Her 4 kadından birinde görülüyor: Migren

Her 4 kadından birinde görülüyor: Migren, Başın genellikte tek tarafını tutan ve saatler süren zonklayıcı ağrılarla kendini gösteren migren, her dört kadından birini etkiliyor.

Her 4 kadından birinde görülüyor: Migren
Editör: 15Haber
17 Ekim 2021 - 02:49
Her 4 kadından birinde görülüyor: Migren,

Başın genellikte tek tarafını tutan ve saatler süren zonklayıcı ağrılarla kendini gösteren migren, her dört kadından birini etkiliyor. Anne ya da babada veya her ikisinde migren olması durumunda ise çocukların da bu sağlık sorununu yaşama riski yüzde 50-75 düzeyine çıkıyor. Tüm bu rakamlar “Migren bir felek mi?” sorusunu akla getirse de dürüst ve zamanında tedavi yöntemleri ile bu ağrıların yaşamı kabusa çevirmesi önlenebiliyor. Acıbadem Kayseri Hastanesi Nöroloji Uzmanı Dr. Güven Arslan, “Migren bazıları için bir kader olabilir fakat sızı sürüklemek alın yazısı yok. Çünkü ağrı yükünü eksilmek için yapabileceklerimiz var” dedi.

Genç yaşta ortaya çıkan eklem ağrılarına dikkat! Genç yaşta ortaya meydana çıkan eklem ağrılarına dikkat!

   
ANNE BABADA MİGREN VARSA... 

Migren daha çok kadınları etkileyen bir rahatsızlık olarak öne çıkıyor. Erkeklerde görülme sıklığının sekizde bir olmasına rağmen kadınlarda bu oran iki katına çıkıyor. Hormonal değişikliklerin en kayda değer nedenlerden biri olarak kabul ediliyor. Kadınlarda da adet döneminde yaşanan değişimler migren ağrısı şikayetlerini de artırıyor. Ayrıca anne veya babanın birinde veya her ikisinde pat diye migren olduğu takdirde çocukların da bu hastalığa yakalanma riskinin yüzde 50-75 oranına yükseldiğine dikkat çeken Dr. Güven Arslan, “Yapılan araştırmalar da CACNA1A, ATP1A2, SCN1A, ve PRRT2 gibi genlerde meydana gelen mutasyonların migrenle ilişkili olduğunu gösteriyor” diye bilgi veriyor. BAŞ AĞRISI DEYİP GEÇMEYİN

Migrenin son derece yaygın bir rahatsızlık olmasına rağmen “baş ağrısı” deyip geçildiğini kaydeden Dr. Güven Arslan, ayırt edici belirtiler hakkında şunları söyledi: "Hastalığın tanısında ağrının zonklayıcı karakterde olması ve asgari dört saat sürmesi, genel olarak tek taraflı olması ve ileri aşamalarda bulantının eşlik etmesi kayda değer belirtiler. Bazı kişilerde ağrıdan takriben yarım saat değin önce ışık çakması, flu görme gibi görsel şikayetler de oluşuyor ve bu dönem aura dönemi olarak adlandırılıyor. Tanı için hasta öyküsü büyük tartma taşıyor.” 
   
İŞ VERİMLİLİĞİ VE YAŞAM KALİTESİNİ DÜŞÜRÜYOR

Gerginlik, gürültü, güneş ışığı ya da aydınlatma ışıkları, seyahat, uykusuzluk, açlık, bir takım kokular gibi birçok dış etkenin migren ağrılarını tetiklediğini ifade eden Dr. Güven Arslan, “Bunların bütünüyle baş etmek ve bununla birlikte gündelik işlerimize devam etmek çoğu vakit mecburi oluyor. Kısacası migren, iş verimliliğini, yaşam kalitesini fazla düşüren bir hastalık” diye konuşuyor. 

3 TEDAVİ SEÇENEĞİ MEVCUT

"Sağlıklı beslenme, uyumlu uyku ve stresten uzakta durmak” gibi önemli tavır değişikliklerine uyarı çeken Dr. Güven Arslan, şöyle devam etti: "Ancak hastaların neredeyse tamamı bu önlemlere ilave olarak tıbbi yardıma gereksinim duyuyor. Tedavi seçeneklerini hap tedavisi, migren botoksu ve migren aşısı olmak üzere esas 3 gruba ayırabiliriz. Hastaların her gün ağrı kesici alması mide ve bağırsak sistemleri için zararlı olabildiği gibi böbreklerin sağlığı için de uygun değildir. Bu yüzden öncelik ağrıyı kesmek yerine ağrının önlenmesidir.” 
   
TEDAVİ SEÇENEĞİ AĞRI SIKLIĞINA KADAR BELİRLENİYOR

Migren tedavisindeki başarı da kişisel planlamayla yakından ilgili. Seçim edilecek çare seçeneğinin belirlenmesinde sancı sıklığının manâlı olduğunu vurgulayan Dr. Güven Arslan, açıklamalarını “Bir ayda 10-15 gün sızı yaşamış bir hasta kronik migren hastası kabul ediliyor, jurnal hap tedavisi uygulanıyor. Haftada bir ağrısı olan hastalar için yalnızca ağrı olduğu günlerde ilaç alması öneriliyor. İlaçlardan yeterli ağrı kontrolü sağlanamaması halinde altı ayda bir migren botoksu veya aylık migren aşısı uygulaması ile hoş sonuçlar alınıyor” ifadelerini kullandı.

KAYNAK: İHA Her 4 kadından birinde görülüyor: Migren, başlık adı altında Geniş bir şekilde Haberin detayları ve bilgisi verildi. Kaynak takip edilmektedir, yeni bilgiler geldiğinde anlık güncellenecektir.

FACEBOOK YORUMLAR

YORUMLAR

  • 0 Yorum