Hollandalılar hala dünyanın en uzun insanları ancak boy ortalaması küçülüyor

Kadın ve erkekler arasında tepe uzunluğu oranları açısından dünyada birincil sırada yer alan Hollandalıların, zaman içerisinde gitgide artarak kısaldığı belirlendi. Hollanda İstatistik Kurumu'nun (CBS) verilerine kadar, 2001 yılında doğan kadınlar, 1980 doğumlu kuşaklara taraf.

Hollandalılar hala dünyanın en uzun insanları ancak boy ortalaması küçülüyor
Editör: 15Haber
09 Ekim 2021 - 02:10

Kadın ve erkekler arasında tepe uzunluğu oranları açısından dünyada birincil sırada yer alan Hollandalıların, zaman içerisinde gitgide artarak kısaldığı belirlendi.

Hollanda İstatistik Kurumu'nun (CBS) verilerine kadar, 2001 yılında doğan kadınlar, 1980 doğumlu kuşaklara tarafından, 1,4 santimetre daha kısaldı. Aynı dönemlerde doğan erkekler arasındaki irtifa farkı ise, 1 santimetre oldu.

Uzmanlara kadar bunun nedeni, kısa boylu ülkelerden gelen göç ve beslenme alışkanlıklarının değişmesi.

Hollanda toplumu, geçen yüzyıldan bu yana, dünyada tepe ortalaması esnasında birincil sırada yer alıyordu. 1930 doğumlu erkeklerin sıradan uzunluğu 175,6 santimetreyken, 1989'lerde bu sıradan 183,9 santimetreye yükseldi.

Kadınlarda ise, 1930'larda 165,4 santimetre olan irtifa ortalaması 1980'de 170,7 santimetreye ulaştı.

Oysa CBS ve toplum sağlığı merkezlerinin karşılıklı araştırmasına göre, 2000'li yıllarda Hollandalıların uzaması gerilemeye başladı. 19 yaşındaki Hollandalı bir kadının ortalama irtifa uzunluğu 169,3 santimetreye, benzer yaştaki erkeklerin ortalaması ise 182,9 santimetreye düştü.

Araştırmaya göre bunun nedeni, sıradan olarak daha kısa boylu insanların bulunduğu ülkelerden Hollanda'ya karşın göçler.

Ancak, göçmen geçmişe sahip olmayan kişiler, özellikle kadınlar aralarında da uzama oranı son yıllarda azaldı.

'Refah devleti, beslenme'

Kendisi de 2 metre uzunluğunda olan Groningen Üniversitesi Tavır ve Sosyal Bilimler Fakültesi öğretim üyesi Doç. Dr. Gert Stulp, kolaylık devleti ve beslenmenin, zirve uzunluğu açısından manâlı etkenler olduğunu söylüyor.

Stulp'un, Hollanda medyasında yer alan açıklamasına göre, rahat devleti, küçük çocukların büyümesini ve dinç gıdalara ulaşımını izleyen çocuk sağlığı merkezleri ile uzamada kilit bir role sahip.

Fakat kalıtımsal farklılıklar da, bunda etkin. Hollanda'nın hanı sıra Danimarka, İzlanda, İsveç, Finlandiya ve Norveçlilerin neden Avrupa'nın en uzun nüfusuna sahip olduğu, ancak genetik farklılıklarla açıklanabilir.

Stulp'a kadar, uzamadaki durgunluk yalnızca Hollanda'nın sorunu yok, diğer ülkelerde de benzer bir durum söz konusu. Örneğin ABD'de de zirve uzaması dingin ayla geldi hatta kadınlar biraz daha küçülüyor

Bunun nedeni ise, insanların yeme alışkanlıklarının zamanla değişmesi. Gert Stulp, insanların giderek daha eksik yemesi, daha eksik dağıtılmış ve daha pozitif yağlı yiyeceklere yönelmesinin kısalmada rol oynamış olabileceğini düşünüyor.

Uluslar arası araştırmalara kadar, dünya genelinde erkekler arasındaki yükseklik uzunluğu ortalaması konusunda Hollanda'yı Karadağ, Estonya ve Bosna Hersek izliyor. Bu ülkelerdeki erkeklerin sıradan irtifa uzunluğu 182 santimetre.

İzlanda ve Çek Cumhuriyeti de, yine boylu boslu erkeklerin yaşadıkları toplumlar.

Kadınlarda da yine Hollanda ilk sırada. Bunu yeniden takriben 170 santimetre ortalama ile Karadağlı kadınlar izliyor. Danimarka ve İzlanda'da dünyanın en boylu boslu kadınlarına sahip ülkeler aralarında.

Dünyanın en kısa boylu kadınları ise, 151 - 153 santimetre ortalaması ile Guatemala, Bangladeş, Nepal ve Doğu Timor'da yaşıyor.

Erkeklerin yükseklik ortalamasının asgari olduğu ülkeler de, 160 - 163 santimetre ile Doğu Timor, Laos, Solomon Adaları ve Papua Yeni Gine.

Geniş bir şekilde Haberin detayları ve bilgisi verildi. Kaynak takip edilmektedir, yeni bilgiler geldiğinde anlık güncellenecektir.

FACEBOOK YORUMLAR

YORUMLAR

  • 0 Yorum