. Böyle bir sistem İstanbul ’da kurgulandı ve başarıyla da uygulandı. Bilecik Belediyemizi de kutluyoruz. Fazla daha önemlisi kendi koşullarına kadar uyarlayarak bizdekinden daha iyi işleyen bir sisteme dönüştürdüler” şeklinde konuştu.

“UFAK ESNAFIMIZ ERİYOR”

Halkın Esnafı projesinin Bilecikli esnafı zincir marketlere karşı korumak ve onlarla rekabet edebilir düzeye getirmek için epeyce kayda değer olduğunu vurgulayan Başkan Semih Şahin şöyle konuştu:

“bitmiş küçük bir kent olmamızın eksisini görürken bu işte uygulama kolaylığı ve rakamlar açısından artısını göreceğiz. Bizim yola çıkış sebebimiz daha çok bu zincir marketlerin yaklaşık olarak her deliğe, her sokağa girerek her türlü şeyi satmaları. Bayağı bakkal ürünleri dışarıya manav ürünleri de satıyorlar, züccaciye de satıyorlar ve hatta beyaz eşya bile satıyorlar. Bu fazla sakıncalı bir şart. Ufak esnafın çabucak erimesine niçin oluyor. Bilecik ’te minik bir yer olduğu için minik esnafın hızla erimesini gözle görebiliyorsunuz. Bizim esnafımızın yavaş yavaş öldüğünü görmek bizi epeyce üzüyor. Çünkü bu bütün toplumsal dengeleri etkileyen bir şeydir. Sadece bakkal, market sektörü yok bundan böyle konut alabilecek adam sayısı bile azalıyor. Oradan inşaat sektörünü ilgilendiriyor. Biz de buna bir ‘dur ’ diyebilmek için İBB ’nin katkılarıyla bir yola çıkmak istedik.”

“UFAK ESNAF ZİNCİR MARKETLE REKABET EDEMEZ”

Yerli esnafı koruyabildikleri sürece kendilerini başarılı sayacaklarını açıklayan Başkan Şahin, “Projenin gelişmiş modeliyle, miktar aşamasında esnafa daha uygun rakamlara satın alma ve tedarik sağlayabilirsek daha rekabet edebilir olacaklar. Çünkü zincir marketlerle var olan koşullarda bir küçük esnafın rekabet etmesi imkânsız gibi gözüküyor. Biz de burada elimizden geleni yapıp minik esnaftan yana konuşma alacağız. Biz sizi destekleyeceğiz, siz bizi destekleyeceksiniz. El ele verip zincir marketlerin şehirlerdeki hâkimiyetini daima birlikte bozup, minik esnafın daha kuytu yaşadığı, kazandığı, her gün iflası düşünmeyen ve önüne umutla bakan bir ufak esnaf yaratmak istiyoruz” biçiminde konuştu.

İBB'nin uygulaması Bilecik'te hayata geçirildi, başlık adı altında Geniş bir şekilde Haberin detayları ve bilgisi verildi. Kaynak takip edilmektedir, yeni bilgiler geldiğinde anlık güncellenecektir.

FACEBOOK YORUMLAR

YORUMLAR

  • 0 Yorum