Hiroşima'da atom bombası kurbanları anıldı

Japonya'da binlerce kişinin ölümüne neden olan dünyanın ilk atom bombası saldırısının kurbanları, trajedinin 77. yıldönümünde Hiroşima'da düzenlenen törenle anıldı.

Hiroşima'da atom bombası kurbanları anıldı
Editör: 15Haber
06 Ağustos 2022 - 09:59
Hiroşima’da atom bombası kurbanları anıldı, Anlık Son dakika haberinden alınan bilgilere göre: Japonya'da binlerce kişinin ölümüne neden olan dünyanın ilk atom bombası saldırısının kurbanları, trajedinin 77. yıldönümünde Hiroşima'da düzenlenen törenle anıldı.
Dünyanın ilk atom bombası saldırısında hayatını kaybedenler, trajedinin yaşandığı Japonya'nın Hiroşima kentinde düzenlenen törenle anıldı. Felaketin 77. yıl dönümünde Hiroşima Barış Anıtı Parkı'nda toplanan 100'e yakın ülkeden mağdurların yakınları, siyasi temsilciler ve büyükelçiler, sabah saat 08.15'te 'Little Boy' atom bombasının patlaması sonucu bir dakikalık saygı duruşunda bulundu. Amerika Birleşik Devletleri terk edildi. Ayrıca geçen yıldan bu yana felaketi yaşayan ve hayatını kaybeden 4 bin 978 kişi atom bombası saldırısında hayatını kaybedenler listesine eklendi ve döneme tanıklık etti. Toplam 333.907 kişinin isminin yer aldığı güncel liste, barış anıtına asıldı.
"Bu trajedi bir daha yaşanmasın"
Japonya Başbakanı Fumio Kishida, insanlığı nükleer silahların neden olduğu trajediyi tekrar etmemeye çağırdı. Kishida, ülkesinin giderek zorlaşan bir güvenlik ortamı gerçeği ile nükleer silahların olmadığı ideal bir dünya arasında bir denge bulmaya çalışacağını vurguladı.
"Nükleer düğmeleri ortadan kaldırmalıyız"
Törende konuşan Hiroşima Belediye Başkanı Kazumi Matsui, nükleer silahsızlanma çağrısını yineleyerek, "Nükleer silahları harekete geçirebilecek tüm düğmeleri derhal kaldırmalıyız" dedi. Nükleer silah sahibi devletlerin güven köprüleri kurması ve nükleerden arındırılmış bir dünya için somut adımlar atması gerektiğini vurgulayan Matsui, "Statükoyu benimsemek ve askeri güç olmadan sürdürülebilecek barış idealinden vazgeçmek insanlığın güvenliğini tehdit ediyor. Matsui, nükleer enerjiye sahip ülkelerin liderlerini, nükleer silah kullanımının sonuçlarıyla yüzleşmek için 1945'te ABD atom bombalarıyla harap olan Japon şehirleri Hiroşima ve Nagazaki'yi ziyaret etmeye çağırdı.
"Barışın hakim olma zamanı geldi"
2010 yılında Japonya'da düzenlenen törene katılan Birleşmiş Milletler (BM) Genel Sekreteri Ban Ki Moon'dan bu yana ilk kez anma etkinliğine katılan Birleşmiş Milletler Genel Sekreteri Antonio Guterres, yeni bir silahlanma yarışının ivme kazandığı konusunda uyardı, António Guterres, "Nükleer silaha sahip devletlerin nükleer gücü. "Savaş olasılığını kabul etmesi kesinlikle kabul edilemez" diyen António Guterres, nükleer silahsızlanma taahhüdü çağrısında bulundu: masa. Barışın hakim olma zamanıdır."
Covid-19 salgınının gölgesinde yapıldı
Geçen yıl Kovid-19 salgını nedeniyle alınan tedbirler kapsamında katılımcı sayısının 880'e düşürüldüğü törende, Japonya'da hayatın normale dönmesine rağmen tedbirden vazgeçilmedi. Olası enfeksiyon riskini azaltmak için bu yıl tören alanına sınırlı sayıda 3.500 kişi kabul edildi. Buna karşılık eski Japonya Başbakanı Shinzo Abe'nin öldürülmesinin şokunu henüz atlatamayan ülkede, bölgede güvenlik önlemlerinin sıkılaştırıldığı kamuoyuna yansıdı.
Japonya ilk atom bombacısı ülke oldu
Amerika Birleşik Devletleri, 6 Ağustos 1945'te Japonya'ya karşı tarihte ilk kez atom bombası kullandı ve tahminen 140.000 kişinin öldüğü Hiroşima saldırısı, yüz binlerce insanı dolaylı olarak yaraladı ve radyasyona bağlı hastalıklara maruz bıraktı. Atılan ilk atom bombasının şokunu henüz atlatamamış olan Japonya, 9 Ağustos 1945'te ikinci bir atom bombasının hedefi haline geldi ve ülke Nagazaki'de büyük bir yıkımla karşı karşıya kaldı. Atom bombası saldırılarında 200.000'den fazla insan öldü.

Detaylı bir şekilde, Hiroşima’da atom bombası kurbanları anıldı başlıklı haberin detayları ve bilgisi verildi. Benzer haberlere aşağıya kaydırarak bakabilirsiniz.

FACEBOOK YORUMLAR

YORUMLAR

  • 0 Yorum