evde masajmasaj istanbul

Hycean: Bilim insanları güneş sistemi dışında insan yaşamına uygun gezegenler keşfetti

Bilim insanları, güneş sisteminin açık havada insan yaşamının muhtemel olduğu birdenbire artı gezegen keşfettiklerini duyurdu.

Hycean: Bilim insanları güneş sistemi dışında insan yaşamına uygun gezegenler keşfetti
Editör: 15Haber
09 Ekim 2021 - 02:10

Bilim insanları, güneş sisteminin açık havada insan yaşamının muhtemel olduğu birdenbire artı gezegen keşfettiklerini duyurdu. Yeni keşif, Dünya dıştan hayat arayışı için dönüm noktası olabilir.

İngiltere'deki Cambridge Üniversitesi'nden araştırmacıların "Hycean" adını verdikleri gezegenler, okyanuslarla kenarlı ve hidrojen zengini bir atmosfere sahip.

Gezegenlerden bazılarının bir yanı aralıksız olarak karanlık, öteki yanı da aydınlık.

Yıldızlara yakın oldukları için insan yaşamının sadece karanlık tarafta olası olacağı düşünülüyor.

'Mini-neptün'

Bilim insanları uzun süredir yaşama yerinde Dünya gibi diğer gezegenlerin izini sürüyordu.

Çoğunlukla da Dünya ile boyutları, kütlesi, sıcaklığı ve atmosfer bileşimi benzer olan gezegenleri bulmaya çalıştılar.

Cambridge Üniversitesi astronomi uzmanları ise yaptıkları son çalışmalar sonucu yarıçapı Dünya'dan iki kat pozitif, kütlesi de sekiz kat artı olan ve "küçük-Neptün" olarak niteledikleri gezegen formunda da yaşamın muhtemel olabileceğini keşfettiler.

İngiltere'de yayımlanan Guardian gazetesinin haberine tarafından uzmanlar, önümüzdeki iki veya üç sene içinde yaşanabilir gezegenlerin türlerini her tarafta düşünmemiz sonucu güneş sistemimiz ötesinde hayat belirtilerini saptama edebileceğimize inanıyor.

'Su dünyaları'

Hycean ismi verilen yaşanabilir gezegenler grubu, sıcak, okyanusla çizgili ve hidrojen zengini de bir atmosfere sahip.

Dünya sanki gezegenlere oranla bu herif gezegenler sayıca daha fazla ve gözlemlenmeleri de daha basit.

Dünyanın başka gezegenlerdeki yaşam arayışı sürüyor.

K2-18b olarak tanıdık ve mini-Neptün adı bahşedilen gezegen, bunlardan yalnızca bir adam başına.

Guardian'a konuşan araştırmanın yürütücülerinden Cambridge Üniversitesi'nden Dr. Nikku Madhusudhan, Hycean gezegenlerini "hidrojen zengini atmosfere sahip su dünyaları" olarak tanımlıyor. Madhusudhan, bu nesil gezegenleri bulmaya odaklanmanın Dünya'nın ötesinde hayat arayışını da hızlandırabileceğini söylüyor.

Madhusudhan hem, NASA'nın Kasım ayında uzaya fırlatması beklenen James Webb Uzay Teleskobu'nun da desteğiyle önümüzdeki iki ya da üç yılda ilk biyoloji ile ilgili göstergeleri keşfedebileceklerini belirtiyor. Dünya yarı ufak gezegenlerin atmosfer özelliklerinin , güneş sanki yıldızlara yakın olmaları sebebiyle, hayat belirtileri keşfetmeyi zorlaştırdığına uyarı çekiyor.

Ortalama atmosfer sıcaklığı 200 santigrat dereceye ulaşan bu gezegenlerin yarıçapları Dünya'dan iki kat daha büyük ve kütleleri de 10 kat daha fazla.

Büyük gezegenler Dünya boyutlarındaki diğerlerine oranla daha basit bulunabiliyor.

İnsanlığın galaktik uygarlık kurma rüyası: Geleceğin ve bugünün öncelikleri birbiriyle çelişiyor mu? NASA Venüs'e iki uzay arabulucu gönderecek, gezegenin yüzeyi ve atmosferi incelenecek Mars'ın yüzeyinden kaybolan suyun kabuğunda sıkıştığı düşünülüyor NASA Mars'a uzay arabulucu yolladı: Perseverance hayat izini nasıl arayacak?

Astrophysical Journal dergisinde yayımlanan makalelerinde Cambridge Üniversitesi araştırma ekibi, bu gezegenlerin kütlesinin yüzde 90'ının su olduğunu belirtti.

Oysa ekibin "karanlık hycean" adını verdikleri ve sürekli karanlık olan taraf dışarıda yaşam mümkün olmayabilir. Bunun nedeni, gezegenlerin kendi yıldızlarına fazla yakın olması ve parlak olan tarafın da yaşamın olası olmayacağı değin pozitif sıcak olması.

Yani eğer burada bir hayat ayarlamak isteseydik, gezegenlerin su katmanı ile kaplı olması nedeniyle "suda yaşam" şekline düzen sağlamamız gerekirdi.

Madhusudhan, "az miktarda da olsa mikrobiyal yaşamın buralarda muhtemel olduğunu, zaten Dünya'daki yaşamın da aynı şekilde başladığını da vurguluyor.

Geniş bir şekilde Haberin detayları ve bilgisi verildi. Kaynak takip edilmektedir, yeni bilgiler geldiğinde anlık güncellenecektir.

FACEBOOK YORUMLAR

YORUMLAR

  • 0 Yorum