Her yer Boğaziçi her yer direniş

Her yer Boğaziçi her yer direniş, HABER MERKEZİ Boğaziçi Direnişi bir yılı geride bırakırken takviye ve uğraş sürüyor.

Her yer Boğaziçi her yer direniş
Editör: 15Haber
10 Ocak 2022 - 02:40
Her yer Boğaziçi her yer direniş,

Her yer Boğaziçi her yer direniş

HABER MERKEZİ

Boğaziçi Direnişi bir yılı geride bırakırken takviye ve uğraş sürüyor. Öğrenciler, "Her yer Boğaziçi, her yer direniş" diyerek sokaklara dökülürken akademisyenler de sırt dönme nöbetlerini sürdürüyor.


Üniversite Öğretim Üyeleri Derneği tarafından yapılan yazılmış açıklamada “Boğaziçi Üniversitesi ’nde bir yıldır yaşananlar, Türkiye ’de üniversitelerin demokratik, özgürlük ve özerk bilim ve eğitim kurumları olmaktan çabuk uzaklaştırılması doğrultusunda bir süredir devam eden sürecin geldiği noktayı temsilcilik ediyor. Kayyum rektörler Melih Bulu ve Naci İnci ’nin yönetiminde, Boğaziçi Üniversitesi ’nin hukuki ve seçilmiş kurullarının kararı olmadan fakülteler açılması ve atamalar yapılması; öğretim üyelerinin görevden alınması; çalışanlara ve öğretim elemanlarına soruşturmalar açılması; demokratik haklarını kullanan öğrencilere disiplin soruşturmaları açılması ve bizzat rektörlüğün şikâyetiyle öğrencilerin tutuklattırılması; son olarak da 16 akademisyen hakkında yeniden kanımca rektör kadar savcılığa şikâyette bulunulması bu sürecin köşe taşları oldu” denildi.

DİRENİŞE SELAMLAMA OLSUN

Açıklamada, “Tüm bunlara karşısında Boğaziçi ’nde akademisyenlerin bir yıldır sürdürdükleri direniş ise, demokratik, özgürlük ve özerk üniversite ereği için mücadeleye ışık tutuyor. Boğaziçili meslektaşlarımızın direnişini ikinci yılına girerken destekliyor ve selamlıyoruz” ifadeleri kullanıldı.

NÖBETİN YILDÖNÜMÜ

Bugün Boğaziçili akademisyenlerin Rektörlük binasına sırt dönme nöbetlerinin yıldönümü. İlk kere geçen yıl bugün Rektörlük binasına sırt dönerek kayyumu ve onun kararlarını kabul etmediklerini dile getiren akademisyenler, vazgeçmedi. Kar, kış, yağmur, çamur demeden sırt dönme nöbetlerini sürdüren akademisyenler bir yılı geride bıraktı.

Direnişe katılan akademisyenlerin dersleri elinden alındı. Batı Dilleri ve Edebiyatları bölümünde benzeri zamanlı öğretim görevlisi Feyzi Erçin ’in dersine Rektörlük tarafından izin verilmedi. Ardındaki da Boğaziçi Üniversitesi akademisyenlerinden Can Samimiyetle görevden alındı. Kayyumluk gerekçesiz görevden almalarını sürdürdü. Matematik Bölümü tam zamanlı öğretim üyesi Mohan Ravichandran da görevine son verildi.

Güney Kampus ’ta kapısına çoğu kez ‘kayyumluk ’ yazdıkları Rektörlük binasına dün 247 ’nci defa sırt döndüler. Ellerinde tutuklu öğrencileri Perit ve Berke ’nin fotoğrafları ile “Kabul etmiyoruz, vazgeçmiyoruz” dövizlerini taşıdılar.

Her yer Boğaziçi her yer direniş, başlık adı altında Geniş bir şekilde Haberin detayları ve bilgisi verildi. Kaynak takip edilmektedir, yeni bilgiler geldiğinde anlık güncellenecektir.

FACEBOOK YORUMLAR

YORUMLAR

  • 0 Yorum