İBB Meclisi'nde 'terör bağlantılı personel' tartışması

İBB Meclisi'nde 'terör bağlantılı personel' tartışması, İBB Meclisi ocak ayı oturumları Yenikapı ’daki Dr.

İBB Meclisi'nde 'terör bağlantılı personel' tartışması
Editör: 15Haber
10 Ocak 2022 - 20:16
İBB Meclisi'nde 'terör bağlantılı personel' tartışması,

İBB Meclisi ocak ayı oturumları Yenikapı ’daki Dr. Mimar Kadir Topbaş Gösteri ve Sanat Merkezi ’nde başladı. İBB Meclisi 1. Başkanvekili Zeynel Abidin Mektep başkanlığında gerçekleştirilen ilk birleşimde Halk Ekmek kuyruğu, Florya ’daki lojman villalar, terör bağlantılı İBB personeli iddiaları tartışması yaşandı.

“MASUMİYET KARİNESİ İHLAL EDİLİYOR”

AKP ’li Meclis Üyesi Hamdullah Arvas, terörle benzer olduğu bahis edilen İBB Muhtarlıklar Müdürlüğü çalışanı S.A. ile ilgili soru önergesi vererek ne süre işe alındığını, referansının kim olduğunu sordu.

CHP Grup Sözcüsü Tarık Balyalı masumiyet karinesinin ihlal edildiğini belirterek bahsi geçen çalışanın kasıt gösterilmesi sebebiyle can güvenliği kalmadığı için görevinden istifa ettiğini söyledi.

Sevtap A. ’nın eşinin ablasının kendisi 6 yaşındayken yaşadığı bir olay sebebiyle 20 yıl sonradan suçlandığını söyleyen Balyalı şunları söyledi:

* AK Parti bu konuda cana yakın yok. Kendilerinin İBDA-C ’den FETÖ ’ye dek ilişki kurmadıkları terör örgütü kalmamış. Terörist başının kardeşini TRT ’ye çıkaranlar kendileri. Bir bakanın, bir büyükelçinin kardeşi FETÖ ’den tutuklu.

* Maliye Bakanı ’nın FETÖ ile yükseklik yükseklik fotoğrafları var. Bunlarda hiçbir sorun yok, bizim çalışanımızın 6 yaşındayken, 20 sene sonradan evleneceği kişinin ablasının yaptıkları sebebiyle suçlanıyor

Balyalı, AKP ’nin bu konuyu ciddi bir şekilde koyulmak yerine sosyal medyada algılama yaratmaya çalıştığını söyledi. Balyalı, İBB ’nin muhtarlıklar biriminden daha manâlı bir kurum olan Kozmik Oda ’ya sahte suikast ihbarları ile girildiğini hatırlatarak “AKP ’nin bu konuda geçmişi karanlık” dedi.

“HADİ ORADAN” TEPKİSİ

Meclis üyeleri aralarında karşılıkla tartışma bir zaman devam etti. CHP ’li Doğan Tekel “Sümüklü FETÖ ile ilgili buradakilerin neler söylediğini biliyoruz. Onlara bakarsak partinizde grup başkanvekili yapacak kişi bulamazsınız” dedi.

AKP Grup Sözcüsü Faruk Gökkuş “Biz FETÖ ’nün terör örgütü olduğunu öğrendiğimizde çaba etmeye başladık. FETÖ şu an onların en büyük destekçisi. PKK ’ya laf verdiğiniz gibi KHK ’lılara da mı laf verdiniz?” dedi.

Gökkuş ’a sert bir şekilde yanıt veren Balyalı “Biz kimseye söz vermedik. Kendilerinin devlete girmesine müsaade ettikleri kişiler 15 Temmuz darbesini yaptı. Cumhurbaşkanı ’nın yaveri bile FETÖ ’cü çıktı. Devletin her kurumundan binlerce kişi atıldı. Bize de diyorlar fakat ‘FETÖ ’ye laf mü verdiniz? ’ Hadi oradan” diye konuştu.

“ALIN SİZE İLTİSAK”

İYİ Parti Grup Başkanvekili İbrahim Özkan da “Hayatında bir güvenlik makalesi bile okumamış insanı İçişleri Bakanı yaparsanız durum bu olur. Bakanın konuşmasının üzerinden 17 gün geçtikten sonra teftiş başladı. Terörle çaba böyle mi olur? Tarım Bakanı ’nın kardeşi FETÖ ’den hapiste. Alın size iltisak alın size irtibat” diye tepki gösterdi.

KUYRUK TARTIŞMASI

Oturumda Irk Ekmek büfeleri önündeki kuyruklar tekrar tartışıldı. AKP ’li Meclis Üyesi konuyla ilgili soru önergesi vererek Halk Müziği Ekmek ’in dağıtımı beceremediğini, bilerek kuyruk oluşturulduğunu savundu.

Balyalı, ‘kasti kuyruk ’ iddiasının absürt olduğunu dile getirerek “Kuyrukların nedeni piyasada ekmeğin 3 liraya satılması. Maksat arayanlar, ekmeğin 3 liraya çıkmasına neden olan ekonomiyi yönetenlere baksınlar” dedi.

AKP ’li Meclis Üyesi Muharrem Balık İstanbulkart elde etmek isteyenlerin de uzun kuyruklar oluşturduğunu söyleyerek konuyla ilgili bir soru önergesi verdi ve “CHP aramak kuyruk demektir” ifadesini kullandı.

Balyalı da “Kuyruk deyince aklıma tercih öncesinde kurulan tanzim satış noktaları önündeki kuyruklar geliyor. Benzine gelen zamlar nedeniyle geceleri benzin istasyonları önünde oluşan kuyruklar geliyor. AKP ’nin ekonomi yönetiminin yarattığı kuyruklardan haberi yok ancak; 40-50 yıl önceki kuyrukları gündeme getiriyor. AKP seslenmek kuyruk demektir” çıkışında bulundu.

VİLLA TARTIŞMASI: HANGİ KRİTERLERE GÖRE SEÇİLDİ?

Mecliste, SÖZCÜ ’nün gündeme getirdiği Florya ’da İBB başkanı ve 12 AKP ’li ilçe belediye başkanının yıllardan beri kullandığı 15 villanın, İstanbullunun kullanımına açılması da tartışma yarattı.

AKP ’li meclis üyesi Hüseyin Coşkun, Sarıyer Rumelihisarı ’nda İBB Başkanı Ekrem İmamoğlu ’nun kullandığı ev ile ilgili soru önergesi verdi, İBB Başkanı ’nın Florya ’daki lojmanı beğenmeyerek planlarda eğitim tesisi olan alanda kalan koruma altındaki tescilli binayı izinsiz tadilat ile milyonlarca harcayarak köşke çevirdiğini savundu.

Balyalı da konuyla ilgili soru önergesi verdi. Balyalı, Florya ’daki villaların hangi belediye başkanlarının hangi yıllarda kullandığını, ne kadar masraf yapıldığını, kaç kişinin burada çalıştığını, villalarda yaşayacak belediye başkanlarının hangi kriterlere kadar seçildiğini sordu.

İBB Meclisi'nde 'terör bağlantılı personel' tartışması, başlık adı altında Geniş bir şekilde Haberin detayları ve bilgisi verildi. Kaynak takip edilmektedir, yeni bilgiler geldiğinde anlık güncellenecektir.

FACEBOOK YORUMLAR

YORUMLAR

  • 0 Yorum