HDP binasına silahla girdiği iddia edilen meçhul kişinin kimliği belli oldu

HDP binasına silahla girdiği iddia edilen meçhul kişinin kimliği belli oldu, Gündem Haberleri.

HDP binasına silahla girdiği iddia edilen meçhul kişinin kimliği belli oldu
Editör: 15Haber
12 Mayıs 2022 - 08:46
HDP binasına silahla girdiği iddia edilen meçhul kişinin kimliği belli oldu, Gündem Haberleri. İşte o detaylar;

HDP İstanbul Milletvekili Züleyha Gülüm'ün TBMM'de meclis kürsüsünden sarfettiği sözleri üstüne harekete geçen İstanbul Emniyeti, “provokasyon” iddialarını mercek altına aldı.

HDP İstanbul İl binasına 1 Mayıs İşçi Bayramı'nda “iddiaya göre” kimliği belirsiz ve izinsiz olarak giren şahısların olduğu ve İl Başkanlığına karşın suikast planlandığı biçiminde bulunan iddialar üzerine harekete geçen İstanbul Emniyet Müdürlüğü, olayla ilgili geniş çaplı çözümleme başlattı. Ortaya atılan iddialar ile ilgili İstanbul Güvenlik Müdürlüğünce yürütülen çalışmalarda ve mercek altına alınan emniyet kamera görüntülerinde “silahlı provokasyon” iddialarının odağındaki bilinmez kişinin, yakın akrabaları arasında PKK üyesi olan A.Ş. adlı bir silah kaçakçısı olduğu saptandı.

Kamera kayıtlarını tek tek inceleyen güvenlik, görüntülerde bulunan kişinin A.Ş. isimli kişi olduğunu belirledi. A.Ş. ile ilgili yapılan çalışmalarda, “6136 Sayılı Kanuna Muhalefet” ile “Tercih Kanununa Muhalefet” suçlarından kaydının bulunduğu belirlendi. Adı geçen A.Ş. geçtiğimiz Salı günü ifadesine başvurulmak üzere İstanbul Itimat Müdürlüğü'ne yan Güvenlik Şube Müdürlüğü görevlilerince muhafaza altına alındı. A.Ş.'nin yapılan GBT sorgusunda, Batman nüfusuna açıklanmış olduğu, baldızı S.Ç.'nin bölücü terör örgütü PKK/KCK'nın dağ kadrosunda yer aldığı ve kırsalda etkinlik bildiren örgüt mensubunun 2021 yılında etkisiz ülkü getirildiği tespit edildi. A.Ş.'nin kayınbiraderi F.Ç.'nin ise 2018 yılında PKK/KCK Silahlı Terör Örgütüne üye olmak suçundan yakalandığı öğrenildi. Ayrıca A.Ş.'nin İ.B. isimli bir diğer yakın akrabasının ise 2008 yılında PKK/KCK terör örgütü namına kırsalda faaliyet yürütürken güvenlik güçlerince yakalandığı belirlendi.

Şüphelinin 1 Mayıs kutlamalarını izlemek üzere Beyoğlu‘nda bulunduğu, istirahat etmek ve gereksinim gidermek namına HDP İstanbul İl Başkanlığına uğradığı ileri sürüldü. Öne sürüldüğü şekilde A.Ş.'nin polislerle işbirliği yaptığı ve emniyet mensuplarınca yönlendirildiği iddiaları ise boş yere çıktı.

Sadık Kahraman
 

HDP binasına silahla girdiği iddia edilen meçhul kişinin kimliği belli oldu, başlık adı altında Geniş bir şekilde Haberin detayları ve bilgisi verildi. Kaynak takip edilmektedir, yeni bilgiler geldiğinde anlık güncellenecektir.

FACEBOOK YORUMLAR

YORUMLAR

  • 0 Yorum