HBYS personelinin sorunları Meclis gündeminde haberi

HBYS personelinin sorunları Meclis gündeminde, Gündem Haberleri.

HBYS personelinin sorunları Meclis gündeminde haberi
Editör: 15Haber
18 Ocak 2022 - 10:11
HBYS personelinin sorunları Meclis gündeminde, Gündem Haberleri.

CHP Ankara Milletvekili Murat Emir, ulus hastanelerinde Hastane Data Idare Sistemi çalışanı olarak devir yapan ancak kadroya alınmayan taşeron personelin sorunlarını TBMM gündemine taşıdı.

Emir, Egzersiz ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Alim ile Sağlık Bakanı Fahrettin Koca ’nın yanıtlaması istemiyle TBMM ’ye sunduğu yazılmış soru önergesinde şu ifadeleri kullandı:

* Taşeron yasası olarak bilinen ve 2017 Aralık ’ta çıkarılan 696 sayılı KHK ile birlikte Türkiye ’de millet kurumlarında çalışan yaklaşık 1 milyon çalışan kadroya alınmıştır.

* Sağlık Bakanlığı hastanelerinde çalışan ve tüm hasta bilgileri, laboratuvar, radyoloji, sistem güvenliği, data tabanı denetim süreci, internet güvenliğinin sağlanması, hasta bilgilerine dışarıdan müdahalenin engellenmesi, network sistemlerinin düzenli çalışmaları ‘hastane data idare sistemi ’ (HBYS) personeli kadar sağlanmaktadır.

* Hastane içerisindeki bütün bilişim altyapısını yöneten ve kendi alanında uzmanlaşma sahibi olan on binlerce HBYS personeli, 696 sayılı KHK ’ye eklenen özel bir madde ile kadro kapsamına alınmamıştır.

7/24 ESASINA GÖRE ÇALIŞIYORLAR

* HBYS çalışanları, belirtilmiş sürelerde yapılan ihaleler kapsamında çalıştığından, her yenilenen ihalede 10-20 takvim emekleri olmasına rağmen işsiz kalma tehlikesiyle karşısında karşıya kalmaktadır.

* HBYS personeli; uzun yıllar her tarafında benzer kurumda çalışan, izinlerini çalıştıkları kurum idarecilerinden bölge, mesailerinin tamamını 7/24 esasına göre kurum menfaati için yürüten emekçilerdir.

* Uğradığı adaletsizlik sonrası seslerini dağıtılmış platformlarda duyurmaya çalışan HBYS personelinin kadroya alınacağı müjdesi, dönemin Çalışma Bakanı göre 10 Temmuz 2018 tarihinde canlı yayında duyuru edilmiştir.

*Ama açıklamanın üzerinden 3,5 sene geçmesine karşın bu konuda hiçbir alıştırma yürütülmemiş, devlete ait süreç başlatılmamıştır.

“SÖZ VERİLDİ, NIÇIN BEKLETİLİYOR?”

Afiyet sistemi için yaşamsal öneme sahip personelin mutlaka kadroya alınması gerektiğini açıklayan Dikte, Alıştırma Bakanı Vedat Bilgin ’e “HBYS personelinin kadroya alınması için yapılan bir çalışmanız var mıdır? Bu konuda Afiyet Bakanlığı ve Define ve Maliye Bakanlığı ile koordineli çalışma yürütülmekte midir? Bu konuda canlı yayında laf verilmesine karşın, halen neden beklenilmektedir?” sorularını yöneltti.

Emir, Afiyet Bakanı Fahrettin Koca ’ya yönelik sunduğu soru önergesinde ise şu soruları sordu:

*Türkiye genelinde Sıhhat Bakanlığı ’na bağlı sıhhat kuruluşlarında çalışan kaç HBYS personeli bulunmaktadır?

*HBYS personelinin kadroya alınması için yapılan bir çalışmanız var mıdır?

*Bu konuda Egzersiz ve Sosyal Emniyet Bakanlığı ve Define ve Maliye Bakanlığı ile koordineli çalışma yürütülmekte midir?

*Bu konuda canlı yayında laf verilmesine rağmen, halen neden beklenilmektedir?

*Türkiye genelinde Sıhhat Bakanlığı ’na ast sağlık kuruluşlarında çalışan HBYS personeli üzerinden yan oldukları firmalara, 2021 yılında, toplam ne değin komisyon ödenmiştir?

HBYS personelinin sorunları Meclis gündeminde, başlık adı altında Geniş bir şekilde Haberin detayları ve bilgisi verildi. Kaynak takip edilmektedir, yeni bilgiler geldiğinde anlık güncellenecektir.

FACEBOOK YORUMLAR

YORUMLAR

  • 0 Yorum