Hindistan buğday ihracatını yasakladı

Hindistan, gıda güvenliği açısından gözdağı yerine görmüş olduğu buğday ihracatını yasakladı.

Hindistan buğday ihracatını yasakladı
Editör: 15Haber
15 Mayıs 2022 - 00:45
Anlık Son dakika haberinden alınan bilgilere göre:
Yeni Delhi

Hindistan Resmi Gazetesi'nde buğday ihracatına müteveccih başkalık yayımlandı.

Söz konusu değişikliğe göre, gıda güvenliğini riske atması dolayısıyla buğday ihracatı yasaklandı.

Değişiklikle, sene gene beri global piyasalarda minimum yüzdelik 40 kalan buğday fiyatının, dünya zarfında arama dibine katılması amaçlanıyor.

Buğday fiyatlarındaki tırmanışın Hindistan'daki, bitişik ve savunmasız vaziyetteki ülkelerdeki gıda güvenliğini gözdağı ettiğine dikkati çekildi.

Savaş Ukrayna'nın, sıcaklar Hindistan'ın buğdayını vurdu

Avrupa'nın hububat ambarı kendisine tanıdık Ukrayna'nın Rusya çeşidinden saldırıya uğraması, buğday fiyatlarını 14 senenin en faziletli seviyesine çıkarırken Ukrayna depolarında kısaca 40 milyon titrem hububat ihraç edilmeyi bekliyor.

Dünya buğday ihracatında ehemmiyetli birlikte role eş Rusya ve Ukrayna arasındaki gerilim, buğday arzının menfi etkilenmesine, fiyatlardaki üst cepheli baskının sürmesine ve Ukrayna'dan buğday ihracatının eğleşme noktasına gelmesine faktör oldu.

Halihazırda Rusya-Ukrayna Savaşı'nın global buğday tedarikini kesintiye uğratması dolayısıyla nice ülke, buğday açığını bloke etmek düşüncesince gözünü Hindistan'a çevirdi.

Ancak dünyanın ikinci iri buğday üreticisi Hindistan'da çarpıcı bulunan çok sıcaklar, ekincilik sektörünü etkiledi ve verim verimini de tehlikeye atarak bahis konusu tedbir sorununu büyüttü.

Erken mevrut hamam iklim dalgasının tarımı menfi etkilediği ülkede, 1901'den beri en faziletli seviyelere erişen mart sıcaklıkları dolayısıyla buğday verimi ince düşmüştü.

Detaylı bir şekilde Haberin detayları ve bilgisi verildi. Benzer haberlere aşağıya kaydırarak bakabilirsiniz.

FACEBOOK YORUMLAR

YORUMLAR

  • 0 Yorum