HSK yer değiştirme ve atama listesi yayınlandı

HSK yer değiştirme ve atama listesi yayınlandı, Gündem Haberleri.

HSK yer değiştirme ve atama listesi yayınlandı
Editör: 15Haber
20 Haziran 2022 - 09:32
HSK yer değiştirme ve atama listesi yayınlandı, Gündem Haberleri. İşte o detaylar;

Hakimler ve Savcılar Kurulu Birinci Dairesi göre, Adli ve İdari Adalet 2022 Yılı Esas Kararnamesi ile 5 bin 426 dominant ve savcının, 33 ilin başsavcısının, 351 yerel mahkeme üyesinin yerleri değişti. Yolculuk Davası ’nda muhalefet şerhi veren tek dominant olan Kürşad Bektaş, İstanbul ’dan Tokat ’a sürüldü.

HSK YAZ KARARNAMESİNE ULAŞMAK İÇİN TIKLAYIN

HSK YER DEĞİŞTİRME VE ATAMA LİSTESİ YAYINLANDI

Kararname ile 5 bin 426 dominant ve savcının, 33 ilin başsavcısının, 351 lokal duruşma üyesinin yerleri değişti.

Aralarında Antalya, Bursa ve Konya ’nın da yer aldığı kararnameye göre, Antalya Cumhuriyet Başsavcılığına İstanbul Başsavcı Vekili Galibiyet Koç, Konya Cumhuriyet Başsavcılığına Antalya Başsavcısı Halil İnal, Bursa Cumhuriyet Başsavcılığına, Konya Cumhuriyet Başsavcısı Ramazan Solmaz getirildi.

Yeni atanan öteki başsavcıların isimleri şöyle:

Kayseri: Habib Korkmaz
Eskişehir: Ali Yeldan
Kocaeli: Ferhat Kapıcı
Gaziantep: İsmail Karataş


Şanlıurfa: Cuma Çoban
Çorum: Ahmet Bektaş
Van: M. Nadir Yağcı
Muğla: Oğuzhan Dönmez
Bolu: Ali Keleş
Kırşehir: Soner Aygün

Ordu: Hasan Uçak
Gümüşhane: Tuba Ersöz
Karaman: Ali İhsan Akdoğan
Yalova: Duygu Bayar
Yozgat: Recep Sevgili
Sinop: Mesut Pektaş

Kastamonu: Ercan Ceylan
Bilecik: Burak Olgun
Osmaniye: Uygur Kaan Ansay
Hakkari: Harun Ünlüsoy
Bitlis: Durmuş Ali Karakoca
Kars: Abdullah Amanvermez
Uşak: Bozan Çevik
Adıyaman: Ufuk Mustafa Süren

DİKKAT ÇEKEN GEZİ DETAYI

Seyahat Davası karar duruşmasında muhalefet şerhi veren başat Kürşad Bektaş, İstanbul ’dan Tokat ’a Turhal Hakimliği ’ne sürüldü.

KARŞI OY VEREN TEK HAKİMDİ

İstanbul 13. Ağır Suç Oluşturan Mahkemesi ’nde görülen Yolculuk davasının karar duruşmasında Osman Kavala hakkında ağırlaştırılmış müebbet hapis cezası verilmişti. Mücella Yapıcı, Çiğdem Mater, Hakan Altınay, Can Atalay, Mine Özerden, Yiğit Ali Ekmekçi, Tayfun Kahraman ’a TCK 312 ’den yardım etme suçundan 18 ’er sene hapis cezası verilmişti.

Gezi Davası ’nda oy çokluğu ile alınan karara üye hakim Kürşad Bektaş karşı oy kullanmıştı. Aza başat, sanıkların üzerlerine atılı suçlardan cezalandırılmalarına tatmin edici kanıt bulunmadığından beraatleri, tutsak davalı Osman Kavala ’nın tahliyesi yönünde manzara belirtti.

“DİNLENME KAYITLARINDAN DIĞER DELİL DEĞIL, KAYITLAR YASAKLANMIŞ DELİL”

Kürşad Bektaş tarafından bahşedilen karşı oyun gerekçesinde şöyle denildi:

“Dosya içeriğinde dinleme kayıtlarından diğer delil bulunmadığı, ilk dinleme kararının 18/0612013 tarihinde TCK ’ nın 220.maddesinde düzenlenen ” Kabahat İşlemek Nedeniyle Örgüt Kurma” suçuna ilişkin olarak alındığı, TCK 312.maddesi dahilinde ” Hükümete Karşı Suç ” suçundan alınan dinleme kararı olmadığı, sonradan dinlemenin uzatılması talep ve kararlarında ayrıca TCK ’nın 312.maddesinin de eklendiği ama bu suçun bu tarihlerde 5271 sayılı CMK ’nın 135/8 maddesinde sanılan ve yasal dinlemeye konu suçlardan olmadığı, “Anayasal Düzene ve Bu Düzenin İşleyişine Aleyhinde Suçlardan” ,” Hükümete Karşı Suç” suçunun 02/12/2014 tarihinde 5271 sayılı CMK da yer alan dinleme kapsamındaki suçlara eklendiği, bu tarihten sonradan alınan bir dinleme kararının da bulunmadığı, dosyadaki tüm dinleme kayıtlarının 02/12.2014 tarihinden önce olduğu, bu haliyle dinleme kayıtlarının, kanuna ve hukuka tutarsız delil niteliğinde bulundukları CMK 206″2-a.21712.230/1-b maddeleri doğrultusunda yapılan değer biçme ve yerleşik Yargıtay İçtihatlanna tarafından dosyadaki dinleme kayıtlarının yasak kanıt mahiyetinde olduğu, sanıkların kanuna aykırı dinleme kayıtlarına aleyhinde beyanları da yasaklanmiş delile dayandığından hükme esas alınamayacağı, aksi kabul edilse deha dinleme kayıtlarını destekleyen maddi kanıtlar olmadığı ve tek başına dinleme kayıtlarının sanıkların üzerlerine anlı suçlardan mahkumiyetlerine yeter olmadığı anlaşılmış olup, sanıkların, üzerlerine anlı suçlardan cezalandırılmalarına veter her türlü kuşkudan uzak, somut, muhakkak ve inandırıcı bunun dışında kanıt de bulunmadığından beraati, tutuklu sanık Osman Kavala ’nın tahliyesi ile öteki sanıkların tutuklanmaması gerektiği görüşündeyim.”

HSK yer değiştirme ve atama listesi yayınlandı, başlık adı altında Geniş bir şekilde Haberin detayları ve bilgisi verildi. Kaynak takip edilmektedir, yeni bilgiler geldiğinde anlık güncellenecektir. HSK yer değiştirme ve atama listesi yayınlandı haberini okudunuz. Türkiye de en çok Okunan Haber sitelerinden biri olma mutluluğu içerisindeyiz. Siz değerli okuyuculara teşekkürü bir borç biliriz.

FACEBOOK YORUMLAR

YORUMLAR

  • 0 Yorum